Facebook Google+ Twitter

Angela Merkel, partiokracja i upadek cywilizacji zachodniej

Niektórzy publicyści z Niemiec piszą komentarze, tłumaczone na rosyjski, o tym, że trzecia kadencja Merkel nie będzie oznaczać, że Rosja Putina ma swoje zwierciadlane odbicie. Naprawdę? A co z nędzą formalnej demokracji według Spenglera?

Pani kanclerz Merkel odbiera do pewnego stopnia monarchiczne hołdy ze strony ludności w Dniu Jedności Niemiec, 3 X 2013. / Fot. Bundesregierung/Denzel"Po to, aby powszechne prawo wyborcze choćby w przybliżeniu spełniło oczekiwania jakie wiążą z nim idealiści, musiałoby najpierw przestać istnieć jakiekolwiek zorganizowane przywództwo, które stara się oddziaływać na wyborców we własnym interesie i to tak mocno, jak tylko na to pozwalają przeznaczone dlań na ten cel pieniądze. Skoro jednak nie da się usunąć takiego przywództwa, wybory ograniczają się do wystawienia przez tłumy oceny poszczególnym organizacjom politycznym, na których skład i dalszą działalność w ostatecznym rachunku wyborcy nie mają żadnego wpływu. Stąd też idealistyczna zasada, która legła u podstaw wszystkich konstytucji świata zachodniego, a mianowicie swobodny wybór przez masy swoich przedstawicieli do organów sprawujących władzę, pozostaje tylko i wyłącznie teorią. Owe organizacje bowiem w rzeczywistości same dobierają sobie członków." – napisał ponad dziewięćdziesiąt lat temu największy niemiecki filozof XX wieku Oswald Spengler w swojej księdze grozy Upadek cywilizacji zachodniej (tom II, rozdział IV, podrozdział III, część 18). Ten i dalsze cytaty w moim własnym tłumaczeniu z niemieckiego (wytłuszczenia moje):

http://www.zeno.org/Philosophie/M/Spengler,+Oswald/Der+Untergang+des+Abendlandes/Zweiter+Band%3A+Welthistorische+Perspektiven/4.+Kapitel%3A+Der+Staat/3.+Philosophie+der+Politik/18.

Mógłbym długo wyliczać to, co nader trafnie przewidział ten wybitny umysł. Nie chcąc jednak odbiegać od tematu zawartego w tytule ograniczę się do kilku myśli dotyczących polityki partyjnej w warunkach formalnej demokracji. Tylko formalnej, ponieważ (jak było do wykazania) co prawda głosowanie jest wolne, tajne i na ogół również bezpośrednie, ale tworzenia rządu na jego podstawie nie da się już tak określić.

Na ogół za granicą słyszy się i czyta hymny pochwalne na rzecz pani kanclerz Merkel, która podobno zdumiewająco dobrze radzi sobie z kryzysem strefy euro. Jednak dopiero po tym, jak pozwoliła na to, aby się pojawił, ale to każdy samodzielnie myślący odbiorca tych hymnów musi dopowiedzieć sobie sam. Tymczasem jednak w niemieckim internecie odbywa się

Codzienna spowiedź z publicznych tajemnic społeczno-gospodarczychWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ja bym tylko jeszcze raz połamał tekst, miejscami aż się prosi o to.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.