Facebook Google+ Twitter

Andrzej Seweryn najlepszym aktorem festiwalu filmowego w Locarno

W szwajcarskim Locarno zakończył się w sobotę (13 sierpnia 2016 roku) 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał polski aktor Andrzej Seweryn.

Andrzej Seweryn z nagrodą dla najlepszego aktora festiwalu w Locarno. / Fot. strona internetowa festiwalu filmowego w LocarnoJury nagrodziło główną rolę męską Andrzeja Seweryna w debiutanckim filmie Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina", który w Locarno miał swoją światową premierę (polską zaplanowano na 30 września bieżącego roku). Film opowiada o 28 latach z życia rodziny wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego (to właśnie w jego rolę wciela się Seweryn). Akcja zaczyna się w 1977 roku, gdy syn artysty, znany i popularny swego czasu dziennikarz radiowy Tomasz Beksiński (w tej roli występuje Dawid Ogrodnik) wprowadza się do mieszkania niedaleko od tego zajmowanego przez jego rodziców (Zofię Beksińską, żonę Zdzisława i matkę Tomasza gra Aleksandra Konieczna). Kontakty ojca z synem znaczone wieloma niedopowiedzeniami i niezrozumieniem stają się bardzo intensywne i zdają się prowadzić - w połączeniu z nadwrażliwością młodszego z nich - do nieszczęśliwego końca (Tomasz Beksiński popełnia samobójstwo w Wigilię 1999 roku). Zofia Beksińska próbuje być swoistym łącznikiem między ojcem i synem oraz między mężem - artystą i światem wewnętrznym.

Film Matuszyńskiego ze scenariuszem Roberta Bolesto zdobył entuzjastyczne recenzje krytyków filmowych. Jay Weissberg napisał w "Variety": Film jest niezwykłym, często niepokojącym przez sceniczne podglądanie, odtworzeniem zależności, jakie zbudowane są pomiędzy trójką członków trudnej rodziny Beksińskich i zwrócił uwagę na znakomite zdjęcia Kacpra Fertacza. Swój udział w sukcesie filmu "Ostatnia rodzina" mają także: Jagna Janicka (scenografka i - wespół z Mirosławem Koncewiczem - dekoratorka wnętrz); Emilia Czartoryska (kostiumy); Tomasz Matraszek i Anna Gorońska (charakteryzacja). Poza wymienionymi już aktorami w filmie o rodzinie Beksińskich grają także m.in.: Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Jarosław Gajewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie lubię twórczości Beksińskiego ale film chętnie obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna informacja. Film na pewno obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.