Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2359 miejsce

Andrzeja Łady opowieść o rzece Kamiennej

Od piątku 9 grudnia 2011 roku, w Galerii Fotografii w Ostrowcu Świętokrzyskim, czynna jest od dawna zapowiadana i oczekiwana wystawa kustosza tej placówki, Andrzeja Łady zatytułowana "Nad Kamienną".

Prace Andrzeja Łady z cyklu "Nad Kamienną". / Fot. Krzysztof KrzakOd razu powiem, że bardziej podobał mi się roboczy tytuł ekspozycji, pod jakim była ona anonsowana już w okresie wakacji. Brzmiał on "Kamienna - moja rzeka". Dlaczego? Bo zdecydowanie wierniej odtwarzał to, co artysta przedstawił na swoich fotografiach. Poza tym Andrzej Łada, jak mało kto, może powiedzieć, że przepływająca przez region świętokrzyski rzeka Kamienna, jest "jego" rzeką. Już jako kilkuletni brzdąc, syn komandora jacht klubu działającego przy hucie im. Marcelego Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, brał udział w imprezach z okazji Dni Morza czy Nocy Świętojańskiej, a także w spływach kajakowych do ujścia Kamiennej do Wisły w Kępie Piotrowińskiej. Już jako dorosły człowiek, Łada kilkakrotnie "spływał" Kamienną i Wisłą do Warszawy, a nawet do Gdańska. Fotografowanie Kamiennej rozpoczął w latach 90. minionego wieku. Jego zdjęcie pokazujące "huśtaną ławkę" z powyłamywanymi szczeblami o zachodzie słońca nad rzeką w Chmielowie, wzbudziło ogromne zainteresowanie nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Prace nad zdjęciami do obecnej ekspozycji, trwały przez siedem lat. W tym Andrzej Łada podczas pracy. / Fot. repr. K.Krzakczasie Andrzej Łada przemierzył Kamienną na całej długości 156 kilometrów. Najpierw robił to pieszo, starając się zapamiętać, w którym miejscu i o jakiej porze należy się zjawić, by zrobić ciekawe zdjęcia. Potem poruszał się szlakiem Kamiennej, fotografując ją z wody, lądu i powietrza (w tej ostatniej czynności pomagał mu mistrz świata w paralotniarstwie, Piotr Kaleta). To dzięki temu Andrzej Łada mógł zobaczyć "swoją" rzekę z zupełnie innej perspektywy niż mieszkańcy miast położonych nad nią. Oni widzą ją jako rzekę obwałowaną, oblaną betonem. - Tymczasem poza granicami miast ta rzeka jest dzika, górska, frywolna - mówił podczas wernisażu Andrzej Łada. - Zbiera dopływy wszystkich rzek Gór Świętokrzyskich, jest niezwykle "pracowita i silna", o czym świadczy dwukrotne zalewanie przez nią Ostrowca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

http://www.youtube.com/watch?v=DhecpGGOP40

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.