Facebook Google+ Twitter

Ankh, Opozycja i Dance on Glass zagrają charytatywnie dla Marty!

Kultowe na polskiej scenie rockowej zespoły Ankh i Opozycja oraz popularny na scenie gotyckiej Dance on Glass zagrają charytatywny koncert dla młodej bytomianki, Marty Książek. Koncert odbędzie się 30 października w chorzowskiej Leśniczówce

Plakat reklamujący koncert / Fot. OpozycjaMarta Książek z Bytomia choruje na dziecięce porażenie mózgowe, opóźnienie psychoruchowe, skoliozę i refluks przełykowy. Zebrane na koncercie środki z aukcji płyt i gadżetów występujących zespołów zostaną przeznaczone na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji Marty. Podczas koncertu odbędzie się także zbiórka pieniędzy.

Marta urodziła się już niepełnosprawna z niedotlenieniem okołoporodowym, jest opóźniona w stopniu umiarkowanym od rówieśników i pogłębiającą się w wyniku osłabienia mięśni skoliozę. Od początku jest rehabilitowana, pod opieką neurologa, psychologa, logopedy, fizjoterapii , gastrologa . W związku z słabym napięciem mięśniowym odczuwa także skutki refluksu żołądkowo-przełykowego.

Podczas koncertu wystąpią: kultowa ‘jarocińska’ Opozycja (jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zespołów punk z lat 80/90) pierwszy zespół Michała Jelonka, Ankh (art-rock) i Dance on Glass (dark rock).

Ankh, pierwszy zespół skrzypka Michała Jelonka, próbuje wzbogacić rocka elementami muzyki folkowej, progresywnej oraz klasycznej.
Zespół powstał w 1991 roku w Kielcach. Na początku występował w składzie: Piotr Krzemiński, Krzysztof Szmidt, Jacek Gabryszek i Michał Jelonek. Pierwszym sukcesem grupy było zdobycie głównej nagrody na II Rock Festiwalu w Kielcach w lipcu 1993. Miesiąc później wystąpili na festiwalu w Jarocinie. Zespół dwukrotnie został laureatem Złotego Bączka, czyli nagrody publiczności festiwalu Przystanek Woodstock. Miało to miejsce w latach 1996 i 1997.

27 lutego 2008 zespół Ankh otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Nagroda została wręczona na otwarciu targów Kultura i Edukacja w Sali Konferencyjnej Targów Kielce. Tego samego dnia odbył się specjalny, transmitowany na żywo, koncert Ankh w Radiu Kielce.

Zespół ma na swoim koncie cztery albumy studyjne, a także trzy koncertowe, w tym jeden nagrany w Rio de Janeiro. Obecnie zespół pracuje nad nową płytą, która powinna ukazać się na końcu bieżącego roku.

Opozycja – kultowy ‘jarociński’ zespół, powstał w 1984 roku w Wodzisławiu Śląskim. Grupa wykonuje melodyjnego punk rocka z elementami muzyki alternatywnej. W 1991 roku ukazał się album zatytułowany Krew bohaterów, natomiast trzy lata później płyta zatytułowana XTC. Zespół po wydaniu drugiej płyty intensywnie koncertował oraz w styczniu 1995 roku nagrał materiał na trzecią płytę, która została wydana dopiero w 2011 roku. W 2014 roku zespół na nowo rozpoczął działalność muzyczną, obecnie intensywnie koncertuje i przygotowuje się do nagrania czwartej płyty.

Wraz z Ankh i Opozycją, na koncercie w Chorzowie zaprezentuje się Dance on Glass.

Zespół został założony w 2000 przez Anię - wokal, klawisze, Chris’a Smith’a - bas i Gerard’a - gitary, programming. Na początku grali tradycyjny gotyk, z użyciem automatu perkusyjnego.

W 2003 roku Dance On Glass podpisało kontrakt z Metal Mind Productions, czego owocem był debiutancki album zespołu, Daydreaming. Po wydaniu Daydreaming, grupa zaczęła intensywnie koncertować, zagrała m.in na najważniejszym festiwalu dark w Europie, Wave Gotik Treffen w Lipsku, trasę po Wielkiej Brytanii jako support All About Eve (zakończoną koncertem w londyńskiej Astorii), trasę po Polsce, i kilka koncertów w Niemczech. Zespół, już w pełnym składzie i z żywą perkusją, nagrał kolejne trzy utwory; 'Hopeless Moments', 'Slave' i 'Feel Like...'. Z kolei utwór 'Dying so Slowly, napisany wspólnie z Peterem Guellardem (Blitzkrieg, Pornografia) ukazał się na kompilacji Castle Party 2003.
Grupa zakończyła działalność w 2004 roku, do jej reaktywacji doszło na początku 2015 roku. Obecnie, poza Anią, w Dance on Glass grają muzycy zespołu Opozycja oraz klawiszowiec, Radek Daszkiewicz, na co dzień muzyk zespołu With.

Bilety wstępu na koncert kosztują 10 złotych i będą do nabycia w klubie Leśniczówka (al. Muzyków 1, Chorzów) w dniu koncertu.

Teledysk Ankh 'Brama'

Opozycja 'Krew Bohaterów' (live 2015)

Dance on Glass "Dying so Slowly' (live 2015)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.