Facebook Google+ Twitter

Andrzej Seweryn najlepszym aktorem festiwalu filmowego w Locarno

W szwajcarskim Locarno zakończył się w sobotę (13 sierpnia 2016 roku) 69. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał polski aktor Andrzej Seweryn.

Andrzej Seweryn z nagrodą dla najlepszego aktora festiwalu w Locarno. / Fot. strona internetowa festiwalu filmowego w LocarnoJury nagrodziło główną rolę męską Andrzeja Seweryna w debiutanckim filmie Jana P. Matuszyńskiego "Ostatnia rodzina", który w Locarno miał swoją światową premierę (polską zaplanowano na 30 września bieżącego roku). Film opowiada o 28 latach z życia rodziny wybitnego malarza Zdzisława Beksińskiego (to właśnie w jego rolę wciela się Seweryn). Akcja zaczyna się w 1977 roku, gdy syn artysty, znany i popularny swego czasu dziennikarz radiowy Tomasz Beksiński (w tej roli występuje Dawid Ogrodnik) wprowadza się do mieszkania niedaleko od tego zajmowanego przez jego rodziców (Zofię Beksińską, żonę Zdzisława i matkę Tomasza gra Aleksandra Konieczna). Kontakty ojca z synem znaczone wieloma niedopowiedzeniami i niezrozumieniem stają się bardzo intensywne i zdają się prowadzić - w połączeniu z nadwrażliwością młodszego z nich - do nieszczęśliwego końca (Tomasz Beksiński popełnia samobójstwo w Wigilię 1999 roku). Zofia Beksińska próbuje być swoistym łącznikiem między ojcem i synem oraz między mężem - artystą i światem wewnętrznym.

Film Matuszyńskiego ze scenariuszem Roberta Bolesto zdobył entuzjastyczne recenzje krytyków filmowych. Jay Weissberg napisał w "Variety": Film jest niezwykłym, często niepokojącym przez sceniczne podglądanie, odtworzeniem zależności, jakie zbudowane są pomiędzy trójką członków trudnej rodziny Beksińskich i zwrócił uwagę na znakomite zdjęcia Kacpra Fertacza. Swój udział w sukcesie filmu "Ostatnia rodzina" mają także: Jagna Janicka (scenografka i - wespół z Mirosławem Koncewiczem - dekoratorka wnętrz); Emilia Czartoryska (kostiumy); Tomasz Matraszek i Anna Gorońska (charakteryzacja). Poza wymienionymi już aktorami w filmie o rodzinie Beksińskich grają także m.in.: Andrzej Chyra, Magdalena Boczarska, Jarosław Gajewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie lubię twórczości Beksińskiego ale film chętnie obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna informacja. Film na pewno obejrzę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.