Facebook Google+ Twitter

Andrzejki. Zapomniane święto?

Dziś 30 listopada. Choć wielu z nas wie, że imieniny obchodzą Andrzeje, zapomnieliśmy o święcie zakorzenionym głęboko w naszej kulturze. Powoduje to, iż stopniowo ono zanika. Nie pozwólmy, żeby kultywowanie tradycji tego dnia zamarło.

Lanie wosku w Andrzejki. Fot. Andrzej CzajaGdzie się podziała ta chęć spojrzenia w gwiazdy? Pragnienie kultywowania odwiecznej tradycji? Środki masowego przekazu podają niewielki wzmianki na temat andrzejek. Są również gazety, portale internetowe, które całkowicie zapomniały o tym święcie. W poprzednich latach mass media były „naszpikowane” konkursami , przepisami na udany, jedyny taki wieczór w roku.

Wartościowym zwyczajem są również zabawy andrzejkowe. Zastanawia jednak fakt, dlaczego odbywały się w poprzednią sobotę (mimo żałoby narodowej) a nie dziś? Rozumiem, że wielu z nas idzie jutro do pracy, szkoły lecz poimprezować z okazji 30 listopada można będzie również w sobotę. Zapominamy,ż e tańce powinno się organizować w ostatnich dniach przed rozpoczęciem adwentu, i że przestały być one elementem obchodów dnia św. Andrzeja lecz okazją do zwykłej zabawy. Dlaczego wolimy obchodzić święta "importowane" z USA takie, jak halloween czy walentynki.

Jako dzisiejszy solenizant i jubilat czuje na sobie obowiązek podtrzymania tradycji obyczajów andrzejkowych. Moi bliscy zawsze starają się, aby ten dzień był dla mnie wyjątkowy. Po powrocie z pracy czekała mnie niesamowita niespodzianka - kurier doręczył tort przesłany przez moją narzeczoną. Następnie wspólnie laliśmy wosk bawiąc się przy tym doskonale.

Jak co roku jutro mam dzień wolny od pracy, abym mógł spokojnie iść na wieczorne party. Dziwię się dlaczego nawet niektórzy Andrzeje nie obchodzą wieczoru św. Andrzeja, przecież to sprawia ogromną frajdę. Nie pozwólmy więc, żeby kultywowanie tradycji tego dnia zamarło. Jak będzie wyglądało to święto zależy tylko od nas. Andrzejki obecne z nami od XV w głęboko zakorzeniły się w polskiej kulturze. Zróbmy wszystko aby przetrwały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Wosk jak co roku lałam w wigilię Andrzeja - czyli wczoraj:).
Pod każdym kątem wosk wygląda jak mały obcy - ten który wyrywa się z piersi Ripley;).

Najlepsze życzenia dla autora:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja o andrzejkach nie zapomniałem,bawiłem się razem z przyjaciółmi w najlepsze..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, pamiętam także i Autora ze spotkania w Gdańsku, gdzie był z uroczą towarzyszką sztuki dziennikarskiej, zatem gorącego wosku do wiadra!

Komentarz został ukrytyrozwiń

tegoroczne Andrzejki są przyjazne zwieczakom mi wyszedł baranek:)... Wszystkiego dobrego Andrzejku:*

Komentarz został ukrytyrozwiń

a mi z wosku wyszła... świnka :) mam sie cieszyć, czy płakać :)??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkiego Najlepszego, Andrzeju! :-)
Jeśli CIę to pocieszy, to ja, choć na obczyźnie, właśnie świętuję Andrzejki :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.