Facebook Google+ Twitter

Andrzejki - wczoraj i dziś

Andrzejki to czas zabawy, nie tylko dla solenizantów. Zobaczmy jak obchodzono go kiedyś, a jak odbywa się to dzisiaj…

  Najszerzej rozpowszechnione podania mówią , że wróżby   andrzejkowe mają  związek z pogańskimi świętami ku czci zmarłych oraz kultem duchów przebywających na Ziemi. Wierzono, iż w tę noc zjawy potrafią ofiarować ludziom swą nadprzyrodzoną moc. Pośród uczonych możemy rozróżnić także zwolenników greckiej teorii tego święta ( wiążą je z greckim źródłosłowem imienia Andrzej aner, andros - mężczyzna ). W kościele katolickim dzień św. Andrzeja jest granicą okresu zwykłego i Adwentu - czasu oczekiwania na narodziny Chrystusa. Wróżby andrzejkowe w Polsce mają pięć wieków tradycji.


Lanie wosku fot Andrzej CzajaW wieczór św.Andrzeja wróżyły głównie dziewczyny, które poszukiwały w gwiazdach przepowiedni na temat swego przyszłego męża. Lanie wosku, ścinanie białka czy rzut butem to tylko kilka sposobów na odgadnięcie swojej przyszłości. Przepowiednie te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu . Mówiono przy okazji: "W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".


Dzisiejsze Andrzejki "dostosowały się” do wymogów współczesnego świata. Młodzież bawi siAndrzejki fot. Krystian Sienkiewicz ę w dyskotekach, na zabawach organizowanych w klubach. Przeważa muzyka pop. Zwolennicy ostrego brzmienia bywają w tą noc na tzw. gotyk party. Starsze pokolenie wybiera imprezy przy spokojnych rytmach najczęściej granych na żywo.

 

Wszystkie party w dniu św. Andrzeja łączy jeden element - wróżby i przepowiednie. Ulokowane w różnych punktach klubów wróżki przewidują przyszłość ze szklanych kul, kart, fusów. Zabawa ta dotyczy głównie dziewcząt, które pragną dowiedzieć się co czeka je w miłości.


Wróżyć możemy również w zaciszu domowego ogniska lub wśród przyjaciół. Mimo, że  mało kto podchodzi do tych magicznych czynności poważnie,  jest to ciekawy pomysł na spędzenie udanego wieczoru. Warto zajrzeć w gwiazdy, kto wie, może wróżba się sprawdzi…


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Janina Kawalec
  • Janina Kawalec
  • 24.11.2011 17:30

Andrzejki to coś takiego jak Barbórka wyjątkowe święto i trzeba się bawić tego dnia :) nawet samemu! ja uwielbiam przerabiać zdjęcia (jeśli nie mogę ich robić) niezbędny jest mi do tego scrapbook Dilmah, może zabawa w samotności nie jest tak spektakularna jak w towarzystwie ale liczą się też małe przyjemności i skromne świętowanie ale z pasją ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nefrih
  • nefrih
  • 17.11.2010 15:52

co się robi na andrzejkach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm jest to kwestia sporna,wszystko zalezy z jakiego żródła zaczerpniemy informacje;1)Cała zabawa zaczynała się próżnym wieczorem 29 listopada, ale wróżono dopiero z wybiciem północy. "W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja”
2)"Nalejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę. Słuchałam od swej macierze, gdy która mówi pacierze w wigiliją Jędrzeja świętego, ujrzy oblubieńca swego"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie jest czasem tak w tradycji, że wróżby robi się w wigilię Andrzejek - czytaj dzień wcześniej ??:>
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo dobry:)...usterki najwidoczniej są juz poprawione.
Pozdrawiam i zycze wszystkim udanego wieczoru andrzejkowego:*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem trochę zawiedziony umieszczeniem tego artykułu. Tekst wysłany do redakcji nie zlewał się tak do” kupy”, były widoczne przerwy, zdjęcia także były w innych miejscach. Zastanawia mnie także, fakt, dlaczego widnieje godzina 18 06,ponieważ wersje poprawioną wysłałem po godzinie 21.Mimo tych paru usterek,życzę miłego czytania.Pozdrawiam Endrju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.