Facebook Google+ Twitter

Angela Merkel jest Polką! Właśnie ujawniono to w Niemczech

Niemiecka pani kanclerz jest obywatelką Republiki Federalnej pochodzenia polskiego. Autor jej najnowszej biografii odkrył zdumiewające świadectwo urodzenia jej ojca - syna imigranta z Wielkopolski. Dziś książka ukazała się w księgarniach.

 / Fot. EPA/MAURIZIO GAMBARINIOjciec pani Merkel urodził się w roku 1926 jako Horst Kasner. W 1954 przeniósł się z RFN do NRD, aby służyć tam ludowi Bożemu jako pastor ewangelicko-augsburski (luterański). Tyle było wiadomo do dzisiaj. Tymczasem z dokumentów odkrytych przez Stefana Korneliusa, dane na temat których opublikował w książce Angela Merkel. Die Kanzlerin und ihre Welt (Angela Merkel. Pani kanclerz i jej świat) wynika, że urodził się jako Horst Kazmiercak. Nazwisko czterolatka zostało zmienione wskutek przyjęcia przez dziadka obecnej pani kanclerz nowego, niemiecko brzmiącego.

Ojciec jej ojca przybył do Niemiec w 1920 jako Ludwik Kaźmierczak, co zgodnie z obowiązującym wówczas w krajach europejskich niepisanym zwyczajem zmieniono w sposób ułatwiający wymowę przez miejscowych na Ludwig Kazmiercak. Zmiany nazwiska dokonał w 1930, najprawdopodobniej ze względu na łatwiejszy awans (był policjantem w Berlinie).

Od siebie dodam, że również nazwisko jej matki (Jentzsch, wym.: jencz) wykazuje słowiańskie pochodzenie. Z kolei nazwisko autora książki, w której przedstawiono to sensacyjne odkrycie, to jedno z klasycznych nazwisk rodowych starożytnych Rzymian. W III wieku n. e. prowincja Germania Superior (Górna Germania) została zajęta przez wolnych Germanów wskutek opuszczenia umocnień granicznych przez legiony, które zdezerterowały, aby wziąć udział w wojnie domowej w Italii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

@Grzegorz Laskowski
Nadanie obywatelstwa i wreczenie paszportu to dwie rozne rzeczy.
Moze minister Sikorski jest wlasciwa osoba do przekazania polskiego paszportu na rece pani Merkel, po nadaniu obywatelstwa przez Prezydenta ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i proszę, znowu jestem z tym tematem w fotoplastikonie czy jak się to nazywa. Najwidoczniej ktoś docenił jego dodatni potencjał wobec smutnego faktu istnienia w naszym kraju ludzi, którzy na podburzaniu przeciw innym narodom i państwom zbijają swój nie tylko polityczny kapitał.

Co do mnie, jestem gotów bez przerwy popdkreślać. że winy za błędy i krzywdy nie ponoszą inne narody, ale błędna, niekiedy wręcz zbrodnicza polityka ich niektórych przywódców. Zdarza się jednak również tragiczna sytuacja, w której przywódcy też są tylko ofiarami mechanizmów, w które pozwolili uwikłać swoje państwo. Taką tragiczną postacią był w dziejach Niemiec cesarz Wilhelm II, który czując zbliżającą się śmierć wypowiedział słowa: "Nie wychwalajcie mnie, bo nie zasłużyłem na to, aby mnie wychwalano. Nie oczerniajcie mnie, bo nie zasłużyłem, aby mnie oczerniano. Nie osądzajcie mnie, bo wkrótce osądzi mnie najwyższy sędzia."

Co zatem wynika z polskiego pochodzenia Angeli Merkel? Tragizm losów Europy, która nie umie właściwie zarządzać swoimi sprawami? Mniejsza gorycz brunatnego munduru i swastyki, w którą ustroili ją na fotomontażach w swoich gazetach i na plakatch rozwścieczeni Grecy? Mniejsza waga oskarżeń brytyjskiej prasy, że to kanclerz-zabójca?
link

Osobiście jestem zdania, że kobieta tak osobiście skromna, pracowita, uporządkowana i nie mająca wielkich potrzeb, w spokojnych i szczęśliwych czasach zapisałaby się jako dobry i lubiany przywódca. Niestety jednak czasy są trudne, wymagające ludzi o żelaznej woli i stalowych nerwach, a przy tym jeszcze genialnych. Zaś niestety pani Merkel posiada tylko te dwie pierwsze cechy i ... Prócz paru ładnych gestów nie mamy niestety czego się po niej spodziewać, bo rutyna i słuchanie neoliberalnych ekonomistów, współodpowiedzialnych za obecny kryzys, coś dzisiaj daje tylko na krótką metę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Maria Czerw Tym razem jednak pozwolę sobie niezupełnie się z Panią zgodzić i wziąć nieco w obronę Szanownych Wydawców. Ten artykulik znalazł się na głównym wyświetlaczu (nie bardzo wiem jak to się nazywa) w czwartek i piątek mniej więcej do południa. Następnie stopniowo stracił ogromną większość ze swoich hrubo ponad sześciuset punktów. Automatyczne tracenie punktów ma zapobiec nie kończącemu się pojawianiu się w czołówce materiałów już nieaktualnych, które kiedyś z jakichś przyczyn zyskały sobie łaskę w oczach wydawców i użytkowników tego serwisu.

Mimo to istnieje zjawisko polegające na tym, że chwytliwy temat sam się obroni. Niestety dzieje się to na zasadzie. że kto ma wiele, temu zostanie dodane, a kto ma niewiele, niewiele też zyska. Nie jest to jednka winą żadnych określonych osób, ale ogólnej płytkości umysłowej naszego życia społecznego, wynikającej moim skromnym zdaniem nie z internetu jako takiego, ale tego co opisywał już np. Stanisław Brzozowski w książce Legenda młodej Polski.

Pamiętajmy przy tym, że opiekunowie i administartorzy tych stron mają swoich pracodawców, a ci ostatni swoje zobowiązania i interesy. Jeśli zatem podejmują nieraz dziwne dla nas decyzje to trudno je właściwie osądzić nie znając ich tła.

Zaś interes takiego drobnego, nic nie znaczącego i przedstawiającego jakieś dziwaczne poglądy wyrobnika liter i obrazów jak ja polega na tym, aby robić wokół siebie hałas, wciskając ludziom tematy, które przyciągną uwagę w nadziei, że pomoże mu to przejść na nowy etap twórczości i życia. ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy pan Tusk mógłby wręczyć pani Merkel?

Art. 137 Konstytucji RP:

Prezydent Rzeczypospolitej nadaje obywatelstwo polskie i wyraża zgodę na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł ma 12 tys odsłon, a podbicie na poziomie 79. Autor połączył ważną informację z niezwykłą erudycją. I wcale nie znajduje to odzwierciedlenia w polityce redakcji/społeczności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uff, to jest perełka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja bym wreczyl Pani kanclerz polski paszport, gdybym sie nazywal Tusk, a tak moge sie tylko popisac idea......stanowiaca, po czesci, odpowiedz na pytanie Pana Romana Kozminskiego.
Oczywiscie, wczesniej Pani Merkel powinna sie nauczyc jezyka polskiego a potem odebrac paszport.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to wielki temat na reportaż, a może i film . Może w przyszłym roku zobaczymy go na MEDIENTAGE/ http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/znamy-finalist%C3%B3w-polsko-niemieckiej-nagrody-dziennikarskiej . W tym roku 6 czerwca we Wrocławiu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż tak moi mili... Natknąwszy się na ten temat szukając uzupełnienia do wiadomości radiowej na temat sprawy homomałżeństw od razu wiedziałem, że liczba odsłon będzie znakomita. Nie ma to jak tabloidyzacja... Liczyłem co prawda na to, że przy sposobności sporo osób przeczyta również kilka moich poprzednich artykułów na znacznie poważniejsze tematy, z próbą analizy linii krytyki UE w wykonaniu byłego prezydenta Czech na czele, ale najwyraźniej się przeliczyłem.

Traurig und wahr tzn. przykre lecz prawdziwe jak to mawiają nasi zachodni sąsiedzi. Ostatecznie jednak trzeba coś robić, aby utrzymać ten serwis w centrum zainteresowania w sieci. Wbrew tym, których starokapitalistyczno-nowoszlacheckie interesy nakazują go rozwalić i ośmieszyć. Bo drugiej takiej platformy publikacji w Polsce nie ma. Wszędzie indziej nawet uzgodniony materiał zostaje opublikowany albo nie w zależności od dobrego albo złego humoru jaśnie wielmożnego naczelnego. Niemal wszędzie indziej popiera się bajki dla dorosłych, a poważne tematy i autorów piszących pod prąd głównego nurtu się tępi. Vae victis!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Juz mialem cicha nadzieje ze szanowny PiS PiS rozwinie temat na temat, ups, nagle korektura ksiazki Stefana Korneliusa i artykulu Pana Wasiluka. Znowu wszyscy przekrecaja fakty, co za wstyd...
Jak jest Pan takim wszystkowiedzacym to dlaczego spoznil sie Pan ze swoja publikacja biografii kanclerza Niemiec.
Wole sympatycznych Niemcow niz wscibskiego PiS PiS.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.