Facebook Google+ Twitter

Andrzej Wajda świętował 90. urodziny. Koncert dla reżysera zorganizowano w Krakowie (wideo)

Andrzej Wajda świętował w Krakowie 90. urodziny. Podczas okolicznościowego koncertu orkiestra zagrała muzykę z filmów reżysera, a publiczność przywitała go owacjami na stojąco. Koncert otworzył słynny polonez Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz".

 / Fot. X-newsKraków nie był przypadkowym miejscem celebracji 90. urodzin reżysera. - Kraków od wczesnego dzieciństwa jawił się w mojej wyobraźni. To dlatego, że mój ojciec urodził się w niedalekim Szarowie. Każde moje zetknięcie z Krakowem miało szczególne znaczenie. W wieku 14 lat zachwyciłem się witrażami Wyspiańskiego w kościele Franciszkanów i swój pierwszy list miłosny jako nastolatek napisałem nie do dziewczyny, a właśnie do Wyspiańskiego. Tak ten Kraków na mnie oddziałuje - mówił podczas koncertu Andrzej Wajda. W tym mieście studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych, w nim również zdecydował, że zostanie reżyserem.

Andrzej Wajda zadebiutował w 1955 roku filmem "Pokolenie", a w swoim 60-letnim dorobku ma kilkadziesiąt filmów, m.in.: "Kanał", "Popiół i diament" czy "Człowiek z żelaza". Reżyser czterokrotnie nominowany był do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny", a w 2000 roku otrzymał statuetkę za całokształt pracy. Na swoim koncie ma także wiele innych nagród: Złotego Lwa, Złotego Niedźwiedzia Festiwalu Berlinale czy Złotą Palmę.

TVN24/x-news/aip

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.