Facebook Google+ Twitter

Andrzej Wajda reżyser i polityk

Jeden z najpopularniejszych i najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:2008.04.22._Andrzej_Wajda_by_Kubik_04.JPGUrodził się w 1926 roku w Suwałkach, w rodzinie oficera i nauczycielki. W 1939 roku zdawał do Korpusu Kadetów we Lwowie, ale próba zdobycia oficerskich szlifów zakończyła się niepowodzeniem. Wojna zastała go w Radomiu, tam uczył się nauk podstawowych i malarstwa. Po zakończeniu wojny nadal studiował malarstwo a potem reżyserię.

Wajda jest znakomitym przedstawicielem polskiego kina i wielkim twórcą polskiej sztuki filmowej. Samodzielnym debiutem reżyserskim Wajdy był film "Pokolenie". Niektóre jego filmy, jak "Katyń" czy "Człowiek z żelaza" to sztuka historycznej refleksji. Za całokształt twórczości w 2000 r. otrzymał Oscara, a za "Katyń" nominację do tej nagrody. W lutym 2006 roku reżyser otrzymał na 56. Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie nagrodę Złotego Niedźwiedzia.

Ale Wajda to nie tylko wielki reżyser, to też buńczuczny, zaangażowany polityk. Ta sfera życia przysparza mu znacznie mniej chwały niż sztuka filmowa. Przez długie lata swojej reżyserskiej i politycznej działalności zawsze był blisko władzy i zawsze ją popierał.

W latach PRL nie stronił też od komunistycznych rządów. Tworzył wówczas filmy, które zakłamywały historię. Popierał wszelkie zrywy społeczne, ale długo nie angażował się w działalność opozycyjną. Bał się, że każdy krok w tę stronę grozi mu represjami komunistycznych władz.

Bezpośrednią walkę pozostawił zdeklarowanym opozycjonistą, "sam robił filmy". Było to swego rodzaju politycznym asekuranctwem. "Robiłem filmy, inni z tą samą nadzieją podpisywali listy, a jeszcze inni siedzieli w więzieniach" - w ten sposób tłumaczył swoje postępowanie (źródło: wywiad dla GW). Komunistyczna władza uhonorowała go wieloma odznaczeniami, m.in. w 1964 roku otrzymał Krzyż Kawalerski a w 1975 Order Sztandaru Pracy II klasy. W okresie nasilającego się buntu społecznego jego filmy ("Człowiek z żelaza") były źródłem patriotycznych inspiracji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (39):

Sortuj komentarze:

Mark Leo
  • Mark Leo
  • 25.12.2010 00:21

A.Wajda się skończył wraz z skończeniem sie komunizmu. To przykre, ale prawdziwe.Nie tylko filmy sie liczą. Charakrer , zasady moralne. Zawiść, małostkowość wobec Prezydenta RP, ukłon wobec ŁUKASZENKI / nagroda z 15.12 / dowodzą,że to co osiągnął w filmach rozmienił na drobne podobnie jak R.Polański gwałtem na nastolatce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Kazimierzu jeżeli poznawał Pan w tamtych czasach "prawdziwą historię" to Panu zazdroszczę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie przeszkadzają Panu biografie L. Wałęsy , nazwy lotniska , pomniki i same plusy w ocenie jego zasług.? Wałęsa też jeszcze żyje.
Nie wiem dlaczego tu akurat napisał pan o Lechu Kaczyńskim? Jeżeli ktoś ma coś do powiedzenia to pisze, niekoniecznie musi być historykiem. Ja tak oceniam Wajdę jako reżysera i człowieka. Przypomnę , że nie jestem fizykiem . Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.07.2010 19:56

No cóż, ja wolałbym nie oceniać ludzi za ich żywota, zostawmy to fachowcom od kultury, psychologom i socjologom a nawet kognitywistykom, czy filozofom. My możemy oceniać dokonania, czyny i wypowiedzi.
Wajda, jak każdy z nas - nie jest ani biały, ani czarny, popełnia błędy, nie jest doskonały. A czyny świadczą o nim. Jest godny uznania za swój dorobek twórczy, za wyróżnienia przez Akademię Filmową, za promowanie Polski, za swój patriotyzm.
To tyle i aż tyle.
Nie nazywałbym Pani Magdo tamtych słów fałszem i obłudą. Były one trafne w tamtych czasach i okolicznościach.
Natomiast ocenę dokonań prezydenta Lecha Kaczyńskiego zostawmy historykom, przyjdzie na to czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażynko ja tez byłam okłamywana historycznie. Miałam jednak w domu kogoś kto od dzieciństwa zamiast opowiadania bajek uczył mnie prawdziwej historii. Nigdy nie oszukiwałam swoich uczniów za co nie raz mi się obrywało. Teraz się cieszę , że mogę głośno mówić to co myślę, mogę się mylić, ale nie muszę oszukiwać. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

(-)Mrożek : "„Gdybyś żył w tamtych czasach, wiedziałbyś, ile zrobiliśmy dla ciebie. Ty nie masz pojęcia, jak wtedy wyglądało życie. Czy wiesz, ile trzeba było odwagi, żeby zatańczyć tango? "
"Mężczyźni nie lubią artystów, bo artyści nie są mężczyznami. To właśnie zawsze zbliżało ich do kobiet, niestety. Przeważnie obce są im pojęcia honoru, logiki i postępu, wszystko, co wymyślili mężczyźni”
"Tango"

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja do "plejady gwiazdek" Antoniego dodam jeszzce jedna:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście. Najlepiej podsumował Pana Wajdę, Pan Lipiński. Musiałaś się napracować przy tym artykule. Jest jednak, niczym dojrzały owoc. Pożywny, smaczny i ładny.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.06.2010 21:36

Napiszę krótko, zwięźle i na temat. Za artykuł, który z przyjemnością się czyta, piąteczka otoczona plejadą gwiazdek 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu proszę uważnie czytać żeby komentować.Pisałe o tm ,że twórczość Wajdy ma związek z jego poglądami . W ''Człowieku z Marmuru'' tego nie widać? w ''Katyniu'' Nie widać? W ''Lotnej'' ''Popiołach'' nie widać? Znowu z uporem maniak przypomne ,że jeden z największych krytyków literackich i filmowych Antoni Słonimski wypowiadał sie b.krytycznie o p.Wajdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.