Facebook Google+ Twitter

Aneksja, wirus, a może kilometrówka? UW zaprasza do wzięcia udziału w plebiscycie "Słowo roku 2014"

Uniwersytet Warszawski wraz z Narodowym Centrum Kultury na podstawie danych gromadzonych w Narodowym Korpusie Języka Polskiego wyłonili najczęściej używane słowa w 2014 roku. W ubiegłym roku "słowem roku" zostało "gender". Jakie słowo wyróżnią w tym roku? Poznaj tegorocznych kandydatów i zagłosuj.

 / Fot. Fot. Betsssssy CC BY 2.0"Słowo roku nie musi być słowem najczęstszym ani takim, które pojawiło się dopiero w tym roku, choć obie cechy są bardzo ważne dla poczucia istotności wyrazów i pojęć. Chodzi o słowo i pojęcie (wydarzenie, przedmiot czy myśl) które skłonni jesteśmy traktować jako najważniejsze" - czytamy na stronie organizatora.

Zobacz także: Angielski, francuski, hiszpański. Naukowcy zbadali przydatność języków w życiu

Wybieramy jeden spośród 14 wyrazów, które stały się słowami kolejnych miesięcy (czasem po dwa słowa na miesiąc) Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród nominowanych do tytułu "Słowo roku 2014" znalazły się: awizo, pączek, aneksja, separatysta, powódź, taśma, upał, wirus, konwój, dżihadysta, szpieg, liczyć, kilometrówka, choinka.

Każdy może oddać swój głos na wybrane słowo lub zaproponować inne, które jego zdaniem powinno otrzymać tytuł "Słowa roku 2014". Głosować, a także zgłaszać swoich kandydatów można na stronie internetowej www.slowanaczasie.uw.edu.pl lub na Facebooku.

Wyniki plebiscytu poznamy w styczniu 2015 roku.

Zobacz też: Zobacz najpiękniejsze fotografie Ziemi z NASA Earth Observatory (zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.