Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20529 miejsce

Andrzej Stankiewicz: Gowin chce zostać premierem [wywiad]

Dla Jarosława Gowina szefowanie Platformą to za mało. Kraków? Zbyt niski szczebel. Były minister sprawiedliwości chce zostać premierem. O wymianie Gowina na Biernackiego rozmawiamy z Andrzejem Stankiewiczem z dziennika "Rzeczpospolita".

 / Fot. PAP/Radek PietruszkaMICHAŁ WRÓBLEWSKI: Nominacja Biernackiego na stanowisko ministra sprawiedliwości to kolejny element rozgrywania konserwatystów przez premiera?
ANDRZEJ STANKIEWICZ („RZECZPOSPOLITA”): Konserwatyści w PO są grupą niespójną, bardzo niejednolitą. To jest jedyna grupa wewnątrz tej partii, którą łączy wspólnota idei. Pozostałe grupy w Platformie, na przykład ludzie skupieni wokół Grzegorza Schetyny czy też ludzie z tzw. „spółdzielni”, związani z Cezarym Grabarczykiem, Andrzejem Biernatem czy Ireneuszem Rasiem, tworzą raczej wspólnotę interesów, niż wspólną płaszczyznę światopoglądową. Natomiast konserwatystów łączą przekonania.

Problem polega na tym, że przekonania w tym przypadku zderzają się z interesami. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą ambicje.
Dlatego konserwatyści się dzielą. Wspomniany przeze mnie poseł Raś przecież także jest konserwatystą. Jeżeli prześledzić jego głosowania, to można zobaczyć: on głosuje praktycznie dokładnie tak samo jak Gowin. Przynajmniej w sprawach dotykających sfer obyczajowych. Tylko że faktem jest, iż Gowin i Raś po prostu się nie cierpią.

Miałem okazję nie tak dawno rozmawiać z posłem Rasiem. Zdecydowanie nie pała miłością do Gowina.
Więc właśnie. Próba przejęcia wpływów Biernackiego przez Tuska jest obliczona na rozbicie ważnego dla Gowina sojusznika. Biernacki był w bliskich stosunkach z Gowinem. Teraz Tusk mierzy w grupę skupioną wokół Gowina. Premier stosuje prosty mechanizm: dziel i rządź. Krzysztofa Kwiatkowskiego z funkcji ministra sprawiedliwości premier odwołał, ponieważ ten zanadto w ocenie Tuska urósł, na jego miejsce zaś powołał Gowina. A Gowin przecież wcześniej blisko z Kwiatkowskim współpracował. To nie była tajemnica. I premier wciągając Gowina do rządu automatycznie tych dwóch panów skłócił. Osiągnął jeszcze jeden cel: rozbił nieformalny sojusz Gowina z Grzegorzem Schetyną. Teraz premier rozbija współpracę Gowina z Biernackim. W mojej ocenie kontakty między tymi dwoma politykami nie będą już takie same jak wcześniej. I pan premier doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego wykonał taki ruch. Nie chodzi o to, że tandem Gowin-Biernacki mógłby premierowi w jakiś istotny sposób zagrażać. Ale mógł mu skutecznie utrudniać życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 02.05.2013 21:36

Ciekawy wywiad, ale wyraźnie wyczuwa się interwencję pana Stankiewicza. Ja kilka lat temu przeprowadzałem wywiad z pewną dziennikarką, po autoryzacji tekst wyglądał inaczej niż przed ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak czy siak to coś mi się wydaje Pan red. Stankiewicz zaczyna nie wiedzieć co mówi!
Coś zaczyna mi się po temacie "ślizgać" i mam wrażenie że wnetki będzie "po chłopie" jak nie będzie wiedział co ma gadać?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2013 21:15

Włączam W24, a tu "wielki ptak" z ulicy sezamkowej na rotatorze. Jakiż podobny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję wywiadu z tak znakomitym dziennikarzem . Co do szans pana Gowina mam wątpliwości . Nie ma charyzmy i zbyt mocno eksponuje swój światopogląd .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli tylko zniesie spowalniające rozwój podatki i wszechobecny komuchosocjał, to dla mnie premierem może być nawet piesek Reksio. Wszelka inna zmiana jest dla mnie zmianą wyłącznie estetyczną. Zamiana PO-owca "liberała" na PO-wcę "konserwatystę", przy czym różnica ta przejawia się w takich bzdetach, jak opinia w sprawie małżeństw homoseksualnych czy tego, czy niemieccy chirurdzy mogą bebłać przyrządami analitycznymi w "polskich embrionach" (bzdura godna demokracji...), czy nie mogą, to dla mnie KPINA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.