Facebook Google+ Twitter

Andersen malowany inaczej

Współautorzy: Barbara Podgórska

Gdy się mówi Andersen, to się myśli: baśnie. Gdy się mówi: ilustracje do Andersena, to się myśli: Szancer. Joanna Gołąb udowadnia, że może być nieco inaczej.

Joanna Gołąb / Fot. Podgórski AdamTegoroczna absolwentka studiów na Uniwersytecie Śląskim, na kierunku Edukacja plastyczna uzyskała tytuł magistra sztuki z wynikiem celującym, właśnie – miedzy innymi – za podjęcie trudnego tematu ilustrowania utworów Andersena. Trudnego ze względu na klasę autora baśni, jak i przez mistrzowskie dokonania Jana Marcina Szancera. Jednak Joanna Gołąb pomyślnie zmierzyła się z wyzwaniem, jakie podjęła. Udowadnia to otwarta właśnie prezentacja jej prac w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej.

Zaprezentowano na niej cykle grafik, okładek i plakatów obrazujących twórczość J. Ch. Andersena, głównie baśni: „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami”. Są to kolaże i fotografie przetworzone technikami komputerowymi. Inspirację dla autorki stanowił dorobek XIX-wiecznych secesjonistów Williama Morissa i Stanisława Wyspiańskiego, a konkretnie desenie obfitujące w motywy botaniczne.

Książka / Fot. Adam PodgorskiJoanna Gołąb przygodę z plastyką rozpoczęła w szkole podstawowej. W 1996 roku zdobyła II nagrodę w konkursie malarskim „Mój Śląsk – Moje Miasto”. w latach 1997 – 2002 uczyła się w Liceum Plastycznym w Zabrzu, specjalizując się wystawiennictwie i technikach graficznych. W latach 2002 – 2005 uczęszczała do Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie.Temat jej kolekcji dyplomowej brzmiał: "Tańczący Matise". Mimo młodego wieku Joanna ma w swoim dorobku artystycznym wiele prac o szerokiej palecie technik i tematyki. Jej pasję stanowi malarstwo, zwłaszcza portretowe. Specjalizuje się też w fotografii (ukochanymi jej modelkami są małe bratanice i siostrzenice) oraz w modzie. Prace pokazane na rudzkiej wystawie znalazły się też w sympatycznej książeczce oraz na płycie
CD.

Dziewczynka z zapałkami / Fot. Adam PodgorskiMały Kaj / Fot. Adam PodgorskiModelki / Fot. Adam Podgorski
Calineczka / Fot. Adam PodgórskiCykl Calineczka / Fot. Adam PodgorskiCykl Dziewczynka z zapałkami / Fot. Adam Podgórski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.