Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29620 miejsce

Andre Norton: "Świat Czarownic" (Witch World)

"Świat Czarownic" jest pierwszym - należącego do klasyki gatunku - tomem cyklu o tym samym tytule, stworzonym przez Andre Norton.

Okładka wydania polskojęzycznego z 1990 roku / Fot. AMBERSimon Tregarth, agent tajnych służb wywiadowczych w czasie II wojny światowej, musi uciekać przed płatnymi zabójcami nasłanymi przez swoich dawnych mocodawców. Szansą na unikniecie spotkania z wrogami, okazać się może użycie starożytnego artefaktu - Niebezpiecznego Tronu. Dzięki słono opłaconej pomocy dr. Jorge Petroniusa, Simon przenosi się do świata równoległego - Estcarpu - w którym władzę sprawują czarownice.

Jednak i w tym nowym świecie wojna nie jest czymś obcym. W Estcarpie panuje swoisty matriarchat, w którym najwyższą władzę sprawują obdarzone mocą, żyjące w celibacie dla jej zachowania kobiety. Sama moc jest bronią krainy w walce z atakującymi ją najeźdźcami - od północy Alizonem i od południa Karstenem. Tregarth postanawia zaciągnąć się do wojska i służyć czarownicom jako żołnierz. Po pewnym czasie i u niego objawiają się jednak zdolności magiczne - rzecz niespotykana u mężczyzn pochodzących z tego świata.

Andre Norton (1912 - 2005) to pseudonim, a w późniejszym okresie oficjalne imię i nazwisko Alice Mary Norton, amerykańskiej pisarki używającej również pseudonimów Andrew North i Allan West. Początkowo dała się poznać jako autorką książek dla dzieci, potem science fiction, a dopiero później fantasy. Jako pierwsza w fantastyce kobieta otrzymała nagrodę Nebula Grand Master Award w 1983 roku. Wyróżniana była również w Boys Club of America Award (1965), Grand Master of Fantasy Award (1976), Gandalf Award (1977) czy Jules Verne Award (1984). W sumie napisała ponad sto książek - w tym także książki okultystyczne, przygodowe, detektywistyczne, historyczne i szpiegowskie.

Okładka do planowanego, II wydania. / Fot. Nasza KsięgarniaTyt. oryg.: Witch World
Tłum.: Aniela Tomaszek, Ewa Witwicka
Rok wydania: 1990
Wydawca: Amber
Str.: 224
ISBN: 83-7082-084-0

"Świat czarownic" po raz pierwszy opublikowany został przez amerykańskie wydawnictwo ACE Books w 1963 roku. W Polsce powieść pierwotnie opublikowana w częściach, ukazała się w czasopiśmie Fantastyka w 1983 r., a następnie - już jako wydanie książkowe - w 1990 roku nakładem oficyny Amber. Na koniec 2010 roku planowane jest wznowienie "Świata czarownic" nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.