Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20204 miejsce

Andrzej Chyra z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

Miesięcznik "Teatr", ukazujące się od 70 lat pismo poświęcone teatrowi współczesnemu, przyznał swoje doroczne nagrody dla wyróżniających się w sezonie 2014/2015 twórców teatralnych.

Andrzej Chyra / Fot. Ja Fryta/ WikipediaTegoroczne nagrody przyznało jury pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego w składzie: Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jolanta Kowalska, Wojciech Majcherek i Kalina Zalewska. Laureatem Nagrody im. Konrada Swinarskiego otrzymał znany przede wszystkim ze swoich osiągnięć aktorskich Andrzej Chyra. Doceniono w ten sposób jego realizację operowej wersji "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna z librettem Małgorzaty Sikorskiej - Miszczuk, scenografią Mirosława Bałki i muzyką Pawła Mykietyna, która powstała z inicjatywy Malta Festival Poznań i miała swoją prapremierę podczas 25.edycji tego wydarzenia. Oprócz Chyry do tej prestiżowej nagrody nominowani byli: Ewelina Marciniak za wyreżyserowanie "Portretu damy" według powieści Henry'ego Jamesa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz Monika Strzępka za reżyserię "Nie-boskiej komedii. Wszystko powiem Bogu!!!" Pawła Demirskiego w krakowskim Narodowym Starym Teatrze.

Miesięcznik "Teatr" przyznał też Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepsze kreacje aktorskie minionego sezonu teatralnego. Za najlepszą rolę żeńską nagrodzono Halinę Rasiakównę, odtwórczynię roli Mai Auersberger w "Wycince/ Holzfaellen" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy wystawionej w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Nominowane w tej kategorii były także: Katarzyna Dałek za rolę Isabel Archer w "Portrecie damy", Dorota Segda za rolę Barbary Niechcic w "Nie-boskiej komedii", Danuta Stenka za rolę w "Koncercie życzeń" Franza Xavera Kroetza w reżyserii Yany Ross w TR Warszawa i Łaźni Nowej w Łodzi oraz Justyna Wasilewska za rolę Lidki w "Męczennikach" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.

Taką samą nagrodę, tyle że w kategorii "najlepsza rola męska" otrzymał Juliusz Chrząstowski, wykonawca roli Orcia w spektaklu Moniki Strzępki "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!!!" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Do wyróżnienia pretendowali ponadto: Marcin Czarnik za rolę Henryka/Pankracego w "Nie-boskiej komedii", Jan Frycz za rolę Aktora Teatru Narodowego w "Wycince", Michał Jaros i Robert Ninkiewicz za rolę Broniewskiego w "Broniewskim" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz Rafał Kosowski za rolę Anny w "Good Night Cowboy" Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego, koprodukcji Teatru WARSawy i Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu.

Nagrodą Specjalną redakcja miesięcznika "Teatr" wyróżnił Pawła Mykietyna za operę "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry i muzykę do innych spektakli teatralnych. Nagrody zostaną wręczone 26 października br. w warszawskim Klubie Komediowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.