Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29557 miejsce

Andrzej Jerzy Lech. Retrospektywna wystawa fotografii w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu szykuje prawdziwą gratkę dla miłośników fotografii Andrzeja Jerzego Lecha. Wystawa "Cytaty z jednej rzeczywistości. Fotografie z lat 1979-2010", to szczególny dokument twórczej drogi i rozwoju artysty.

Od lewej: Andrzej Jerzy Lech i Krzysztof Jurecki. Otwarcie wernisażu w Galerii FF w Łodzi, 7.05.2011 r. / Fot. Janina BieleńkoMuzeum zaprezentuje ekspozycję 110 fotografii z prywatnej kolekcji autora, przygotowaną od strony merytorycznej przez łódzką Galerię FF. Kuratorami wystawy są Magdalena Świątczak (Galeria FF) i Krzysztof Jurecki (WSSiP w Łodzi).

Jest to wystawa szczególna. Nie obawiam się użyć słów: wystawa dla koneserów, dla miłośników klasycznej fotografii, dla fotografującej młodzieży poszukującej pomostu do przeszłości i natchnienia na przyszłość.

Zobaczymy kolekcję klasycznej fotografii. Zarówno w kontekście technicznym - Andrzej Jerzy Lech nie rozstaje się z ciemnią, w której wywołuje zdjęcia robione aparatem Super Ikonta z 1934 roku, jak i w znaczeniu wizualnym. Fotografie wykonane na przestrzeni ostatnich 30 lat łączy w wyraźny sposób naturalność obrazu bliska naturalności widzenia, nostalgiczna nuta, malarskość pejzaży, minimalistyczna forma.

Zdjęcia przypominają czasem dokumentalną fotografię z XIX w. ale jest to raczej zabieg artystyczny, niż świadomy wybór kierunku w sztuce. "Kalendarz szwajcarski, rok 1912" - jeden z bardziej znanych cykli fotograficznych - bynajmniej nie był wykonany w Szwajcarii, o czym możemy przeczytać w ciekawie opracowanej publikacji towarzyszącej wystawie.

Nie mniej w zbiorze prac Andrzeja J. Lecha znajdują się także docenione fotografie dokumentalne. Za utrwalanie na fotografiach historycznych części miasta Jersey City oraz za całokształt działalności artystycznej otrzymał w 2005 roku prestiżową nagrodę J.Owen Grundy History Award, przyznaną przez Jesrsey City Landmarks Conservancy. Dwa lata wcześniej, w 2003 roku, za zestaw fotografii z "Dziennika podróżnego - Ameryka, Polska", otrzymał IV nagrodę i Medal Lorenzo de Medicina na Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji.

Galeria 2piR, zwana rotundą. Wystawa "Dziennik podróżny",Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, Poznań, 24.o2.2005 r. / Fot. Janina BieleńkoPrace polskiego fotografa znajdują się m.in. w zbiorach Jersey City Museum w Jersey City, w The Pfitzer Collection of Art on Paper w Nowym Jorku. Spotkamy je także w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Gdańsku,w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, w wielu galeriach i zbiorach prywatnych.

Z Polski do Ameryki.Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Wszystkie wystawy maja swoja dusWszystkie wystawy mają swoją duszę...ze...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zanakomita wystawa, znakomite zaproszenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak,niektore zdjecia sa naprawde dobre, podobaja mi sie .super.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.