Facebook Google+ Twitter

Anglia: Zmarł zarażony wąglikiem. "Będą kolejne przypadki"

Brytyjska Agencja Ochrony Zdrowia (HPA) potwierdziła, że zgon narkomana-heroinisty nastąpił na skutek zarażenia bakterią wąglika. "Trwa epidemia w krajach Unii Europejskiej" - oświadczyła w piątek dr Dilys Morgan, badaczka z HPA.

Heroinista (w Wielkiej Brytanii określany PWID - people who inject drugs - czyli ludzie, którzy wstrzykują narkotyki) zmarł w szpitalu w Blackpool z potwierdzonym zakażeniem groźną bakterią.

Urzędnicy szpitala w Blackpool oświadczyli, że prawdopodobnym źródłem zakażenia była zanieczyszczona heroina, bądź zmieszany z nią skażony środek - podał piątkowy serwis BBC News.

Agencja Reuters potwierdziła brak jakichkolwiek szczegółów dotyczących zmarłego w Blackpool (północna Anglia) Brytyjczyka. "Jego śmierć wzmogła obawy o europejski wybuch rzadkiej infekcji wśród ludzi, którzy wstrzykują heroinę" - podał serwis.

Dr Dilys Morgan, ekspert HPA ds. infekcji odzwierzęcych, powiedziała: "Istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną zidentyfikowane kolejne przypadki wśród osób wstrzykujących narkotyki jako część trwającej epidemii w krajach Unii Europejskiej. Brytyjski Departament Zdrowia alarmuje NHS o możliwości występowania podobnych przypadków i objawów wskazujących na wąglika w oddziałach ratunkowych i klinikach".

Wybuch epidemii nastąpił w latach 2009-2010, a dotyczył głównie Szkocji (119 przypadków), Anglii (5 przypadków) i Niemiec (2 przypadki). Od czerwca z kolei odnotowano siedem przypadków: Szkocja (1), Niemcy (3), Dania (2) i Francja (1) - doniósł serwis hpa.org.uk. Na skutek powikłań, 14 z ww. przypadków zakończyło się śmiercią.

Wciąż nie wiadomo - jak poinformowano na stronie internetowej NHS - czy należy łączyć tę sprawę z przypadkiem ze Szkocji, gdzie pod koniec lipca odnotowano podobny problem. Agencja Ochrony Zdrowia w ciągu najbliższych dni i tygodni będzie monitorować sytuację.

"Wąglik może zostać wyleczony antybiotykami, jeśli kuracja rozpocznie się odpowiednio wcześnie. Ważne, by lekarze poznali symptomy i przystąpili bez opóźnień do niezbędnego leczenia" - mówiła dr Morgan.

Wąglik - jak ustalił James Gallagher, reporter BBC - jest bardzo rzadką i bardzo śmiercionośną infekcja bakteryjną wywoływaną przez Bacillus anthracis. "Wiele osób kojarzy wąglika z powodu jego potencjału jako broni biologicznej, jednak jego zdolność rozprzestrzeniania się między ludźmi jest niezwykle mała" - skonkludował Gallagher.

Źródła:
reuters.com
bbc.co.uk
hpa.org.uk

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.