Facebook Google+ Twitter

Ankara: Podpisana umowa w sprawie Nabucco

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-13 17:06

W Ankarze została podpisana umowa w sprawie budowy rurociągu Nabucco. Ma on transportować gaz z regionu kaspijskiego do Europy z pominięciem Rosji.

Porozumiały się w tej sprawie Turcja i cztery kraje Unii Europejskiej - Austria, Węgry, Rumunia i Bułgaria.

Planowana długość rurociągu to ponad 3 tysiące kilometrów. Docelowo ma on transportować 31 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

Nabucco ma być odpowiedzią na rosyjski monopol w Europie. Jednak jak wyjaśnia Aleksandra Jarosiewicz z Ośrodka Studiów Wschodnich, przyszłość projektu wciąż nie jest pewna. Nie wiadomo bowiem, skąd dokładnie popłynie gaz. "Konsorcjum liczy na dostawy z Iraku, Egiptu, Azerbejdżanu i Turkmenistanu. Nie jest natomiast przesądzone, że gaz popłynie tym projektem, bo są projekty konkurencyjne, takie jak łącznik Turcja-Grecja-Włochy" - wyjaśnia ekspert w rozmowie z Polskim Radiem.

Według Aleksandry Jarosiewicz, Nabucco nie zagrozi rosyjskim interesom w Europie, bo będzie transportował jedynie 30 miliardów metrów sześciennych gazu. Może jedynie podważyć pozycję polityczną Rosji, bo dostarczycielami surowca mają być takie kraje jak Azerbejdżan czy Turkmenistan.

Budowa Nabucco będzie kosztowała około 9 miliardów euro.

Rurociąg powinien rozpocząć tłoczenie gazu w 2014 roku. Polski wicepremier Waldemar Pawlak zapowiedział, że nasz kraj będzie się starał przyłączyć do gazociągu, ale przyznał równocześnie, że nie wiąże z Nabucco zbyt dużych nadziei.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.