Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26733 miejsce

Andrzej Borys w Ostrowcu Świętokrzyskim: 40 lat z aparatem

156. wystawę otwarto w piątkowy wieczór (20 stycznia 2012 roku) w Galerii Fotografii Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bohaterem ekspozycji zatytułowanej "Czterdzieści lat pracy twórczej" jest Andrzej Borys.

Andrzej Borys podczas wernisażu w ostrowieckiej Galerii Fotografii. / Fot. Krzysztof KrzakAndrzej Borys urodził się co prawda w Łowiczu, ale większość dotychczasowego życia spędził w regionie świętokrzyskim. Tu ukończył Radomską Wyższą Szkołę Inżynierską w Kielcach (obecnie Politechnika Świętokrzyska), uzyskując dyplom inżyniera mechanika. Od lat 70. ubiegłego stulecia, zajmuje się zawodowo fotografiką; od 1978 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od dziesięciu lat nieprzerwanie pełni funkcję prezesa związku w Okręgu Świętokrzyskim). Jego prace można było dotychczas podziwiać na ponad 50 wystawach indywidualnych i 150 zbiorowych, między innymi w Kielcach, Łodzi, Gorzowie Wielkopolskim, Warszawie, Olsztynie, a także w Belgii, Francji i USA. Fotografie Borysa znalazły się w albumach "Sztuka Ziemi Kieleckiej" i "Mistrzowie polskiego pejzażu".Nowsze prace Andrzeja Borysa. / Fot. Krzysztof Krzak

Andrzej Borys przyjmuje za początek swojej drogi artystycznej, Biennale Fotografii Studenckiej w Szczecinie, podczas którego zdobył pierwszą liczącą się nagrodę. - Z wyliczeń wyszło mi, że w ubiegłym roku minęło 40 lat mojej pracy twórczej - mówił podczas wernisażu.

Czarno - białe prace Andrzeja Borysa. / Fot. Krzysztof KrzakOstrowiecka wystawa jest efektem wieloletniej przyjaźni kustosza tutejszej galerii, Andrzeja Łady z Andrzejem Borysem, której początek datuje się na lata 70., gdy ten ostatni prowadził w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach galerię "Kompas", gdzie organizował plenery (m.in. w Pińczowie) i warsztaty fotograficzne, mające przygotowywać adeptów sztuki do egzaminu na członka ZPAF. Ekspozycja ma charakter retrospektywny i przedstawia główne tematy prac Borysa, które można zawrzeć w słowach: ziemia, ludzie, czas i miejsce. Wśród nich znajdują się słynne fotografie tworzące cykl "Sinusoidy", który autor dedykował Pawłowi Pierścińskiemu, twórcy kieleckiej szkoły pejzażu. Wkładem Andrzeja Borysa w to osiągnięcie fotografiki jest fakt, iż przedstawił on pejzaże świętokrzyskie w kolorze. Najnowsze zdjęcie pochodzi z ubiegłego roku, dlatego na prezentację fotogramów w Ostrowcu Świętokrzyskim trzeba było czekać dość długo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.