Facebook Google+ Twitter

Andrzej Duda nie za wszelką cenę chce być prezydentem

Właściwą ripostą na chamskie interwały Bronisława Komorowskiego podczas debaty prezydenckiej byłoby oburzenie. Andrzej Duda nie chce jednak odpowiadać agresją na agresję.

 / Fot. L. PietrykW debacie prezydenckiej przyjęte zostały "cywilizacyjne" reguły wzajemnej komunikacji. Przez cały czas jej trwania Bronisław Komorowski je łamał wchodząc w słowo interlokutorowi. Było to w sprzeczności z deklarowanym wezwaniem do zgody i dialogu.

Czego możemy spodziewać się po kandydacie na głowę państwa, który nie potrafi dotrzymać wspólnych ustaleń? Czego możemy się spodziewać po kandydacie na prezydenta, który był bezkrytycznym rzecznikiem osiągnięć rządu?

Wczoraj nie słyszeliśmy niczego, co można byłoby uznać za krytykę obozu PO. Bronisław Komorowski straszył natomiast widzów państwem policyjnym i brzmiało to wyjątkowo nieszczerze w ustach decydenta, który czynnie popierał projekty ustaw inwigilacyjnych, ograniczających informację i rozliczenia ze służbami bezpieczeństwa albo takich jak sławetne ACTA. Polska za PO to kraj z wyższą liczbą podsłuchów niż Wielka Brytania.

Konwencja o przemocy. "Lekarstwo groźniejsze niż choroba"?

Czytaj więcej: Konwencja o przemocy. "Lekarstwo groźniejsze niż choroba"?

Nie widzę też pola manewru dla polityka, który nie potrafi wycofać się ze złych decyzji. W Niemczech i we Francji rządy zrezygnowały z absurdalnych posunięć demograficznych i powróciły do pierwotnych uregulowań w sprawie wieku emerytalnego. Zlecono badania z których wynikało, że wyniszczenie organizmu ludzkiego w wieku 63 lat wyklucza regenerację i oczekiwaną produktywność, a przecież warunki pracy w Polsce i we Francji są nieporównywalne i żadna, nawet proekonomiczna argumentacja nie może przemawiać za ich bagatelizowaniem. Słusznie więc Bronisław Komorowski pociągany jest przez elektorat do odpowiedzialności za złożenie podpisu pod ustawą emerytalną.

Do agresywnej kampanii namówił Komorowskiego Michał Kamiński. Ten sam Kamiński który parę lat temu za antysocjalny program gromił Platformę Obywatelską. Jaką wartość mają w takim razie argumenty podsuwane kandydatowi PO przez tego szefa sztabu wyborczego?

Czytaj więcej: Co to jest antysystem?

Reguły autorytetu i sondaży ośmieszone dwa tygodnie temu dziś pod pretekstem debaty, a właściwie jej interpretacji, zostały na powrót bezwzględnie wywołane przez media. Być może wstyd im było głosić, że Duda przegra bez tego pretekstu, w sytuacji gdy samospełniające się proroctwa tak bardzo odstawały od rzeczywistości w pierwszej turze.

W wielu komentarzach zwykłych ludzi słyszymy: "Pan Komorowski źle się wyrażał o połowie narodu, więc jak będzie prezydentem całego narodu". Ludzie czują inaczej niż sondaże. Duda był atakowany i był widziany przez elektorat jako atakowany. Elektorat może - z tego powodu - stanąć po jego stronie.

Najbardziej miażdżącą krytykę prezydenckiego układu przeprowadził jednak inny jego żarliwy obrońca.

- Zaczynam się bać, co Pan i Platforma gotowi jesteście zrobić, by wygrać jesienią - pisze publicysta, Jacek Żakowski, zwracając się do Bronisława Komorowskiego na łamach "Gazety Wyborczej". "To ważne, by wygrał Pan w II turze. Ale nie za wszelką cenę" - irytował się.

Czytaj więcej: Edward Snowden w otchłani totalitaryzmu. Którego?

Duda nie poniżył się. Aby odkleić od siebie łatkę radykała wystarczyło mu powiedzieć, że nie popiera karania lekarzy eliminujących ludzkie embriony powstałe wskutek procedury in vitro. Nie zrobił tego. Wie, że sumienie i poglądy nie są na sprzedaż. Przehandlowanie ich za cenę spokoju i wygranej jest tylko połowicznym zwycięstwem.

Duda i Komorowski na pewno różnią się w jednym: drugi z nich gotów jest wygrać za wszelką cenę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (36):

Sortuj komentarze:

Oby nowy Putin, który zaczął od zerwania się ze smyczy ludziom Jelcyna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzej Duda nie za wszelką cenę chce być prezydentem

i wyborcy to docenili

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, dlatego z wielką niecierpliwością czekam na wyniki wyborów, choć po 2 latach rządów PiS trudno mi uwierzyć w ową ich Prawość i Sprawiedliwość. Ludzie obu frakcji ulepieni są bowiem z tej samej gliny i wszyscy ochoczo obiecują cuda na kiju, byle tylko dostać się do koryta.
Aż dziw, że rodacy niezmiennie tak samo głęboko wierzą w obiecanki-cacanki obu partii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno jak mawiał kandydat na prezydenta obecnie Polską rządzą :mafie ,służby i loże.
Wiem, że jest to trudne do zrozumienia ale z czasem to przychodzi. Słowa byłego ministra "resortu siłowego" - "(...) kamieni kupa " to potwierdzają.
Politycy doskonale znają te realia . PO dogadało się z tą sitwą, PiS ją zwalczał, choć nie do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdy rządził PiS media wcale go nie popierały. Ten kur mydli wzrok milionom potencjalnych wyborców więc nie można pomijać jego roli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Platforma to zbieranina polityków o różnych przekonaniach od Kamińskiego do Arłukowicza, połączona wspólną chęcią nachapania się.
To bezideowcy spojeni chęcią władzy i dobrobytu swoich rodzin. To klika która afery zamiata pod dywan, i dlatego ta klika boi się że ich ktoś rozliczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O media się nie martwmy, bo to kur na dachu.
Media na pewno będą popierać PiS jak dzisiaj popierają PO, bo to przecież IV władza (obok władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiemy jedynie, że media będą wtedy krytycznie się odnosić do wszystkich działań, a jeżeli wystąpią afery takie jak za rządów PO, to nie będą one zamiatane pod dywan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mogę się już doczekać zwycięstwa pana Dudy (pojutrze) oraz zwycięstwa PiS (jesienią). Ciekawe czy podczas trwania kadencji tej frakcji politycznej peany jej obecnych zwolenników będą tak wielkie jak dotąd...?...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sprostowanie.
Bieńkowska mówiła o 6 tysi a nie poniżej tej sumy. Czyli WSZYSCY, którzy zarabiają mniej niż 6 są złodziejami lub idiotami. Ja zaliczam się to tej drugiej grupy. A Wy Drodzy Czytelnicy bądź Dziennikarze ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.