Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9852 miejsce

Anioł, który śpiewa!Wyjątkowa, nowa płyta Anny Jurksztowicz

12 maja w warszawskim EMPiK miała miejsce premierowa prezentacja nowej płyty Anny Jurksztowicz. Oto recenzja krążka nadesłanego przez Polskie Radio. Nie tylko akustyczna strona płyty to wydarzenie, ale także ciekawe materiały przy niejCo my w Polsce wiemy o duchowości polskich artystów? Co wybieramy z oferty nagrań prezentowanych choćby w portalu youtube? Sprawdzamy jaką drogą doszedł po 40 latach kariery muzycznej do muzycznej pochwały Boga Stan Borys? A czy kiedykolwiek przyszło nam do głowy, że swoją drogą duchowości kroczy i ujawni w muzyce piękna Anna Jurksztowicz?

Słowa pieśni " Pieśń Baobabu"

Wiarę Duch dal po to
By znać prawdę
Rozumieć dokąd
Co dzień zmierzać, dalej iść". Anna Jurksztowicz 12 maja 2014 r. / Fot. ONS

Aby człowiek wiedział dokąd iść

Strony Duch dał światu
Był znał czas swój
i wschód, i zachód
Chłód i skwar, i dzień i noc

(...)
Razem z innymi zawsze szedł
To szczęście jasne
Że teraz właśnie
Nie jesteś sam

Człowiek jest jak baobab
We wnętrzu chowa i złoi dobro
Do Ciebie należy wybórWarto przypomnieć jak Anna Jurksztowicz wykonywała obecnie solową wcześniej pieśń w duecie z Mieczysławem Szcześniakiem:

http://www.youtube.com/watch?v=MH2mF_BFTe0


Aż się prosi o komentarz: dusza ludzka jest długowieczna, jak baobab,w każdym razie jej piękna duchowość potrafi żyć wiecznie.

Anna Jurksztowicz / Fot. archiwum artystkiDla wielu fanów niewątpliwego talentu wokalnego prawdziwej profesjonalistki w tym zawodzie Anny Jurksztowicz nie bez znaczenia była jej cielesna uroda. Do dziś, gdy śpiewa zmysłowe piosenki, takie jak "Zmysły precz" nie widać upływu czasu.
Czas jednak płynął, dziewczyna znana z estrady opolskiej i telewizji dojrzała i ... w całej pełni ujawniła swój talent muzyczny i poetycki.  / Fot. okładka płyty

Anioł zaśpiewał: człowiek może mieć piękną duszę

[

Jej modulowany głos okazał się po latach doskonały do wykonania także spokojniejszych, uduchowionych pieśni, które znalazły się na jej nowej płycie "Poza czasem. Muzyka duszy". Ale rzecz szczególna. 12 utworów na tej płycie można po prostu po wielokroć słuchać, zupełnie nie znając kontekstu w jakim powstały, nie wiedząc z jakich głębin europejskiej i poza europejskiej tradycji się wywodzą.Choć oczywiście bardzo ważne są trudne pytania o sens życia, wiarę w Boga, o pokój i miłość, ale nie musimy nad nimi się zastanawiać, bo brzmienia zawarte na tej płycie stanowią o ...atrakcyjności dla szerszego melomana tego nagrania. Rzadko się zdarza, aby odbierać jakieś dzieło na tak wielu poziomach emocjonalnych i ...intelektualnych.
Może też następują korzystne zmiany wśród odbiorców muzyki, zmęczonych zgiełkliwością i agresywnością tzw. "głównego nurtu" muzyki pop. Następuje stopniowy powrót do tego co ponadczasowe, wieczne, jakby nieziemskie. Inne.

Na pewno dla wielu dotychczasowych fanów piosenkarki jest zaskoczeniem droga duchowa, która doprowadziła do powstania nagranej w studio amerykańskim płyty. Anna Jurksztowicz dojrzewała w niezwykłym otoczeniu muzyki z którą stale się stykała dzięki swojemu mężowi, muzyki wielokulturowej, zaczepionej w muzyce i orientalnej ("Ogniem i mieczem") i afrykańskiej ("W pustyni i w puszczy"). Ale nie to miało znaczenie. Pracowała nad swoim własnym całkowicie samodzielnym pod każdym względem projektem. Pisze pani Anna w dedykacjach na płycie: dla przyjaciół, w tym swojej mistrzyni joginki i poetce Oldze Pietkiewicz, poecie Andrzejowi Białko ( to jego cykl wierszy jest w materiałach płyty obok tekstów śpiewanych piosenek!) Napisała także "Dziękuję tez mojemu mężowi za brak wiary we mnie, bo nie wiadomo czy to nie jest najlepsza inspiracja."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (69):

Sortuj komentarze:

kto wszedł w kontakty z profilem Anny Jurksztowicz w faceboku wie jak wspaniałą ma tam prywatną promocję wizerynkową - mnostwo zdjęć z festiwalu gwiazd w MIędzyzdrojach ale także naprawdę zgrabne z innych okazji.
Ostatnio sa tam też szczere, mniej zgrabne fotki wspanialej artystki i to też mi sie podoba https://www.facebook.com/anna.jurksztowicz.1?fref=ts

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gniew lomentaroró wywolal tytuł że recenzowana płyta juz po miesiącu prezentowania jej nagrań w sieci i 10.000 odslon stała się kultowa. Tytył zmieniono na "wyjątkowa". Ale zdabia nie zmieniam - pewne płyty poziom kultowości osiagaja na takim poziomie odsłon, inne dopiero na poziomie 1 mln, a 100.000 to ledwie "musniecie smoka" popularności. Zależy jaki gatunek muzyczny reprezentują. Długo nie będzie chyba na polskim rynku takej plyty jak ta z "Piesnina baobabu"

Komentarz został ukrytyrozwiń

czasem toczy się prawdziwa burza także niemerytorycznych komentarzy, ale przy okazji zadajemy cios nudzie portalowej także w ten sposób?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuje za jak zwykle bardzo życzliwy komentarz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I ponownie Pan zachęca do zabrania płyty Anny Jurksztowicz do WC?

PS. A dokładnie na jakie portale mnie Pan zaprasza? I czy nie po to, by manipulować informacje, skoro Pan najpierw napisze jedno, a potem się Panu uśmiechnie to zmienić? Gdzie tu szacunek do odbiorców?

Komentarz został ukrytyrozwiń

I fajnie. Niech piszą, siec wszystko przyjmie. Nawet bajdurzenie zamiast dyskusji o niewysłuchanych utworach muzycznych. Wokalistkę przepraszam,że W24 zamienia się w WC. Nie mnie za to winić trzeba.
Odpowiadając raz jeszcze na pytanie postawione na początku tej dyskusji o nieprzesłuchanej płycie dostępnej miesiąc przed ukazaniem się w EMPiK w youtubem warto ja kupic i zapoznać z artykułami w książeczce przy niej, jeden z nich wyjaśnia kultowy charakter muzyki duszy. Płyta ta otwiera nowe horyzonty nie tylko muzyczne w POlsce. Gorąco raz jeszcze polecam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz jasne Pani Kasia nie ma problemów z dwupłciowością, odnalazła swoją tożsamość i jako znawczyni tematu pomaga innym ja zrozumieć. Jaka wiedza. elokwencja, dobry wzrok ale też zajmowanie innym czasu. Zapraszam na portale gdzie mam w ręku narzędzia do poprawiania literówek w komentarzach.
Gdzie pyskówki nie mogą mieć miejsca zwłaszcza pod poważnymi tematami. To że tu jest WC to zasługa osób które chciały się dowiedzieć czy nosze pampersy. Nie noszę. Na szczęście i nie muszę więcej odpowiadać na WC ataki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie Bóg dali? (jak poniżej)?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra dobra, dla mnie płyta i tak jest kultowo kultowa do kwadratu,a dla Państwa Redaktorostwa antykultowa do kwadratu i już?....Co tu gadać i pisać. Jak do płyty! Przyznam się że ostatnio słuchałem innej płyty zresztą o niej pisałem w portalu. Zaczynam coraz bardziej lubić komentarze na anty. Przynajmniej zaczyna się coś dziać w portalu zwłaszcza gdy brak comiesięcznej dyskusji światopoglądowej. A teraz przerwa, ale raczej wziąłbym się za nowe materiały a nie komentarze. Jak Bóg da!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie mam nic do ukrycia. Wiadomo że dyskutowaliśmy o temacie zastępczym. Czy Pan redaktor kupił płytę czy może wysłuchał w sieci? Może zdobył jakoś inaczej, nie podjął tego wątku? Szkoda, żal takiego pióra i myszki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.