Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8640 miejsce

Andrzej Zaucha. Wspomnienie w 20. rocznicę tragicznej śmierci

Genialny, choć niedoceniony wokalista jazzowy, piosenkarz i multiinstrumentalista, zginął 10 października 1991 r. w wieku 42 lat, zastrzelony przez Yves'a Goulais, francuskiego reżysera, podejrzewającego go o romans ze swoją żoną, aktorką Zuzanną Leśniak.

 / Fot. nieznany - zdjęcie z MySpaceAndrzej Zaucha urodził się 12 stycznia 1949 r. w Krakowie. Z wykształcenia zecer, z powołania muzyk, zresztą samouk. Bakcyla złapał od swojego ojca, który był perkusistą. Jako nastolatek z sukcesami trenował kajakarstwo, trzykrotnie zdobywając mistrzostwo Polski i kwalifikację olimpijską do Tokio. Ostatecznie nie pojechał na igrzyska, wybierając grę na perkusji w zespole Czarty.

Obdarzony niezwykłym poczuciem rytmu i skalą głosu wkrótce zostaje wokalistą. Po krótkiej przygodzie z grupą Telstar, wiąże się w 1968 r. z jazz–rockową grupą Dżamble, z którą odnosi znaczące sukcesy, m.in. otrzymuje I nagrodę na Festiwalu Kultury Studenckiej w Krakowie, I nagrodę dla zespołu oraz wyróżnienie podczas Młodzieżowego Festiwalu Muzycznego w Rybniku i Chorzowie, występuje na VII KFPP w Opolu i na Jazz Jamboree.

Współpracuje wówczas z takimi muzykami jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Zbigniew Seifert oraz tekściarzami: Leszkiem Moczulskim, Tadeuszem Śliwiakiem, Jerzym Ficowskim czy Adamem Kawą. Muzyka Dżambli okazuje się jednak za trudna dla ówczesnych odbiorców i zespół rozpada się.

W 1971 związał się z zespołem Anawa, z którym w 1973 r. nagrał LP "Anawa".
W latach 1973–79 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą m.in. z zespołem Old Metropolitan Band i Beale Street Band. Związany był także z zespołami rockowymi: Grupą Doctora Q i Kwadratem. W 1990 roku z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim występował w utworzonej wspólnie grupie "Sami".

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

pep
  • pep
  • 17.10.2011 00:24

Niemożliwe żeby zdobył kwalifikacje na Tokio, bo miałby wówczas tylko 14 lat, a przede wszystkim w |Tokio nie było kajakrstwa górskiego!!!!!!!!!!!!!!! (a taką dyscyplinę uprawiał).
Ta dyscyplina była w programie olimpijskimtylko raz - w Monachium 1972, a potem dopiero od barcelony 1992. Kiedy było Monachium to już dawno wczesniej zakończył karierę
Wreszcie w latach 60 i 70 nie było pojęcia kwalifikacji na igrzyska. Skład był wybrany tuż przed zawodami i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Martita
  • Martita
  • 11.10.2011 13:50

Andrzej Zaucha był wyjątkowy,utalentowany,wrażliwy i niepowtarzalny.Jeśli ktoś tak jak pan wyżej pisze o nim zle to proszę to zachować dla siebie,mam takich sąsiadów w starszym wieku,myślenie okrojone,szkoda słów,zatruwaja tylko innym powietrze,proponuję pograbić liście czy coś w tym stylu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@
  • @
  • 11.10.2011 11:27

Śpiewać to jednak Jędruś potrafił.

Heniu, nie upraszczajmy sprawy. A ty nigdy nie byłeś zakochany, czy zapomniałeś jak to jest ?
Podobno Zaucha miał depresję po śmierci żony, a tu spotkał taką młodą babeczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan A.Zaucha był tylko promowany.Ale dla wielu moralne dno. Moje pokolenie pamięta jego wybryki nie tylko w krakowskim teatrze 100 , czy w samym Krakowie. Ktoś kto łasi sie na cudzą żonę musiał ponieść karę.Dla wielu zostanie jako negatywny bohater. Szkoda tylko męża tej kobiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@
  • @
  • 11.10.2011 05:10

... będę musiał cię ZABIĆ. Jak powiedział tak zrobił.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@
  • @
  • 10.10.2011 21:21

Zajawka do poprawki,
jak to "podejrzewającego go o romans ze swoją żoną"?
przecież o tym romansie wiedział wtedy cały Kraków. Oni się z tym wcale nie kryli. W końcu mąż się też dowiedział, obił mordę Jędrusiowi i zapowiedział- niestety teraz będę musiał cię zbić. Jak powiedział tak zrobił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To dobrze, Panie Tadeuszu, że przypomniał Pan sylwetkę Andrzeja Zauchy. Pamiętam ja bardzo wstrząsnęła mną wiadomość o jego śmierci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.