Facebook Google+ Twitter

Andrzej Orwid - Eljaszewicz

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-02-07 22:44

Tak chciał Bóg Honor i Ojczyzna. Andrzej Orwid - Eljaszewicz

 / Fot. Zbiory rodzinne - WilczkowiakW lutym mija 55 rocznica śmierci bohatera II Wojny Światowej, gdynianina - Andrzeja Orwid - Eljaszewicza.

Okres przedwojenny.

Andrzej Orwid-Eljaszewicz h.Geisz oficer Polskiej Marynarki Handlowej - GAL. (Gdynia – Ameryka Lines). Przedwojenny mieszkaniec Gdyni. Aktywny członek Ruchu Oporu. (pseudonimy: "Ala", "Waszkiewicz").
Organizator komórek Związku Jaszczurczego na Pomorzu. Zamordowany przez Gestapo w Radomiu. Urodził się w 1911 r. w Byszewie (dawna Gubernia Kijowska) w rodzinie inteligenckiej, szlacheckiej. Jego matka Stefania Eljaszewicz wywodziła się z wielkiego rodu Jenerała Arnolda Byszewskiego, posła na Sejm Wielki, odznaczonego Orderem Orła Białego i hrabianki ,Katarzyny Skórzewskiej h. Drogosław. Ojciec Andrzeja – Władysław Eljaszewicz, szlachcic h.Gryf, również wielki patriota. Patriotyzm więc, miał zaszczepiony od dziecka.

Jako siedmioletni chłopiec przyjechał wraz z rodziną i siostrą Ireną w 1918 roku do Warszawy, a w 1920 do Poznania. W tymże roku wstąpił do Korpusu Kadetów gdzie przebywał do roku 1926. W 1932 roku ukończył Liceum Handlowe w Poznaniu, później Instytut Handlu Morskiego i Techniki Portowej w Gdyni. Instytut ukończył 24 maja 1933 będąc od 1931 roku zatrudniony w Przedsiębiorstwie Gdynia - Ameryka Lines
(GAL) Po ukończeniu tej ekskluzywnej uczelni, która była pod protektoratem Prezydenta Rzeczpospolitej - Ignacego Mościckiego, kontynuował pracę w Przedsiębiorstwie Żeglugowym GAL pływając jako oficer marynarki handlowej na niemal wszystkich statkach tego armatora w owym czasie, jak: s/s "Kościuszko", s/s "Warszawa", s/s "Polonia", s/s "Puławski".
Rett

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.