Facebook Google+ Twitter

Andrzej Żuławski najlepszym reżyserem festiwalu w Locarno. Nagrodę otrzymał za film "Kosmos"

W sobotę zakończyła się kolejna edycja prestiżowego festiwalu filmowego w Locarno. Główne trofeum, złoty lampart, powędrowało w ręce Honga Sang-soo, autora komedii romantycznej „Right Now, Wrong Then”. Wśród nagrodzonych są też Polacy.

 / Fot. materiały prasoweTriumfator imprezy, południowokoreański reżyser Hong Sang-soo jest jednym z najbardziej cenionych twórców współczesnego kina autorskiego. Trzy lata temu w konkursie głównym festiwalu w Cannes widzowie mogli podziwiać jego komediodramat „W innym świecie” z wielką gwiazdą francuskiego kina, Isabelle Huppert. „Right Now, Wrong Then” doceniono także w kategorii „najlepszy aktor” - statuetkę otrzymał Jung Jae-young.

O mocnej pozycji azjatyckiego kina świadczy też sukces pięciogodzinnego (!) „Happy Hour”. Jego autor, Hamaguchi Ryusuke, został laureatem specjalnego wyróżnienia za scenariusz, a grające w obrazie aktorki zdobyły nagrodę zespołową.

68. edycja imprezy była też wyjątkowo udana dla Polaków. Pokazywany w konkursie głównym „Kosmos”, pierwszy od piętnastu lat film kultowego reżysera Andrzeja Żuławskiego, przyniósł artyście laury dla najlepszego reżysera.

„Kosmos” jest adaptacją jednej z najbardziej znanych powieści Witolda Gombrowicza. Jego sceniczną (a później i telewizyjną) inscenizację kilka lat temu przygotował Jerzy Jarocki. Film Żuławskiego, zrealizowany we Francji z tamtejszymi gwiazdami, przenosi gombrowiczowską historię z XX-lecia międzywojennego do współczesności. „The Hollywood Reporter” określa go jako „metafizyczną komedię”. Krytyk „Variety” podkreślał natomiast „seksualność, która pulsuje pod powierzchnią obrazu”.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości – w sekcji Tygodnia Krytyki Filmowej zwyciężył bowiem Wojciech Staroń ze swoim dokumentem „Bracia”. To historia sędziwych mężczyzn, Mieczysława i Alfonsa Kułakowskich, którym w dzieciństwie udało się uciec z gułagu. Doceniono także kontrowersyjny film „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Opowieść o polskiej transseksualistce otrzymała Premio Zonta Club Locarno, przyznawaną „dziełu, które upomina się o sprawiedliwość i społeczną etykę”.

Czytaj także: Twórca "Jurassic World", Colin Trevorrow, wyreżyseruje dziewiąty epizod "Gwiezdnych Wojen"


Serdecznie gratulujemy!

Źródło:variety.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.