Facebook Google+ Twitter

Andrzejki - wczoraj i dziś

Andrzejki to czas zabawy, nie tylko dla solenizantów. Zobaczmy jak obchodzono go kiedyś, a jak odbywa się to dzisiaj…

  Najszerzej rozpowszechnione podania mówią , że wróżby   andrzejkowe mają  związek z pogańskimi świętami ku czci zmarłych oraz kultem duchów przebywających na Ziemi. Wierzono, iż w tę noc zjawy potrafią ofiarować ludziom swą nadprzyrodzoną moc. Pośród uczonych możemy rozróżnić także zwolenników greckiej teorii tego święta ( wiążą je z greckim źródłosłowem imienia Andrzej aner, andros - mężczyzna ). W kościele katolickim dzień św. Andrzeja jest granicą okresu zwykłego i Adwentu - czasu oczekiwania na narodziny Chrystusa. Wróżby andrzejkowe w Polsce mają pięć wieków tradycji.


Lanie wosku fot Andrzej CzajaW wieczór św.Andrzeja wróżyły głównie dziewczyny, które poszukiwały w gwiazdach przepowiedni na temat swego przyszłego męża. Lanie wosku, ścinanie białka czy rzut butem to tylko kilka sposobów na odgadnięcie swojej przyszłości. Przepowiednie te były traktowane bardzo poważnie i odprawiano je w odosobnieniu . Mówiono przy okazji: "W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja".


Dzisiejsze Andrzejki "dostosowały się” do wymogów współczesnego świata. Młodzież bawi siAndrzejki fot. Krystian Sienkiewicz ę w dyskotekach, na zabawach organizowanych w klubach. Przeważa muzyka pop. Zwolennicy ostrego brzmienia bywają w tą noc na tzw. gotyk party. Starsze pokolenie wybiera imprezy przy spokojnych rytmach najczęściej granych na żywo.

 

Wszystkie party w dniu św. Andrzeja łączy jeden element - wróżby i przepowiednie. Ulokowane w różnych punktach klubów wróżki przewidują przyszłość ze szklanych kul, kart, fusów. Zabawa ta dotyczy głównie dziewcząt, które pragną dowiedzieć się co czeka je w miłości.


Wróżyć możemy również w zaciszu domowego ogniska lub wśród przyjaciół. Mimo, że  mało kto podchodzi do tych magicznych czynności poważnie,  jest to ciekawy pomysł na spędzenie udanego wieczoru. Warto zajrzeć w gwiazdy, kto wie, może wróżba się sprawdzi…


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Janina Kawalec
  • Janina Kawalec
  • 24.11.2011 17:30

Andrzejki to coś takiego jak Barbórka wyjątkowe święto i trzeba się bawić tego dnia :) nawet samemu! ja uwielbiam przerabiać zdjęcia (jeśli nie mogę ich robić) niezbędny jest mi do tego scrapbook Dilmah, może zabawa w samotności nie jest tak spektakularna jak w towarzystwie ale liczą się też małe przyjemności i skromne świętowanie ale z pasją ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
nefrih
  • nefrih
  • 17.11.2010 15:52

co się robi na andrzejkach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm jest to kwestia sporna,wszystko zalezy z jakiego żródła zaczerpniemy informacje;1)Cała zabawa zaczynała się próżnym wieczorem 29 listopada, ale wróżono dopiero z wybiciem północy. "W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja”
2)"Nalejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę. Słuchałam od swej macierze, gdy która mówi pacierze w wigiliją Jędrzeja świętego, ujrzy oblubieńca swego"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie jest czasem tak w tradycji, że wróżby robi się w wigilię Andrzejek - czytaj dzień wcześniej ??:>
Pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bardzo dobry:)...usterki najwidoczniej są juz poprawione.
Pozdrawiam i zycze wszystkim udanego wieczoru andrzejkowego:*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem trochę zawiedziony umieszczeniem tego artykułu. Tekst wysłany do redakcji nie zlewał się tak do” kupy”, były widoczne przerwy, zdjęcia także były w innych miejscach. Zastanawia mnie także, fakt, dlaczego widnieje godzina 18 06,ponieważ wersje poprawioną wysłałem po godzinie 21.Mimo tych paru usterek,życzę miłego czytania.Pozdrawiam Endrju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.