Facebook Google+ Twitter

Anioły są wśród nas

Współautorzy: Barbara Podgórska

Anioły chodzą po ulicach Rudy Śląskiej. Zbierają żywność pod supermarketem i hojnie nakładają ją na talerz głodnego, pomagają biednym dzieciom odrabiać zadania domowe i tworzą stronę internetową stowarzyszenia.

Goście / Fot. Adam K. PodgórskiAnioły zleciały i pozostały z rudzkimi wolontariuszami oraz organizacjami obywatelskimi najbardziej zaangażowanymi w krzewienie idei wolontariatu w mieście. A wszystko z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu.

Konferencja "Ty też możesz pomagać", przyciągnęła do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. im Jana Pawła II w Kochłowicach mnóstwo gości, w większości uczniów. Wielu z nich aktywnie urzeczywistnia posłannictwo wolontariackie nie tylko w swoich szkołach, nie tylko wspierając Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, nie tylko zbierając pluszaki dla biednych dzieci z ochronek, ale angażuje się również twórczo w pracę organizacji pozarządowych.

- Wolontariusze zmieniają świat na lepsze - twierdzi Anna Nawrot, prezes Stowarzyszenia Wspierania Ekonomii Etycznej "Pro Ethica", główna pomysłodawczyni konferencji. - Ważne jest, żeby zmieniać ten świat najbliższy. Sam wolontariusz decyduje kiedy, co i w jaki sposób zmieniać. Pomagając innym nie traci, ale wzbogaca siebie, odkrywa własne talenty, rozwija umiejętności, zdobywa cenne doświadczenia, zawiera przyjaźnie i kontakty, niekiedy na całe życie, wreszcie miło i pożytecznie spędza czas.

Ideę wolontariatu uczniowskiego, i nie tylko, zgrabnie rozwinął Rafał Otrębski, dyrektor gościnnej Prace uczniów / Fot. Adam K. Podgórskikochłowickiej szkoły. Według niego wolontariat to akronim określeń pozytywnych i pożądanych przez każdego zjawisk i treści, jak: współpraca, odpowiedzialność, lojalność, optymizm, nadzieja, tajemnica, akceptacja, radość, integracja, autentyczność, tolerancja.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

A po co oddawał do jadłodajni kierowanej przez księdza. Gdyby oddawał np: do schroniska dla zwierząt, to by mu podatku nie naliczyli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2009 22:11

Każdemu potrzebującemu należy okazywać pomoc w taki, czy inny sposób ale co począć w takich sytuacjach, jak TT pisze? Oto jeden z przykładów http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,55670,3022691.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.12.2009 21:39

Panie Tadeuszu, trzeba popierać, ale też reagować na bezduszność urzędników, na głupie przepisy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie poszkodowanego. Od bardzo dawna, ba, od najmłodszych lat byłem wolontariuszem, ale OPORY WŁADZ W POLSCE MNIE ZASKOCZYŁY. Bezduszność, arogancja, albo zapewnianie bez pokrycia. Trudno jest działać wolontariuszom w Polsce i dlatego jeszcze bardziej ich podziwiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Popieram ludzi niosących pomoc bliźniemu. Niech działają. Trzeba pamiętać jednak, aby Wolontariat nie zastępował działań przypisanych Urzędom Państwowym, bo to może ułatwić odstępowanie urzędnikom od wypełniania obowiązków wobec Społeczeństwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.