Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3753 miejsce

Andrzej Chwiluk - bardziej biznesmen niż związkowiec

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-09 19:06

Andrzej Chwiluk kojarzony jest mylnie tylko z funkcją szefa Związku Zawodowego Górników w Polsce. Niektórzy też znają jego aktywność polityczną w SLD. Mało kto jednak wie, że to urodzony biznesmen.

Andrzej Chwiluk - jak podaje tygodnik "Kurier Związkowy" z 27 stycznia br. - otrzymuje miesiąc w miesiąc 5544 zł wynagrodzenia z Kopalni Węgla Kamiennego "Sośnica-Makoszowy", gdzie jest zatrudniony i oddelegowany do działalności związkowej. W kopalni on jednak nie siedzi, gdyż jako szef Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce (OPZZ) przebywa w siedzibie głównej związku znajdującej się w Katowicach na Placu Grunwaldzkim. Za szefowanie górniczemu związkowi otrzymuje również kilkutysięczną zapłatę. To jednak nie koniec źródeł finansowych, które zasilają konto Chwiluka.

Związki lidera związku

W "Kurierze Związkowym" z dnia 18 lutego 2009 r. można przeczytać, że Andrzej Chwiluk w 2003 roku współtworzył wraz z kolegami ze związku Fundację na Rzecz Integracji Środowisk Pracowniczych i Tworzenia Miejsc Pracy (FnRIŚPiTMP). Od samego początku Chwiluk zasiadał w Radzie Fundacji. Przedmiot działalności FnRIŚPiTMP obejmuje aż 35 punktów - od prowadzenia restauracji do produkcji brykietów i paliw stałych z węgla kamiennego.

FnRIŚPiTMP mieści się w Katowicach dokładnie tam, gdzie i Rada Krajowa ZZGwP. Fundacja zatrudnia do pracy ludzi pod ziemią przy pracach na rzecz kopalni. Zaczynała na kopalni "Sośnica". Obecnie obsługuje przeróbkę mechaniczną na połączonej kopalni "Sośnica-Makoszowy" i robi czyszczenie osadników na kopalni "Mysłowice-Wesoła". Wcześniej pracowała też na "Knurowie" i "Staszicu", a także robiła przebudowy na "Bobrku-Centrum", lecz nie mogła sobie z tym poradzić i porzuciła zlecenie.

Ponadto obsługiwała przenośniki taśmowe na macierzystej kopalni Chwiluka, "Sośnica-Makoszowy", lecz robotę tą przejęła po pewnym czasie inna związana z ZZG firma - Opa Carbo. Na Ruchu "Sośnica" w styczniu br. firma Chwiluka zatrudniała 11 osób, lecz pod koniec miesiąca ruszyła rekrutacja nowych ludzi do pracy na dole i w przeróbce mechanicznej. Każdy zatrudniony musi obowiązkowo odprowadzać 5 zł z tytułu składek na rzecz ZZG.

Jaki jest cel istnienia związku zawodowego przy zlikwidowanym już zakładzie pracy? Zapewne prowadzenie biznesu. Tak to przynajmniej wygląda jeśli chodzi o strukturę Międzyzakładowego Związku Zawodowego Górników w Polsce przy zlikwidowanej już kopalni "Powstańców Śląskich" w Bytomiu. Przy tej organizacji ZZG działa Zakład Działalności Gospodarczej. Jest on częścią ZZGwP i posiada taki sam jak związek numer Krajowego Rejestru Sądowego.

- Zakład Działalności Gospodarczej posiada ogromne, wielomilionowe zadłużenie w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie. Gdyby ktoś się wysilił, mógłby pociągnąć do odpowiedzialności za te długi Radę Krajową ZZG - mówi mój informator. Przedsiębiorstwo to także zatrudnia ludzi do pracy pod ziemią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.