Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8788 miejsce

Andrzejki kiedyś i dziś

Niedługo Andrzejki. Święto powszechnie znane i obchodzone. Jednak czy ktoś z nas jeszcze pamięta jak świętowało się dzień 30 listopada jeszcze kilkanaście lat temu?

Andrzejki są dobrze znane każdemu z nas. To listopadowe święto od zawsze było hucznie obchodzone - i nadal jest. Zmienił się tylko sposób świętowania...

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne były andrzejkowe wróżby. Lało się wosk przez klucz, przestawiało rządek butów w kierunku progu czy przekłuwano papierowe serca szpilkami. Świętowanie zaczynano już w szkole, kontynuowano po południu, a kończono wieczorem.

Bawiono się doskonale, a ludzie, którzy doświadczyli tej zabawy z sentymentem wspominają ten jeden dzień w roku. Był on niepowtarzalny i gdy minął, przez cały rok czekano na kolejny listopad. Dziś niestety tak nie jest...
Andrzejkowe wieczory są przez młodzież traktowane jako kolejny powód, aby pójść na imprezę, a na niej upić się, naćpać i wyszaleć do czasu kolejnej zabawy.

W niektórych szkołach nadal kultywowana jest tradycja andrzejkowa. Po lekcjach organizowane są dyskoteki na których, w starym stylu, korzysta się ze starych wróżb. Jednak takie imprezy nie cieszą się dużą popularnością. Dlatego powoli odchodzi się od tego pomysłu (niestety). Młodzież woli bawić się w klubach w towarzystwie znajomych, niż spędzać kolejne godziny w szkole, bawiąc się we wróżby.

Niewątpliwie sposób obchodzenia Andrzejek diametralnie się zmienił, a dawna formuła tego święta zupełnie zanikła. Andrzejki traktowane są jako kolejny powód do imprezowania. Na szczęście nie przez wszystkich...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ bo tekst uświadamia boleśnie, że nie tylko Andrzejki się zmieniły. Inne święta też powoli tracą swój charakter. Ateiści urządzają w swoich domach Wigilię, a wielu katolików już nie zna np. wszystkich potraw, jakie powinny być na wigilijnym stole. Cyrk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.