Facebook Google+ Twitter

Anglia. Polak podejrzany o kradzież tajnych planów Royal Navy

Polski pracownik fabryki w Plymouth został zatrzymany w związku z kradzieżą tajnych dokumentów. Pikanterii dodaje fakt, że chodzi o plany brytyjskiej marynarki wojennej, w tym dokumentacja tycząca atomowych łodzi podwodnych.

Siedziba gmachu Scotland Yard w Londynie. FreeFoto.com; licencja: CC3.0 / Fot. Ian Britton31-letni Marcin K. przed sądem w Torquay nie przyznał się do winy. Zarzut jaki przedstawiono Polakowi dotyczy kradzieży tajnych dokumentów brytyjskiej marynarki wojennej. Do przestępstwa miało dojść w dniach, pomiędzy 21 marca a 10 kwietnia. Aresztowania dokonano w czwartek, o godz. 18.40 czasu lokalnego, w niewymienionym z nazwy hotelu. Polak miał przy sobie wykradzione rzeczy. Materiały jakie znalazły się w jego posiadaniu dotyczą atomowych łodzi podwodnych i okrętów wojennych Royal Navy. Według strony brytyjskiej, dokumentacja została wykradziona pracownikowi firmy Babcock, w Stoczni Devonport. Marcin K. był zatrudniony w fabryce, której odbiorcami były firmy przemysłu lotniczego, wydobywczego i in.

Sprawą zajmowali się specjaliści z brygady antyterrorystycznej (SO15) Scotland Yardu. Nie dopatrzyli się związków z działalnością terrorystyczną. Polak zamierzał spieniężyć zdobyte dane przedstawicielowi Ambasady Polskiej w Londynie. SY przygotowała zasadzkę w umówionym dniu, kiedy zamierzano sfinalizować transakcję.

Polskojęzyczny Londyn24.co.uk donosi dosłownie, że Marcin K. został zatrzymany przez kontrwywiad Royal Navy pod zarzutem szpiegostwa. Serwis zapytuje też, na czyją rzecz miał działać Polak?

Marcin K. przebywa w brytyjskim areszcie, a środek zapobiegawczy zastosowano wstępnie do dnia 28 kwietnia. Czyn jakiego miał dopuścić się Polak jest zabroniony na mocy Official Secrets Act 1911 (Ustawa o tajemnicy urzędowej z 1911 roku).

źródło: Plymouth Herald
Londyn24.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To wina Tuska,tylko jego a może to Macierewicz stworzył własną siatkę szpiegowską.Oj,się będzie działo.!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.