Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3656 miejsce

Andy Warhol: Geniusz czy szaleniec?

Tworzył kunsztowną pornografię, nazywaną przez siebie "antyfilmem". Malował różowe owce i różnokolorowe lodówki. Wariat czy geniusz?Po licznych skandalach i nieustannych kontrowersjach związanych z osobą artysty w latach 60., w następnej dekadzie Andrew Warhol zajął się biznesem. Tworzył wysokiej klasy reklamę, pisał książki, rysował. Periodycznie pojawiał się w mediach, publikował dziwaczne wyznania i sprzeczne z prawdą autobiografie. Coraz częściej ociera się o skrajne emocje, popada w pesymizm. Kategorycznie nie akceptował swojego wyglądu, zarzucał sobie zły akcent.

Warhol koszmarnie bał się szpitali i wizyt lekarskich. W lutym 1987 roku wbrew woli został poddany operacji pęcherzyka żółciowego. Następnego dnia niespodziewanie zmarł.

Tak naprawdę nie da się dokładnie prześwietlić Warhola, poprawnie odpowiadając na pytanie o to, kim on właściwie był. A z drugiej strony, czy w ogóle warto takie pytanie zadawać? Książka "Filozofia Andy’ego Warhola; od A do B i z powrotem" napisana przez niego nie przynosi żadnej odpowiedzi.

Warhol przyciąga tajemnicą, porusza niejasnością i skrytą ironią. Tak też powinniśmy traktować jego na pozór zrozumiałe dzieła. W szczęściu amerykańskiego mitu, do którego nieraz nawiązywał artysta, wyraźnie przecież widać wzruszający tragizm i nieposłuszne szyderstwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

widz
  • widz
  • 03.02.2011 16:05

dobry cwaniaczek a nie szaleniec ;) a te 1,5 tony nawozu co zrobił to dla sztuki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andy Warhol na pewno nie jest moim bożyszczem; ale szanuję go za jego otwartość i za to co zrobił dla sztuki w świecie. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajny tekst, ale przydałoby się dopisać dlaczego Warhol starał się pokazać ludziom, że sztuka otacza nas zewsząd. Sama definicja sztuki jest kontrowersyjna, po prostu nie ma jednolitej definicji. Ludzie obcują ze sztuką na co dzień, chociaż jej nie dostrzegają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst. Oby więcej takich. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ala
  • Ala
  • 02.02.2011 22:23

Wyniesiony na wyższy piedestał ulubieniec plastikowych Amerykanów, nic poza tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.