Facebook Google+ Twitter

Andrzej Gwiazda, legenda Solidarności, nadal zaginiony

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-17 07:22

Legenda "Solidarności", Andrzej Gwiazda i jego żona Joanna Duda-Gwiazda nadal nie dają znaku życia. Wybrali się na wędrówkę w Karpaty Wschodnie na Ukrainie. Nie mają ze sobą telefonu komórkowego.

Ukraiński turysta odpowiedział na internetowy apel rodziny Gwiazdów. Odpisał, że widział starsze małżeństwo, które z trudem pokonywało górski szlak. Mieli ponoć ze sobą zapasy żywności.
Andrzej Gwiazda i jego żona Joanna Duda – Gwiazda.
Poszukiwania trwają

Małżeństwo Gwiazdów wyjechało z Gdańska 18 lipca do Krakowa. Następnego dnia wybrali się na 2 - tygodniową pieszą wędrówkę w Karpaty Wschodnie. Prawdopodobnie udali się w pasmo Czarnohory. Nie wzięli ze sobą telefonu komórkowego. Od tamtej pory minęły już cztery tygodnie, lecz od Andrzeja i Joanny Gwiazdów nie ma żadnej wiadomości.
Wędrówki to ich żywioł
– Długotrwałe wędrówki są ich zwyczajem od czasów młodości - mówi Krzysztof Wyszkowski, przyjaciel rodziny. - Podczas swoich wypraw wiele razy znikali na długie tygodnie. Żartowali, że nie zaprzestaną walki z komunizmem do czasu, kiedy nie będzie można podróżować po świecie bez żadnych przeszkód. Jednak mimo wszystko jestem już trochę zaniepokojony ich długą nieobecnością. W tym roku, w kwietniu, Andrzej Gwiazda przeszedł udar mózgu...
- Zrobiła się taka atmosfera, że i mnie udzieliła się powszechna histeria - mówi Hanna Gwiazda, siostra Andrzeja. - Jednak mam nadzieję, że nic się nie stało. Są doświadczonymi podróżnikami i zawsze wyruszali na bardzo długie wyprawy.

Kim jest Andrzej Gwiazda
Jeden z przywódców strajku w 1980 roku. Od 1976 roku współpracował z KOR. Od 1 maja 1978 roku był członkiem Komitetu Założycielskiego Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu. W sierpniu 1980 r. został członkiem Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Był współzałożycielem "Solidarności" i współautorem słynnych 21 postulatów. W czasie stanu wojennego był internowany. Aresztowany m. in. pod zarzutem "próby obalenia ustroju". Ostatecznie zwolniony 15 maja 1985 r.
Robert Kiewlicz - NaszeMiasto.pl


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.