Facebook Google+ Twitter

Anioł stróż - skrzydlaty przyjaciel

"Aniele Boży, stróżu mój..." Tę modlitwę zapewne zna każdy z nas. To właśnie jej, jako pierwszej, uczyli mnie rodzice. 2 października, gdy wspominamy Świętych Aniołów Stróżów, jest ona dla mnie szczególnie istotna.

Anioł Śmierci przed bramą w Watykanie / Fot. Małgorzata MichnowiczCzym lub kim jest anioł? Zazwyczaj na obrazach są to zawsze młodzi i piękni mężczyźni o blond włosach i przepięknych skrzydłach, które są raczej ich ozdobą, a nie środkiem potrzebnym do latania. Według innej koncepcji są to dusze, opiekujące się nami, które w razie potrzeby przybierają ludzką postać. "Każdy człowiek ma swego anioła. Towarzyszy mu on niezależnie od religii, koloru skóry, wykształcenia, wieku. Nie opuszcza go od kołyski aż po grób" - mawiał Św. Tomasz z Akwinu.

Anioł stróż jest łącznikiem z Bogiem, to za jego pośrednictwem Jezus czuwa nad nami. Nasz "skrzydlaty" przyjaciel opiekuje się nami za dnia i w nocy, w każdej chwili naszego życia. Daje nam natchnienie i zachęca do działania. Ostrzega przed niebezpieczeństwem i pociesza gdy jest nam źle. Naucza gdy zapadamy w sen i dlatego też wezwanie "Aniele Boży..." jest wyrażeniem chęci do słuchania. Anioł, to też często wydarzenie, o którym mówimy: "cudowny i dziwny zbieg okoliczności".

Anioł grający na trąbce. Figurka znajduje sie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, jest to element kościelnych organów. / Fot. Małgorzata MichnowiczNależy pamiętać, że aniołowie są świadkami naszego postępowania, dlatego też, gdy stoimy zatroskani nad gnębiącymi nas problemami, spytajmy go o radę, poprośmy o rozmowę. On przepędzi nasze demony.

Anioły objawiają sie wielu ludziom. Niewidzialni towarzysze chodzą wśród nas, mówią, dotykają. Dlatego gdy poczujesz niespodziewany dreszcz na plecach, mrowienie we włosach, bądź będziesz mieć wrażenie, że ktoś stoi za twoimi plecami, nie bój się, to twój anioł stróż daje ci do zrozumienia, że jest blisko i czuwa. "(Bóg) swoim aniołom dał rozkaz o tobie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach. Na rękach będą cię nosić, abyś nie uraził swej stopy o kamień (PS 91, 11n)". Uczyń wiec z anioła swego przyjaciela, wszak znacie się od piaskownicy.


Tekst oparty na źródłach:
"Anioły" ks. Wiesław Al. Niewegłowski, Wyd. Rosikon Press, Bernardinum Pelplin, Warszawa 2003
"Aniołowie są wśród nas. Fascynacje - Dociekania - Wierzenia" ks. Alfons józef Skowronek, Wyd. Biblioteka "Więzi", Warszawa 2001

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Mari Tauferner.
  • Mari Tauferner.
  • 31.01.2011 19:12

Möj Aniol Ströz,,,zawsze jest przymnie!!Nie opuszcza mnie na krok!!Wiem ,,wierze w niego!!Znowu teraz w najciezszej sytuacji mojego zycia znowu mnie nie oopuscil!Wiem,ze jest!!!Uwielbiam go!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dariusz Lieske
  • Dariusz Lieske
  • 08.11.2010 22:58

No tak,bywa często że i aniołowie potrafią -grać-ateistów,nie prawda ?
Jaki ten świat anielsko skonstruowany.........

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mari Tauferner.
  • Mari Tauferner.
  • 05.10.2010 19:19

Aniol Ströz!,,,,,Kazdy z NAS ma swojego osobistego aniola ströza i ja to wiem!!!!!PRZEKONALAM SIE NIE JEDEN RAZ!Wierzcie mi!pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za temat i za tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odmawiam. I Bogu dzięki czuje, że zawsze jest przy mnie. Na imprezie, w drodze. Czasem się konsultuję nawet ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

religia też wchodzi w tematykę wiadomości :) Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zapomniałłam o "+" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mój Anioł Stróż musiał stać przy mnie, kiedy czytałam Twój artykuł, bo poczułam silny dreszcz. Fantastyczny tekst. A juz myślałam, że "takie" pisanie nie ma miejsca na w24.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

super arykul :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+;-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.