Facebook Google+ Twitter

Andrzej Duda (PiS): Polacy nie wierzą we własne państwo

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-06-11 03:28

Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS i minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda, w obszernym wywiadzie udzielonym dwutygodnikowi DETALKS bardzo krytycznie ocenia rząd premiera Donalda Tuska.

Rozmowa dotyczy głównie przygotowań naszego kraju do turnieju Euro 2012. Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywa krytycznego stosunku do działań rządu, jeśli chodzi o - jego zdaniem - nieudolnie przeprowadzoną modernizację kraju, przede wszystkim pod względem infrastrukturalnym. - Osobiście miałem nadzieję, że Euro 2012 będzie dla naszego kraju oznaczało wielki skok cywilizacyjny. (...) Sukces na polu infrastrukturalnym mógł prowadzić do szybkiego wzrostu gospodarczego, zwiększenia atrakcyjności biznesowej i turystycznej Polski. Obecnie jednak trudno jest się powstrzymać od konkluzji, że ta dziejowa szansa - biorąc pod uwagę jakie były plany i czego nie zrobiono - została przez PO po prostu zmarnowana - mówi poseł.

W rozmowie z DETALKS sporo zostało poruszonych kwestii związanych z realizacją inwestycji drogowych, wskutek których bardzo wiele przedsiębiorstw - zarówno tych największych, jak i tych realizujących zlecenia większych firm podwykonawców - bankrutowało i bankrutuje nadal. Poseł PiS wyraził obawy, co stanie się z niedokończonymi inwestycjami po Euro 2012. - Boję się, że większość tych niedokończonych dróg, prowizorycznie oddanych do użytku, może zostać zaraz po Euro zamknięta dla ich dokończenia lub remontu. A to znowu wymusi dodatkowe wydatki - mówi.

Duda wskazuje również na nieprawidłowości w związku z wyborem wykonawców głównych odcinków najważniejszych autostrad: - Kuriozalne jest, że nikt z rządu nie informuje społeczeństwa, co stało się z ośmiuset milionami złotych wypłaconych firmie DSS (Dolnośląskie Surowce Skalne - przyp. red.), którą rząd wybrał bez przetargu, na miejsce chińskiej firmy Covec, do dokończenia budowy dwudziestokilometrowego fragmentu autostrady A2. Te pieniądze po prostu zniknęły, a podwykonawcy zapłaty nie otrzymali. - mówi poseł. I dodaje: - Rząd PO milczy w sprawie DSS, za to wiele słyszymy o sukcesie Euro, a każda próba upominania się o sprawy publiczne oceniana jest jako „marudzenie” i „psucie dobrej atmosfery”.

Duda wskazuje na niezrealizowane obietnice rządu Tuska, z ironią komentując przy okazji kwestię "przejezdności" udostępnionego kilka dni temu kierowcom odcinka autostrady A2: - Jest tak duży szum wokół tego odcinka, jakby miało to być domknięcie wszystkich inwestycji drogowych w Polsce. Jeżeli spojrzymy na obietnice PO związane z inwestycjami na Euro 2012, to z przykrością trzeba stwierdzić, że większość z tych obietnic nie została zrealizowana. Nie ma - co dla nas szczególnie ważne - dokończonej autostrady A4, która przecież miała prowadzić do granicy Polski z Ukrainą. (...) Nie ma drogi S7. Nie ma połączenia między Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem, czyli miastami, w których organizowane jest Euro. W okolicach tych miast jeździ się tragicznie - twierdzi poseł PiS.

W rozmowie z DETALKS były podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, pytany o złożony przez PiS wniosek o powołanie komisji śledczej ws. opóźnień w realizacji płatności za prace wykonane przy budowie dróg ekspresowych i autostrad, odpowiada: - Możliwe jest, że ta inicjatywa w ogóle nie znajdzie poparcia - zwłaszcza, gdyby informacje ujawniane w toku prac komisji mogłyby zagrozić interesom rządzącej PO. Z tego punktu widzenia odrzucenie wniosku o jej utworzenie będzie znamienne. Bo pamiętajmy, że właśnie takie rozpatrywanie spraw - przed sejmową komisją śledczą - jest szczególnie transparentne - wyjaśnia poseł. Dlaczego jego partii trudno będzie znaleźć poparcie dla inicjatywy? - W Polsce rządzi nieformalna koalicja PO-PSL-Ruch Palikota - wskazuje Duda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jolka
 • Jolka
 • 11.06.2012 21:24

Którzy Polacy ? Co on mówi za mnie ?
20% pislandu i chwacit !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 11.06.2012 21:22

No przecież ta wazelinka nie będzie chwalić Tuska !
Ciągle czeka na stołeczek .

Komentarz został ukrytyrozwiń
pracobiorca
 • pracobiorca
 • 11.06.2012 14:37

Pokrętnie jest napisany ten artykuł .Nie ma nawet autora .Tak się wypowiadał Świeczkowski (niedoszły poseł z ramienia PiS) ale wybrał nic nie robienie . Zamiast zrzec się tej nie należnej emerytury .Tak to widzę z moralnego ,etycznego punktu widzenia tego człowieka z Prawa i Sprawiedliwości .To jest arogancja i kpina z nas uczciwych Polaków .Emeryt(Więczkowski) 42 letni z emeryturą 14 000 złotych na rękę .Otrzymuje ta emeryturek ju od piecu lat!Niech to powiedzą swoim wyborcom , tym z PiS , którzy zarabiają 1500 złotych brutto a na rękę maja 1000 złotych .Hiporyza , chamstwo wylewa się tych trutni -emerytów z ramienia PiS.
Ja muśże pracować do 67 roku życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"zmiana w tym zakresie jest wielkim zadaniem dla ludzi uczciwych".
Chciałbym poznać choćby jedno nazwisko człowieka uczciwego z PiS-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 11.06.2012 10:22

Już większego "Matolstwa" być nie może; jak jest obecnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej 76
 • andrzej 76
 • 11.06.2012 09:54

Mogli rządzić (PIS) cztery lata, rządzili dwa lata. To właśnie było słabe państwo i nieudolny rząd !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 11.06.2012 09:26

Polacy nie wierzą we własne państwo - to zupełnie zrozumiałe - przecież wytyczne i polecenia przychodzą z Brukseli ,Berlina i czasami z Moskwy! Czy taki rząd może być wiarygodny?! Czy w takie państwo można wierzyć!?

Rządzą nami kukiełki; pociągane za sznurki w zależności od potrzeb!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cyt:
"Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS i minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda"
- świetnie to wyjaśnia "neutralność polityczną", którą widać w postępowaniu i wypowiedziach owego pana. W sumie po takim wstępie reszty czytać nie ma potrzeby, bo co on miałby powiedzieć? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 11.06.2012 07:10

Ten artykuł to reklama jakiegoś skrajnie niszowego pisemka.
Nic odkrywczego, wszak wszyscy mówią jednym głosem, prezesowym. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.06.2012 06:54

Nie zdziwiłbym się, gdyby wywiad został udzielony przed komunikatem Kaczyńskiego, że na czas Euro zawieszają broń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.