Facebook Google+ Twitter

Andrzej Nowak do "Wyborczej": Dla was patriotyzm to obciach

Profesor Andrzej Nowak uważa, że dziennikarze "Gazety Wyborczej" robią wszystko, aby zniechęcić Polaków do swojej tradycji oraz kultury.

Nowak zauważa, że są różne rodzaje patriotyzmu; począwszy do niepodległościowego, który reprezentuje Jarosław Kaczyński, po modernizacyjny, uosabiany przez "Gazetę Wyborczą". W Polsce obecnie mamy silny konflikt pomiędzy tymi dwoma wizjami patriotyzmu.

Nowak tłumaczy, że patriotyzm to spór, dyskusja; nie może on przyczyniać się do powstania negatywnych zjawisk. Patriotyzm w swoim założeniu jest czymś pozytywnym: "Częścią mojego rozumienia patriotyzmu jest próba ograniczania groźby wojny domowej. Na tyle, na ile to jest możliwe. Są poważne racje po obu stronach tego sporu. Nie można wszystkiego zagłaskać i powiedzieć: jedni mają rację i drudzy mają rację. Nie, będziemy się spierać. Tylko właśnie: żebyśmy nie przekroczyli tego punktu, za którym się zacznie osłabianie Polski"- mówi dla "Gazety Wyborczej".

Nowak ma żal do "Gazety Wyborczej", że zniechęca polskie społeczeństwo do swojej historii, tradycji i kultury i powoduje, że takie określenia jak "naród" czy "patriotyzm" kojarzą się z obciachem oraz wstydem. Nowak narzeka również, że polska historia oraz kultura nie jest propagowana w odpowiedni sposób, że brak w niej nawiązań do polskiej tradycji literackiej. Za to promuje się Dodę.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (26):

Sortuj komentarze:

janusz łowca kotków
  • janusz łowca kotków
  • 16.07.2012 19:30

Czytać teksty Michnika, to jest obciach tysiąclecia .W innym normalnym kraju, taki facio mógłby najwyżej sprzedawać pieczywo na dworcu(tak jak premier Donald za młodu).

Komentarz został ukrytyrozwiń
janusz łowca kotków
  • janusz łowca kotków
  • 16.07.2012 19:26

@jaja -POczekaj ,POczekaj jeszcze zdążysz splajtować (GW splajtuje i ty z nią baranie).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zacząłem komentować, ale tekst "spóchł" w coś na kształt opinii...:)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
  • jędruś
  • 16.07.2012 13:20

cóż.. do tego doprowadza polityków zaślepienie ideowe .... gdzie zaszli spadkobiercy lenina ze swoja teoria spisku dziejów i spisku innych narowdow??coś mi to macierewicza przypomina!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 16.07.2012 13:16

jak kaczynski reprezentuje patriotyzm niepodległosciowy to ja jestem chińczykiem bo dla mnie to jakiś szowinizm i skrajny nacjonalizm narodowy gdzie w tle jaśnieje naród wybrany no słowem pępek świata!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolik
  • katolik
  • 16.07.2012 12:14

u nas w kosciele wedlug wyborczej spiewamy koledy

Komentarz został ukrytyrozwiń
jaja
  • jaja
  • 16.07.2012 11:49

Ja natomiast jako szef prosperujacej firmy uzywam GW nie tylko do czytania ale korzstam z niej jako dobrego poradnika do prowadzenia firmy.bez niej dawno splajtowalbym.Inne gazety i dzienniki zwlaszcza religijne a juz zwlaszcza Sakiewicza to jest miernota.niektore zaczynaja glosic ze pracowac nie trzeba wystarczy sie modlic do Rydzyka a glownie dawac datki

Komentarz został ukrytyrozwiń
ja
  • ja
  • 16.07.2012 11:26

do olek kan
he, he, dokładnie, mój szef używa jej do pakowania przesyłek:D Sama mu ostatnio powiedziałam, że dobrze że chociaż do tego się nadaje.
Serio kupowałam ją przez kilka lat ale czytałam co najwyżej kilka artykułów ale za to fajnie się paliło nią w piecu;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan profesor nie uwzględnił jeszcze w swoich podziałach "patriotyzmu sytuacyjnego", który jest najbardziej rozpowszechniony nie tylko na salonach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 16.07.2012 07:33