Facebook Google+ Twitter

Andrzej Duda (PiS): Polacy nie wierzą we własne państwo

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-06-11 03:28

Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS i minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda, w obszernym wywiadzie udzielonym dwutygodnikowi DETALKS bardzo krytycznie ocenia rząd premiera Donalda Tuska.

Rozmowa dotyczy głównie przygotowań naszego kraju do turnieju Euro 2012. Poseł Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywa krytycznego stosunku do działań rządu, jeśli chodzi o - jego zdaniem - nieudolnie przeprowadzoną modernizację kraju, przede wszystkim pod względem infrastrukturalnym. - Osobiście miałem nadzieję, że Euro 2012 będzie dla naszego kraju oznaczało wielki skok cywilizacyjny. (...) Sukces na polu infrastrukturalnym mógł prowadzić do szybkiego wzrostu gospodarczego, zwiększenia atrakcyjności biznesowej i turystycznej Polski. Obecnie jednak trudno jest się powstrzymać od konkluzji, że ta dziejowa szansa - biorąc pod uwagę jakie były plany i czego nie zrobiono - została przez PO po prostu zmarnowana - mówi poseł.

W rozmowie z DETALKS sporo zostało poruszonych kwestii związanych z realizacją inwestycji drogowych, wskutek których bardzo wiele przedsiębiorstw - zarówno tych największych, jak i tych realizujących zlecenia większych firm podwykonawców - bankrutowało i bankrutuje nadal. Poseł PiS wyraził obawy, co stanie się z niedokończonymi inwestycjami po Euro 2012. - Boję się, że większość tych niedokończonych dróg, prowizorycznie oddanych do użytku, może zostać zaraz po Euro zamknięta dla ich dokończenia lub remontu. A to znowu wymusi dodatkowe wydatki - mówi.

Duda wskazuje również na nieprawidłowości w związku z wyborem wykonawców głównych odcinków najważniejszych autostrad: - Kuriozalne jest, że nikt z rządu nie informuje społeczeństwa, co stało się z ośmiuset milionami złotych wypłaconych firmie DSS (Dolnośląskie Surowce Skalne - przyp. red.), którą rząd wybrał bez przetargu, na miejsce chińskiej firmy Covec, do dokończenia budowy dwudziestokilometrowego fragmentu autostrady A2. Te pieniądze po prostu zniknęły, a podwykonawcy zapłaty nie otrzymali. - mówi poseł. I dodaje: - Rząd PO milczy w sprawie DSS, za to wiele słyszymy o sukcesie Euro, a każda próba upominania się o sprawy publiczne oceniana jest jako „marudzenie” i „psucie dobrej atmosfery”.

Duda wskazuje na niezrealizowane obietnice rządu Tuska, z ironią komentując przy okazji kwestię "przejezdności" udostępnionego kilka dni temu kierowcom odcinka autostrady A2: - Jest tak duży szum wokół tego odcinka, jakby miało to być domknięcie wszystkich inwestycji drogowych w Polsce. Jeżeli spojrzymy na obietnice PO związane z inwestycjami na Euro 2012, to z przykrością trzeba stwierdzić, że większość z tych obietnic nie została zrealizowana. Nie ma - co dla nas szczególnie ważne - dokończonej autostrady A4, która przecież miała prowadzić do granicy Polski z Ukrainą. (...) Nie ma drogi S7. Nie ma połączenia między Wrocławiem, Poznaniem i Gdańskiem, czyli miastami, w których organizowane jest Euro. W okolicach tych miast jeździ się tragicznie - twierdzi poseł PiS.

W rozmowie z DETALKS były podsekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, pytany o złożony przez PiS wniosek o powołanie komisji śledczej ws. opóźnień w realizacji płatności za prace wykonane przy budowie dróg ekspresowych i autostrad, odpowiada: - Możliwe jest, że ta inicjatywa w ogóle nie znajdzie poparcia - zwłaszcza, gdyby informacje ujawniane w toku prac komisji mogłyby zagrozić interesom rządzącej PO. Z tego punktu widzenia odrzucenie wniosku o jej utworzenie będzie znamienne. Bo pamiętajmy, że właśnie takie rozpatrywanie spraw - przed sejmową komisją śledczą - jest szczególnie transparentne - wyjaśnia poseł. Dlaczego jego partii trudno będzie znaleźć poparcie dla inicjatywy? - W Polsce rządzi nieformalna koalicja PO-PSL-Ruch Palikota - wskazuje Duda.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jolka
 • Jolka
 • 11.06.2012 21:24

Którzy Polacy ? Co on mówi za mnie ?
20% pislandu i chwacit !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
 • Jolka
 • 11.06.2012 21:22

No przecież ta wazelinka nie będzie chwalić Tuska !
Ciągle czeka na stołeczek .

Komentarz został ukrytyrozwiń
pracobiorca
 • pracobiorca
 • 11.06.2012 14:37

Pokrętnie jest napisany ten artykuł .Nie ma nawet autora .Tak się wypowiadał Świeczkowski (niedoszły poseł z ramienia PiS) ale wybrał nic nie robienie . Zamiast zrzec się tej nie należnej emerytury .Tak to widzę z moralnego ,etycznego punktu widzenia tego człowieka z Prawa i Sprawiedliwości .To jest arogancja i kpina z nas uczciwych Polaków .Emeryt(Więczkowski) 42 letni z emeryturą 14 000 złotych na rękę .Otrzymuje ta emeryturek ju od piecu lat!Niech to powiedzą swoim wyborcom , tym z PiS , którzy zarabiają 1500 złotych brutto a na rękę maja 1000 złotych .Hiporyza , chamstwo wylewa się tych trutni -emerytów z ramienia PiS.
Ja muśże pracować do 67 roku życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"zmiana w tym zakresie jest wielkim zadaniem dla ludzi uczciwych".
Chciałbym poznać choćby jedno nazwisko człowieka uczciwego z PiS-u.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 11.06.2012 10:22

Już większego "Matolstwa" być nie może; jak jest obecnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzej 76
 • andrzej 76
 • 11.06.2012 09:54

Mogli rządzić (PIS) cztery lata, rządzili dwa lata. To właśnie było słabe państwo i nieudolny rząd !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jurek Malicki
 • Jurek Malicki
 • 11.06.2012 09:26

Polacy nie wierzą we własne państwo - to zupełnie zrozumiałe - przecież wytyczne i polecenia przychodzą z Brukseli ,Berlina i czasami z Moskwy! Czy taki rząd może być wiarygodny?! Czy w takie państwo można wierzyć!?

Rządzą nami kukiełki; pociągane za sznurki w zależności od potrzeb!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cyt:
"Były wiceminister sprawiedliwości w rządzie PiS i minister w Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, Andrzej Duda"
- świetnie to wyjaśnia "neutralność polityczną", którą widać w postępowaniu i wypowiedziach owego pana. W sumie po takim wstępie reszty czytać nie ma potrzeby, bo co on miałby powiedzieć? :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 11.06.2012 07:10

Ten artykuł to reklama jakiegoś skrajnie niszowego pisemka.
Nic odkrywczego, wszak wszyscy mówią jednym głosem, prezesowym. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 11.06.2012 06:54

Nie zdziwiłbym się, gdyby wywiad został udzielony przed komunikatem Kaczyńskiego, że na czas Euro zawieszają broń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.