Facebook Google+ Twitter

Andrzej Dobosz zamknął paryską księgarnię

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-29 17:37

Z mapy Paryża zniknął kolejny ważny punkt związany z kulturą polską. W Piątej dzielnicy Paryża zamknięto po 12 latach działalności Księgarnię Dobosza.

Jej właściciel, Andrzej Dobosz, autor kilku znaczących książek, m.in. "Pustelnik z Krakowskiego Przedmieścia", felietonista i erudyta, kolekcjoner kapeluszy, znany jest z roli intelektualisty w "Rejsie" Marka Piwowskiego. Występował także, między innymi w „Rysiu".

Urodzony w 1935 roku w Warszawie, polonistykę studiował u Jana Kotta, a filozofię u Jana Kołakowskiego. Jest jedną z barwniejszych postaci wśród Polonii mieszkającej nad Sekwaną. Jego księgarnia, niemal u stóp katedry Notre Dame, była miejscem otwartych dla publiczności spotkań ze słynnymi postaciami jak Franciszek Starowyeski czy Jerzy Giedroyć.

Słuchaczom Trójki znany jest z co tygodniowych radiowych felietonów, w których dzieli się refleksjami z przeczytanych lektur. Jego księgarnia, w której obok książek i pięknych albumów, w jakich w ostatnim czasie gustował, pełna była plakatów, pamiątek z Polski, szopek i świątków. W ostatnich latach stała się miejscem kultowym, odwiedzanym przez setki polskich turystów, którzy jednak książki kupowali w Warszawie co wraz z podwojeniem czynszu za wynajem lokalu było bezpośrednią przyczyną zamknięcia księgarni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.