Facebook Google+ Twitter

Anglia: Obchody świąt coraz bardziej tracą charakter religijny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-12 07:37

W Wielkiej Brytanii obchody Wielkanocny coraz bardziej tracą charakter religijny. Zachowało się jednak wiele z dawnego obyczaju, który jako żywo przypomina polski.

Oprawa świąt Wielkiej Nocy jest zaskakująco podobna niemal w całej Europie. W Wielkiej Brytanii są więc i kolorowe jajka, i zajączki, i baranki, i bazie. Zanikł już wprawdzie obyczaj święconki, ale nadal na świąteczne stoły stawia się koszyczki z pisankami, czekoladowym zającem i zieleniną. Ostatnimi laty pojawiły się nawet babki włoskiej proweniencji, obok angielskich „hot cross buns" - słodkich bułeczek z nacięciem w kształcie krzyża.

Różnice w obchodach polegają na długości świąt. W Wielkiej Brytanii pierwszy dzień wolny od pracy to już Wielki Piątek. Jest też miejscowy obyczaj ukrywania w ogrodzie lub mieszkaniu czekoladowych jajek, na które polują dzieci, a w niektórych częściach kraju urządza się albo wyścigi z jajkami trzymanymi na łyżce, albo toczenie pisanek po stoku wzgórza. Wygrywa ta, która potoczy się najdalej.
W kościołach utrzymuje się tradycja bogatej, organowej i chóralnej oprawy muzycznej świąt. Zanikła natomiast już dawno i bez śladu bodaj najbogatsza w Europie średniowieczna tradycja sztuk pasyjnych i misteriów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.