Facebook Google+ Twitter

Ankietyzacja wsi

Rolnicy z wykształceniem zawodowym marzą, aby ich dzieci zostały urzędnikami albo nauczycielami. A ci planujący założenie własnej firmy nie są zainteresowani szkoleniami zawodowymi. Polegają na własnej zaradności, sprycie i doświadczeniu.

Konferencja odbyła się w chełmżyńskim Hotelu Imperium / Fot. Robert Wejszewski (IDEA)To niektóre wyniki badań, jakie zostały zaprezentowane na konferencji, która odbyła się w połowie lipca w Chełmży. Zorganizowały ją LGD „Ziemia Gotyku” oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Jest to część większego projektu pod nazwą „Pierwszy krok do reorientacji zawodowej rolników i członków ich rodzin z obszaru działania LGD Ziemia Gotyku”, realizowanego od grudnia ubiegłego roku.

DiagnozaGłównym celem projektu jest aktywizacja rolników lub członków ich rodzin, którzy nie są w stanie utrzymać się z rolnictwa, poprzez pomoc w przekwalifikowaniu zawodowym. - Na rynku lokalnym mają szansę te gospodarstwa, które albo wyspecjalizowały się w jakimś kierunku albo gospodarstwa wielkoobszarowe. Rolnicy posiadający do 15 hektarów będą musieli zastanowić się, co robić w najbliższej przyszłości. Coraz częściej produkcja w tego typu małych gospodarstwach nie wystarcza na godne życie i utrzymanie rodziny rolnika - mówiła Dorota Stanek odpowiedzialna w ośrodku w Minikowie za program Leader. - Naszym celem jest zdiagnozowanie, jaka jest sytuacja na danym obszarze i świadomość instytucji rynku pracy oraz instytucji z otoczenia rolnictwa, no i oczywiście samych rolników, jeżeli chodzi o przekwalifikowanie zawodowe mieszkańców wsi.

Wymuszanie emancypacjiNa podstawie przeprowadzonych pod kierunkiem dra Wojciecha Kniecia z Instytutu Socjologii UMK badań ankietowych stwierdzono pojawienie się na terenie Ziemi Gotyku mechanizmu "wymuszania emancypacji kobiet". Polega on na dopuszczeniu przez kobiety wiejskie myśli o możliwości podjęcia pracy zarobkowej kosztem gospodarstwa i rodziny. Jednak nadal istnieje sieć uwikłań kulturowych uniemożliwiających kobietom na wsi przekwalifikowanie zawodowe. Przede wszystkim jest to ogrom obowiązków wynikających z pełnienia przez nie wielu ról społecznych: matek, opiekunek, pracowników w gospodarstwie czy gospodyń domowych.

- Nie ma nic złego w tym, że żona rolnika zajmuje się domem, jeżeli sytuacja tego wymaga. Chcieliśmy jednak, żeby te kobiety uświadomiły sobie, że są też inne możliwości. Jeżeli kobieta zajmuje się domem to dlatego, że dokonała świadomego wyboru, a nie dlatego że ta rola została jej przypisana przez społeczeństwo - powiedziała Elwira Zakrzewska zajmująca się w ODR Minikowo rozwojem obszarów wiejskich.

DziałanieWojewództwo kujawsko-pomorskie przoduje w kraju jeżeli chodzi o liczbę lokalnych grup działania, takich jak LGD „Ziemia Gotyku”, obejmująca teren gmin Chełmża, Łubianka, Łysomice i Papowo Biskupie. Jest ich ponad 20. Powstają w ramach projektu Leader, będącego unijnym pomysłem na zmniejszenie przepaści rozwojowej pomiędzy miastem a wsią. - Naszymi głównymi celami są aktywizacja społeczna, zawodowa, edukacja, między innymi różnego rodzaju formy alternatywne. Chcemy spowodować, aby wieś była bardziej atrakcyjnym miejscem dla młodych ludzi, żeby nie uciekali do miast, tylko, aby na tym obszarze szukali swojego miejsca i żeby sami brali odpowiedzialność za tereny, na których żyją - wyjaśniła wiceprezes “Ziemi Gotyku” Mariola Pikuła-Epa.

Na konferencji zaprezentowano również trzy projekty, które LGD zamierza realizować w najbliższych miesiącach. Ich celem jest aktywizacja kobiet i młodzieży wiejskiej oraz matek wychowujących małe dzieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.