Facebook Google+ Twitter

Ankieta w szkole: Czy Żydzi są winni śmierci Chrystusa?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-02-19 08:46

Do szkół średnich w całym kraju trafiła ankieta przygotowana przez Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miała pokazać, jakie poglądy ma polska młodzież na temat Żydów i Szoah.

Jednak pytania, które znalazły się w formularzu, wzbudziły szereg kontrowersji wśród uczniów i nauczycieli.  / Fot. Grzegorz Mehring/POLSKAPodzieliły nawet socjologów. Ankietę przygotowała i opracowuje dr Jolanta Ambrosewicz-Jacobs, dyrektor Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego. - To znana na całym świecie i ceniona specjalistka w dziedzinie stosunków polsko-żydowskich - zapewnia prof. Zdzisław Mach, dyrektor Instytutu Europeistyki, któremu podlega centrum.

Kwestionariusze z Uniwersytetu rozesłano do losowo wybranych liceów. W badaniu wzięli udział uczniowie drugich klas. Wyniki zostaną opracowane na podstawie tysiąca ankiet.

Każdy formularz składał się z 63 stwierdzeń, do których mieli ustosunkować się uczniowie. Pytania dołączone do zdań będących wyrazem stereotypowego myślenia o Żydach miały formę zamkniętą (licealista musiał odpowiedzieć czy zgadza się z danym stwierdzeniem, czy nie zgadza się z nim).

W ankiecie znalazły się pytania typu: "Czy zgadzasz się z opinią, że Żydzi mają zbyt dużo wpływu na świecie?" i stwierdzenia takie jak: "Niektórzy ludzie twierdzą, że wiele zbrodni w obozie w Oświęcimiu i w innych obozach koncentracyjnych w rzeczywistości nie miało miejsca. Czy zgadzasz się z nimi, czy nie zgadzasz?". Autorka ankiety nie umieściła w formularzu pozytywnych stwierdzeń stereotypowych mówiących np. o mądrości narodu żydowskiego. Były tylko negatywne lub co najwyżej obojętne.

I właśnie to wzbudziło niepokój nauczycieli. - Nagromadzenie negatywnych stereotypów na temat narodu żydowskiego nawet w ankiecie może przynieść negatywne rezultaty - mówi Hanna Hołownia, nauczycielka z I LO w Mrągowie. Wyjaśnia, że uczniowie bardzo często nie zastanawiają się nad tym skąd i w jakim kontekście pochodzą niektóre stwierdzenia. Bezkrytycznie przyjmują je za swoje i bezrefleksyjnie powtarzają. Hołownia zwraca również uwagę, że pytania zamknięte, które znalazły się w ankiecie nie sprzyjają refleksji. - Autorzy badań chyba nie chcieli się dowiedzieć co na prawdę myślą uczniowie o Żydach i Holokauście - ocenia nauczycielka.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.