Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20958 miejsce

Animacja o wojnie? Tak - "Portrety Wojenne"

Przy okazji siedemdziesiątej piątej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej Telewizja Polska emituje pięcioodcinkowy serial dokumentalny „Portrety wojenne”. Pod względem formy jest raczej nowoczesny - pod względem treści raczej tradycyjny.

materiały promocyjne / Fot. ShipsboyStylistyka serialu kojarzy się nieuchronnie z "Sin City" - zdjęcia i animacje są czarno-białe, partie dla aktorów i fragmenty kronik wojennych, a także komentarze specjalistów połączone są ze światem przedstawionym za pomocą animacji. Taka nowatorska forma może spodobać się widzom młodym – a z pozytywnego przyjęcia filmu przez kilku Powstańców (na pokazie premierowym w Iluzjonie) wynika, że nie tylko młodym. Pewna kombatantka po serialu wyznała swój zachwyt nad serialem, za co uzyskała brawa. Inne "opinie na gorąco" też były raczej przychylne.

Ale też na pokazie wtorkowym w kinie Iluzjon publiczność była bardzo specyficzna – brakowało ludzi w średnim wieku – obecni byli albo twórcy, młodzi w okolicy przełomu dwudziestu i trzydziestu lat, albo kombatanci zasłużeni… nie tylko na wojnie.

Na pewno można śmiało przyznać, że nie było źle – zaproponowana przez twórców formuła polegająca na przemieszaniu zdjęć dokumentalnych z retrospektywą - odgrywaną przez aktorów na tle komiksowych animacji – nie jest może oryginalna („Walc z Baszirem” o wojnie Izraelsko-libańskiej , „Obóz 14...” o Korei Północnej, linki poniżej), ale też jeszcze się nie opatrzyła – byłoby wręcz wskazane, żeby taki gatunek dokumentalnych form filmowych się wyklarował. Dałby wówczas podstawy ekonomicznego bytu twórcom kina animowanego dla dorosłych, które ostatnio pod względem produkcyjnym na świecie się nie ma dobrze (sporo ostatnio się mówiło o teoretycznym zamknięciu studia Ghibli w Japonii). Sentyment pozostaje, tragedii też jednak nie ma - stare formy animacji odchodzą, a są zastępowane przez nowe - takie jak ta.

Odnośnie treści - w serialu składającym się z pięciu 25-minutowych odcinków zawarte zostały historie Jana Zumbacha, Bronisława Hellwiga, Zdzisława Pacaka - Kuźmirskiego, Józefa Becka oraz Jana Gruzińskiego. Biografie ministra Józefa Becka ("My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę.") i Jana Gruzińskiego, a właściwie (jeżeli można tu mówić o biografii) jego statku ORP „Orzeł” są znane, opiszę więc pozostałe.

Przygody Jana Zumbacha (zagranego przez Krzysztofa Czeczota) są najbardziej brawurowe i budujące - twórcy przedstawiają je z epickim rozmachem, prezentując jego dokonania nie tylko w trakcie kariery lotniczej, w czasie obrony powietrznej Wielkiej Brytanii, ale również w powojennym epizodzie afrykańskiego najemnictwa. Ton opowiadania nie zawsze jest serio, czemu sprzyjają dobrze dobrani, czasami ironiczni, czasami krytyczni komentatorzy: pasjonat historii i militariów, a także obecny wojskowy najemnik.

W bardziej tragicznych losach Bronisława Hellwiga (Wojciech Zieliński) i Zdzisława Pacaka - Kuźmirskiego (Maciej Makowski) reżyserzy również znaleźli rozrywkowe rozwiązania formalne. Życie Hellwiga, żołnierza i dobrego kierowcy batalionu "Parasol", staje się pretekstem do paru spektakularnych pościgów, a trzykrotne ucieczki Pacaka-Kuźmierskiego z oflagu - służa opowiedzeniu historii przypominającej stare, dobre amerykańskie kino gatunkowe.

Serial nie rzucił mnie na kolana pod względem historiozoficznym - w trzech opisanych odcinkach dominuje w nim narracja lekko prawicowa, określająca wybory powojenne za jednoznaczne, zawierająca cały 45-letni okres PRL w jednej, wzgardliwej wzmiance, albo też stosownie zbywająca go w narracji (emigracja, śmierć na wojnie lub niedopowiedziane komunistyczne więzienie temu sprzyja). Ale też nie o PRL-u on ma traktować, ale jak tytuł mówi, o samej wojnie. I jako taki można go śmiało polecić.

Reżyseria: Tomasz Matuszczak, Cezary Iber, Rafał Skalski
Dom Produkcyjny: SHIPsBOY
Koprodukcja: TVP, Filmoteka Narodowa, Filmokracja, Divizion Studio Filmowe, SPInka
Film Studio, Artcore
Polska 2014

Najbliższy seans (Jan Zumbach) we wtorek 9.09.2014, TVP 2 22:50, kolejne we wtorki o tej samej porze.

http://www.pdf.edu.pl/PDF/1258457457.pdf
http://www.portalfilmowy.pl/wydarzenia,48,11562,1,1,WFF-Dokumenty-o-jednostkach-i-systemach.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.