Facebook Google+ Twitter

Angielski dla myślących

Dobiegł końca VIII Bałtycki Festiwal Nauki, w którym udział wzięły uczelnie Pomorza. Festiwal był okazją do zaprezentowania się potencjalnym studentom i słupska Akademia Pomorska atrakcyjnie zaakcentowała swój udział. Szczególnie humaniści.

 / Fot. Ryszard K. HetnarowiczPoszczególne wydziały i katedry pokazały nie tylko swój dorobek, ale i jawiące się przed nimi perspektywy. W licznych prezentacjach, pokazach, ekspozycjach, zajęciach otwartych - a nawet programach artystycznych - uczestniczyli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale i mieszkańcy miasta. "Celem Festiwalu - jak można przeczytać w założeniach programowych - jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania. Chcielibyśmy zwrócić społeczną uwagę na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych."

- Myślę, że zdanie większości pedagogów będzie podobne do mojego - mówi Katarzyna Miedzińska, nauczycielka w jednej z słupskich szkół. - Ten festiwal powinien się odbywać w połowie roku szkolnego, a nie w czasie faktycznie podjętych już przez maturzystów wyborów. Dobrze byłoby również mieć więcej możliwości zaproszenia do szkoły autorów niektórych prezentacji. Bo w wielu wypadkach aż szkoda, że na jednorazowym pokazaniu ich się skończy. Oczywiście, możemy iść tym śladem – bo to też jest dla nas wskazówką metodyczną - ale dobrze byłoby chociaż tak docenić pracę nauczycieli akademickich i ich studentów.  / Fot. Ryszard K. Hetnarowicz

Jedna z ciekawszych prezentacji przygotowana została przez Agnieszkę Wojewodę, lektora języka angielskiego Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych. Szczególnie frapujący był jej temat ("Jedno Państwo, Jeden Naród, Jeden Przywódca - re-aktywacja") i to przede wszystkim on spowodował, że salka Instytutu Geografii była niemal pełna. I trzeba przyznać, że intrygującemu tematowi dorównała forma prezentacji. Jej osią stała się prowokacyjnie przewrotna twórczość słoweńskiej grupy „Laibach”, która wykorzystuje symbolikę związaną z totalitaryzmem do obrazowego przedstawienia przestrzeni i sfer (łącznie z Naturą i Religią), których totalitaryzm zawłaszczać sobie nie miał prawa. Ale uczynił to! Autorka prezentacji dobitnie podkreśla te wynaturzenia przywołując filozofię (i postać) Fryderyka Nietzschego, której idee zostały bezceremonialnie wynaturzone przez faszyzm.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Uważam, że wszystkie środki propagowania wiedzy, postępu są dobre, oby nie wyrządzały szkody w środowisku. Do edukacji za mało przykładamy wagi. Nie odczuwamy jej ogromnego wpływu na jakość życia i całokształtu naszego bytowania na tym łez padole.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękując za wysoka ocenę tekstu nie mogę wyzbyć się wrażenia, że w jakiejś części stał się on jedynie pretekstem do wystawiania not osobistych autorce prezentacji. Może właśnie oscylowanie portalu - z założenia dziennikarskiego - w stronę portalu towarzyskiego jest powodem odchodzenia z niego (lub milknięcia) niektórych ludzi? Ale to też temat niczym niezwiązany z treścią materiału.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.06.2010 12:06

Za artykuł 5* materiał niezwykle ważny i wciąż aktualny

Traktując to jako pewną dygresję (bo artykuł jest ..o Myślących w angielskim) chciałbym podkreślić- wątek Tych, którzy nie piszą już na w24. Do wspomnianej pani Agnieszki Wojewody dołączyli tez Inni DO. I niektórzy tez odejdą. To normalne, że się zmienia miejsca.

Podobnie z tych samych powodów odeszli najlepsi zawodowi dziennikarze m.in.: Marek Różycki jr, nie wiem czy jeszcze pisze pan Wacław Antonowicz, odszedł niezwykle sprawny językowo Maciej Krzysztof Dąbrowski, nie piszą tez : Jan Bielski, Adam Kamiński (choć miał tylko 1 artykuł), Karolina Tesznar, oj, uciekło mi nazwisko dziennikarki taka ładna czarna (o kolor włosów mi chodzi), taka zadziorna i nieprzejednana (podobało mi się to u Niej). Zapewne Kogoś pominąłem.
Trzeba utworzyć odrębny post, żeby tam takie rzeczy…
A może nikt Im w tym nie pomógł , tylko sami zdecydowali, że już nie warto. Taką decyzję ICH szanuję.

Wniosek taki - skoro Ci, co zostali zasługują na większy szacunek za to też m.in. że będziemy się różnić światopoglądowo, życiowym doświadczeniem, wiedzą itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadziu,
podobna refleksja i we mnie zrodziła się.
To dobrze, że Autor w artykule, którego tytuł podkreśla znaczenie myślenia, a treść uzasadnia, że nie tylko w nauce języków obcych - przywołał Agnieszkę W.
Dla Agnieszki - gratulacje!!!
Dla Autora relacji z Bałtyckiego Festiwalu Nauki symbol oceny 5* wstawiłam już wcześniej (czytając teksty na w24, czas nie zawsze pozwala mi na pisanie komentarzy), chociaż temu akurat Autorowi nie potrzeba światełka gwiazdek dla jasności umysłu i przekazu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie - Agnieszka W. niestety kilka miesięcy temu odeszła z w24., "dzięki" osobom, które nie były w stanie strawić obecności tej nieprzeciętnie inteligentnej osoby na naszym portalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ryszardzie, ciekawie to przekazałeś. O filozofii Fryderyka Nietzschego, której idee zostały bezceremonialnie wynaturzone przez faszyzm i o technice wykorzystanej. Przedstawienie tematu "Jedno Państwo, Jeden Naród, Jeden Przywódca - re-aktywacja" nie jest proste. W trakcie czytania tekstu nasunęła mi się refleksja... i zastanawiam się, jak to było z wypaczeniem filozofii Lenina, Marksa, Engelsa i jeszcze kilku filozofów-ekonomistów związanych z przeszłym już, skopanym porządkiem w Europie Środkowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.