Facebook Google+ Twitter

Andrzej Czeczot nie żyje. Wybitny grafik miał 79 lat

Radio Tok FM podało, że nad ranem w Warszawie zmarł wybitny polski grafik i twórca filmów animowanych Andrzej Czeczot. Miał 79 lat. Popularność zyskał m.in. dzięki rysunkom satyrycznym publikowanym w "Polityce".

 / Fot. PolskapresseCzeczot był absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zadebiutował w tygodniku "Szpilki" w 1956. Internowany w 1981, rok później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Pracował m.in. dla "Ney York Times" czy "Wall Street Journal". W czasach PRL publikował m.in. w niemieckim "Pardonem" i amerykańskim "The New Yorker". W latach 90. wrócił z emigracji i zamieszkał w Warszawie.

Ostatnio publikował w "Polityce" i "Nie". W 2002 roku zrealizował pełnometrażowy film animowany "Eden", za który otrzymał Nagrodę Dodatkową Jury na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Był autorem albumów z rysunkami, ponad 30 krótkometrażowych filmów animowanych. Zilustrował ok. 200 książek oraz wykonał ponad 450 okładek książek. Czeczot to laureat wielu nagród m.in. Złotej Szpilki w latach 1970, 1971 i 1973 czy nagrody z 2003 roku o nazwie Eryk, przyznanej przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

15 grudnia 2008 minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski uhonorował go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.