Facebook Google+ Twitter

Anioł pomoże założyć własny biznes

Polacy mają coraz więcej pomysłów na biznes, coraz więcej organizacji pomaga im również te pomysły realizować. Jedną z nich jest SilBAN, czyli Śląska Sieć Aniołów Biznesu.

O działaniach aniołów rozmawiałam z Wojciechem Grzybem – menedżerem Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu SilBAN, realizowanej przez Fundusz Górnośląski SA.

Kiedy powstała Śląska Sieć Aniołów Biznesu SilBAN? Kto był jej pomysłodawcą?
- Właśnie dobiega końca pierwsza edycja unijnego projektu o nazwie „Uruchomienie Śląskiej Sieci Aniołów SilBAN”, który od dwóch lat, dokładnie od kwietnia 2006 roku realizowało w naszym województwie konsorcjum firm, z Funduszem Górnośląskim SA jako jego liderem. Projekt dofinansowany jest ze środków Unii Europejskiej, dokładnie z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. W naszym konsorcjum, obok Funduszu Górnośląskiego SA jest również dwóch partnerów przedsięwzięcia - Górnośląska Agencja Przekształceń Przedsiębiorstw SA i Górnośląskie Towarzystwo Gospodarcze.

Po co powstało to konsorcjum?
- Celem projektu było umożliwienie kontaktów między pomysłodawcami innowacyjnych przedsięwzięć gospodarczych, którzy nie posiadają dostatecznego kapitału dla realizacji swojego przedsięwzięcia, a tzw. Aniołami Biznesu, czyli inwestorami dysponującymi kapitałem i zainteresowanymi zaangażowaniem się w wiarygodne przedsięwzięcia o potencjalnie wysokiej stopie zwrotu. Śląska Sieć Aniołów Biznesu SilBAN należy do European Business Angels Network, która zrzesza i nadzoruje Sieci Aniołów Biznesu w Europie oraz propaguje rynek venture capital.

Cały czas wspomina pan o innowacyjnych przedsięwzięciach. Również wśród warunków, jakie muszą spełnić przedsiębiorcy starający się o kapitał Aniołów Biznesu pojawia się innowacyjność. Jak, w przypadku tego projektu, należy rozumieć pojęcie innowacyjności?
- Myślę, że uprawnionym będzie stwierdzenie, że Aniołowie Biznesu poszukują przede wszystkim takich projektodawców, którzy mogą wpisać się w gospodarkę opartą na wiedzy. Chodzi o kreowanie takich nowych przedsięwzięć, które wykorzystają najnowsze osiągnięcia współczesnej techniki, jej możliwości. Jeśli spojrzymy na projekty złożone do sieci SilBAN to widać wyraźnie, w jakim kierunku idą projektodawcy, jakie obszary innowacyjnych przedsięwzięć obejmują oni swoim zainteresowaniem. Są to przede wszystkim pomysły z takich obszarów gospodarki jak informatyka, telekomunikacja, ochrona zdrowia, nieruchomości, poligrafia, handel, chemia przemysłowa, budownictwo, farmaceutyki, rekreacja, usługi finansowe i logistyka.

Ile osób zrzeszonych jest w SilBAN? Kim są śląskie Anioły?
- W sieci znalazło się 27 projektodawców, którzy złożyli 31 projektów, pragnąc zainteresować nimi 11 Aniołów Biznesu. Została podpisana również umowa o współpracy pomiędzy Aniołem Biznesu, jakim jest Spółka Zarządzająca Funduszami Kapitału Zalążkowego SATUS Sp. z o.o. i firmą ENCJA S.C., która działa w sektorze teleinformatycznym.
Aniołowie Biznesu dostarczają kapitał niezbędny dla rozwoju przedsiębiorstwa w początkowych fazach rozwoju przedsiębiorstwa – tak zwanej fazie zasiewów i start-up, dzielą się swoimi kontaktami i doświadczeniem w prowadzeniu przedsiębiorstwa, jak również pomagają usprawnić działalność operacyjną i strategiczną przedsiębiorstwa. Mówiąc prościej – Anioł Biznesu to przedsiębiorca lub firma, która mając świadomość ryzyka inwestycyjnego nie boi się go podejmować, bo wie, że może ono przełożyć się na spory zysk w przyszłości.

Jakie korzyści osiągają Anioły Biznesu, które inwestują w innowacyjne firmy?
- Warto pamiętać, że Aniołami Biznesu zostają osoby, które dysponując własnymi środkami finansowymi, inwestują w przedsięwzięcia o wysokim potencjale wzrostu, a dzięki swemu doświadczeniu, zaangażowaniu w zarządzanie i kontaktom biznesowym przyczyniają się do szybkiego tempa wzrostu wartości realizowanych inwestycji.
Myślę, że niejako „wartością dodaną”, choć trudno ją przełożyć bezpośrednio na pieniądze, jest satysfakcja inwestora z ułatwienia startu na globalnym rynku przedsięwzięcia, które bez takiej pomocy nie miałoby szans na uruchomienie. Dlatego Anioły Biznesu to na świecie osoby, które w przedsiębiorczości osiągnęły już spory sukces i pragną realizować się także w innych obszarach aktywności zawodowej.

Jakiego rzędu kapitał inwestowany jest w poszczególne przedsięwzięcia? Czy można już mówić o pierwszych efektach SilBAN-u?
- Aniołem Biznesu w warunkach polskich może zostać każdy przedsiębiorca, który chce zainwestować nie mniej niż 50 tys. zł, oczekuje ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji, jak również jest gotowy zainwestować na okres od 3-7 lat. Tak też jest i w sieci SilBAN. W przypadku tej formy zaangażowania kapitałowego niezwykle ważna jest świadomość wysokiego poziomu ryzyka inwestycyjnego i akceptacja tego faktu. W biznesie bowiem nie każdy dobry pomysł ma szansę przeobrazić się w znakomicie prosperujące przedsięwzięcie. Bywają też inwestycje chybione. Efektem SilBAN jest podpisanie umowy o współpracy, o której wspomniałem wcześniej, ale najważniejszym sukcesem było samo uruchomienie sieci, taki był cel pierwszej edycji projektu. Cel ten, jak sądzę, będzie rozwijany w edycji drugiej, która powinna się zacząć z końcem tego roku.

Śląska Sieć Aniołów Biznesu nie jest jedyną w Polsce, ani na świecie. Jak rozwija się ten rodzaj działalności poza naszymi granicami? Jakie światowe firmy wystartowały dzięki pomocy Aniołów?
- Aniołowie Biznesu to zjawisko stosunkowo mało znane w Polsce, za to bardzo dobrze poza naszymi granicami. Wystarczy wspomnieć, iż właśnie przy wsparciu Aniołów zaczynali tacy rynkowi giganci, jak Google – najpopularniejsza obecnie przeglądarka internetowa, Apple – producent komputerów personalnych, Amazon.com – największa na świecie firma internetowa zajmująca się sprzedażą książek, CD i innych, Body Shop – przedsiębiorstwo produkujące kosmetyki do pielęgnacji skóry i włosów, Fedex – światowa firma świadcząca usługi kurierskie, Xerox – przedsiębiorstwo produkujące kopiarki, czy Intel – firma będąca liderem w produkcji procesorów. W Polsce natomiast „anielskiej” pomocy zawdzięczają swój sukces tacy potentaci, jak Wittchen - producent ekskluzywnej odzieży i galanterii skórzanej, ANT ISS - producent i sprzedawca oprogramowania dla automatyki przemysłowej, a także W biegu cafe - sieć nowoczesnych barów kawowych.

Co ma robić przedsiębiorca, chcący skorzystać z pomocy Aniołów? Gdzie się zgłosić, jakie dokumenty przygotować?
- Trzeba rozpocząć od kontaktu z biurem SilBAN i wyrażenia chęci uczestnictwa w projekcie. Następnie należy wypełnić formularz o nazwie „Profil Projektodawcy/Przedsiębiorcy Śląskiej Sieci Aniołów Biznesu SilBAN”. Najistotniejszą, rzecz jasna, sprawą jest posiadanie innowacyjnego biznesowego pomysłu, co jednak nie jest warunkiem wystarczającym. Koniecznym jest bowiem przedstawienie owego pomysłu w formie biznesplanu, który należy opracować ze szczególną starannością. Z doświadczenia wiem, iż właśnie biznesplany są najsłabszym punktem, co do którego potencjalni Aniołowie Biznesu mają sporo zastrzeżeń. Gdy jednak powiedzie się opracowanie biznesplanu, w czym pomaga także nasze biuro, warto pojawiać się na konferencjach organizowanych w ramach sieci, na których spotykają się obie strony programu, bo tam właśnie jest okazja zaprezentowania siebie i swojej wizji. A wówczas może pojawić się także zainteresowany jej realizacją Anioł Biznesu. Wszystkie szczegółowe informacje, włącznie z danymi teleadresowymi, można znaleźć na internetowej stronie projektu pod adresem: www.silban.pl, ale skorzystać ze strony lidera konsorcjum realizującego projekt, czyli Funduszu Górnośląskiego SA: www.fgrn.com.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.