Facebook Google+ Twitter

Angielski dla myślących

Dobiegł końca VIII Bałtycki Festiwal Nauki, w którym udział wzięły uczelnie Pomorza. Festiwal był okazją do zaprezentowania się potencjalnym studentom i słupska Akademia Pomorska atrakcyjnie zaakcentowała swój udział. Szczególnie humaniści.

 / Fot. Ryszard K. HetnarowiczPoszczególne wydziały i katedry pokazały nie tylko swój dorobek, ale i jawiące się przed nimi perspektywy. W licznych prezentacjach, pokazach, ekspozycjach, zajęciach otwartych - a nawet programach artystycznych - uczestniczyli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale i mieszkańcy miasta. "Celem Festiwalu - jak można przeczytać w założeniach programowych - jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić społeczną uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych."

- Myślę, że zdanie większości pedagogów będzie podobne do mojego - mówi Katarzyna Miedzińska, nauczycielka w jednej z słupskich szkół. - Ten festiwal powinien się odbywać w połowie roku szkolnego, a nie w czasie faktycznie podjętych już przez maturzystów wyborów. Dobrze byłoby również mieć więcej możliwości zaproszenia do szkoły autorów niektórych prezentacji. Bo w wielu wypadkach aż szkoda, że na jednorazowym pokazaniu ich się skończy. Oczywiście, możemy iść tym śladem – bo to też jest dla nas wskazówką metodyczną - ale dobrze byłoby chociaż tak docenić pracę nauczycieli akademickich i ich studentów.  / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz

Jedna z ciekawszych prezentacji przygotowana została przez Agnieszkę Wojewodę, lektora języka angielskiego Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Szczególnie frapujący był jej temat ("Jedno Państwo, Jeden Naród, Jeden Przywódca - re-aktywacja") i to przede wszystkim on spowodował, że salka Instytutu Geografii była niemal pełna. I trzeba przyznać, że intrygującemu tematowi dorównała forma prezentacji. Jej osią stała się prowokacyjnie przewrotna twórczość słoweńskiej grupy „Laibach”, która wykorzystuje symbolikę związaną z totalitaryzmem do obrazowego przedstawienia przestrzeni i sfer (łącznie z Naturą i Religią), których totalitaryzm zawłaszczać sobie nie miał prawa. Ale uczynił to! Autorka prezentacji dobitnie podkreśla te wynaturzenia przywołując filozofię (i postać) Fryderyka Nietzschego, której idee zostały bezceremonialnie wynaturzone przez faszyzm.Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Uważam, że wszystkie środki propagowania wiedzy, postępu są dobre, oby nie wyrządzały szkody w środowisku. Do edukacji za mało przykładamy wagi. Nie odczuwamy jej ogromnego wpływu na jakość życia i całokształtu naszego bytowania na tym łez padole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękując za wysoka ocenę tekstu nie mogę wyzbyć się wrażenia, że w jakiejś części stał się on jedynie pretekstem do wystawiania not osobistych autorce prezentacji. Może właśnie oscylowanie portalu - z założenia dziennikarskiego - w stronę portalu towarzyskiego jest powodem odchodzenia z niego (lub milknięcia) niektórych ludzi? Ale to też temat niczym niezwiązany z treścią materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.06.2010 12:06

Za artykuł 5* materiał niezwykle ważny i wciąż aktualny

Traktując to jako pewną dygresję (bo artykuł jest ..o Myślących w angielskim) chciałbym podkreślić- wątek Tych, którzy nie piszą już na w24. Do wspomnianej pani Agnieszki Wojewody dołączyli tez Inni DO. I niektórzy tez odejdą. To normalne, że się zmienia miejsca.

Podobnie z tych samych powodów odeszli najlepsi zawodowi dziennikarze m.in.: Marek Różycki jr, nie wiem czy jeszcze pisze pan Wacław Antonowicz, odszedł niezwykle sprawny językowo Maciej Krzysztof Dąbrowski, nie piszą tez : Jan Bielski, Adam Kamiński (choć miał tylko 1 artykuł), Karolina Tesznar, oj, uciekło mi nazwisko dziennikarki taka ładna czarna (o kolor włosów mi chodzi), taka zadziorna i nieprzejednana (podobało mi się to u Niej). Zapewne Kogoś pominąłem.
Trzeba utworzyć odrębny post, żeby tam takie rzeczy…
A może nikt Im w tym nie pomógł , tylko sami zdecydowali, że już nie warto. Taką decyzję ICH szanuję.

Wniosek taki - skoro Ci, co zostali zasługują na większy szacunek za to też m.in. że będziemy się różnić światopoglądowo, życiowym doświadczeniem, wiedzą itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziu,
podobna refleksja i we mnie zrodziła się.
To dobrze, że Autor w artykule, którego tytuł podkreśla znaczenie myślenia, a treść uzasadnia, że nie tylko w nauce języków obcych - przywołał Agnieszkę W.
Dla Agnieszki - gratulacje!!!
Dla Autora relacji z Bałtyckiego Festiwalu Nauki symbol oceny 5* wstawiłam już wcześniej (czytając teksty na w24, czas nie zawsze pozwala mi na pisanie komentarzy), chociaż temu akurat Autorowi nie potrzeba światełka gwiazdek dla jasności umysłu i przekazu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie - Agnieszka W. niestety kilka miesięcy temu odeszła z w24., "dzięki" osobom, które nie były w stanie strawić obecności tej nieprzeciętnie inteligentnej osoby na naszym portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, ciekawie to przekazałeś. O filozofii Fryderyka Nietzschego, której idee zostały bezceremonialnie wynaturzone przez faszyzm i o technice wykorzystanej. Przedstawienie tematu "Jedno Państwo, Jeden Naród, Jeden Przywódca - re-aktywacja" nie jest proste. W trakcie czytania tekstu nasunęła mi się refleksja... i zastanawiam się, jak to było z wypaczeniem filozofii Lenina, Marksa, Engelsa i jeszcze kilku filozofów-ekonomistów związanych z przeszłym już, skopanym porządkiem w Europie Środkowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.