Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27629 miejsce

Andrzej Wajda i "Niewinni czarodzieje" w kinie Kultura

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-06-14 11:22

13 czerwca w warszawskim kinie Kultura, odbyło się spotkanie z Andrzejem Wajdą, Wiesławem Zdortem i Wojciechem Kabarowskim, którzy zdradzali zaproszonym gościom kulisy powstania filmu "Niewinni czarodzieje".

Projekcja "Niewinnych Czarodziei". / Fot. Ewa KrzysiakWielkim powodzeniem cieszą się premiery zrekonstruowanych kopii dawnych, polskich filmów, które znalazły swoje miejsce w historii kina. Taśma celuloidowa jest nietrwała i z czasem ulega degradacji, ale technika cyfrowej rekonstrukcji umożliwia zachowanie filmu dla przyszłych pokoleń. Dzięki nowoczesnym metodom zapisu obrazu i tonu widzowie kina Kultura mieli wczoraj możliwość porównać zwykłe kopie eksploatacyjne z doskonałym dźwiękiem i projekcją zrekonstruowanych "Niewinnych czarodziei" w reżyserii Andrzeja Wajdy ze zdjęciami Krzysztofa Winiewicza.

W miejsce zmarłego operatora wystąpił jego asystent, dzisiaj już znany operator, Wiesław Zdort. A Andrzej Wajda, pomimo upływu ponad pół wieku od premiery filmu tryskał dowcipem opowiadając zaproszonym gościom anegdoty z planu filmowego. Zwierzał się również ze swoich dawnych rozterek i kłopotów, jakie miał z cenzurą. Zdradził widzom, że zakończenie jest dokrętką na życzenie cenzury, która uznała, że partnerka bohatera filmu - Tadeusza Łomnickiego, nie może tak sobie odejść od niego. Reżyser domontował więc ujęcie powrotu dziewczyny do mężczyzny, z którym flirtowała przez całą noc. Wiesław Zdort, Andrzej Wajda i prowadzący spotkanie Łukasz Maciejewski, w kinie Kultura. / Fot. Ewa Krzysiak

"Niewinni czarodzieje" nie są tak kultowym filmem, jak "Popiół i diament", ale wystąpiła w nim cała elita ówczesnego kina polskiego i tak sławni twórcy światowego kina, jak reżyser (tu aktor) Roman Polański, reżyser Jerzy Skolimowski w roli boksera, czy słynny kompozytor muzyki filmowej, Krzysztof Komeda. Z nostalgią i prawdziwą przyjemnością seniorzy polskiego kina przypomnieli sobie Kalinę Jędrusik w epizodzie radiowej dziennikarki i Zbigniewa Cybulskiego w roli przyjaciela głównego bohatera filmu.

Zobacz również Wieczór filmowy z Andrzejem WajdąWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.