Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8393 miejsce

Anna Dymna otworzyła Salon Poezji w Kielcach

W samo południe, w niedzielę 18 września 2011 roku, w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach znakomita aktorka Anna Dymna zainaugurowała działalność kolejnego, trzydziestego już, Salonu Poezji.

Anna Dymna. / Fot. Krzysztof KrzakSalon Poezji, autorskie przedsięwzięcie Anny Dymnej zaistniało 9 lat temu, a wzięło się ze ... snu, o którym aktorka jednak nie opowiedziała w Kielcach szczegółowo, bo "to długa historia". Kolejnym impulsem do stworzenia Salonu Poezji były obserwacje artystki poczynione w Nowym Jorku, gdy po raz pierwszy zaprezentowała scenariusz oparty na poezji księdza Jana Twardowskiego - okazało się, że ludzie nawet nieznający biegle języka polskiego chłonęli atmosferę płynącą ze słów poety.

Niedługo potem okazało się również, że w archiwum TVP nie zachował się żaden z programów poetyckich, w których Dymna i jej koledzy aktorzy brali udział. I wtedy pamiętna Ania z sagi o Kargulach i Pawlakach postanowiła powołać do życia w swoim ukochanym Krakowie miejsce, gdzie ludzie mogliby obcować z pięknym słowem stworzonym przez wybitnych poetów. Mało kto w jej otoczeniu wierzył w powodzenie tej inicjatywy. Nawet jej mąż, Krzysztof Orzechowski, reżyser i dyrektor krakowskiego teatru im. Juliusza Słowackiego, w którego foyer miały się odbywać owe "czytania wierszy" twierdził, że chyba będą musieli zgonić do teatru bezdomnych z Plant, bo na pewno nikt nie przyjdzie.

Ku zaskoczeniu wszystkich zamiast przewidywanych stu osób przyszło trzysta. I dyrektor Orzechowski miał problem: skąd wziąć tyle krzeseł! Na szczęście teatr przy placu Świętego Ducha w Krakowie jest dobrze "zradiofonizowany" i miłośnicy poezji mogli jej słuchać znajdując się w dowolnym miejscu: na schodach, na korytarzach... I tak już było zawsze w niedzielę, o godzinie 11. Wiersze Szymborskiej, Miłosza, Puszkina i innych czytali m.in. tak wybitni artyści, jak Anna Polony, Edward Linde - Lubaszenko czy Jerzy Trela. 2 października tego roku w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie odbędzie się 350 spotkanie Salonu Poezji Anny Dymnej.Anna Dymna i Michał Pustuła w Sali Kominkowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. / Fot. Krzysztof Krzak

Ale Krakowski Salon Poezji to nie tylko gród Kraka. Dziś ma on swoje filie w wielu miastach Polski, a także za granicą, m.in. w Montrealu, Ottawie, Sztokholmie i Wiedniu. Na czym polega fenomen tego zjawiska? - Na początku było słowo - mówi Anna Dymna. - A człowiek jest jedyną istotą, która włada słowem. I jest ono jego największym skarbem. Słowo po nas zostaje na pokolenia. Ale jednocześnie dziś żyjemy w takich czasach, gdy słowo traci godność i wartość, widzicie to w telewizji. Na szczęście jest poezja! Ona przywraca godność słowu i oswaja trudne rzeczy.

To dzięki poezji, stwierdziła Anna Dymna w Kielcach, zastanawiamy się nad ważnymi sprawami i zadajemy sobie trudne pytania, jednocześnie stwierdzając ze zdumieniem, iż podobne stawiał sobie na przykład Homer, Kochanowski czy Rilke.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Stefania Bigaj
  • Stefania Bigaj
  • 25.09.2011 00:45

Dzisiaj w samo południe będzie otwarcie " Krakowskiego salonu poezji" w Gdyni. Czekamy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie tylko doskonała aktorka, lecz również wspaniały człowiek. Życzę, aby nigdy nie zabrakło jej twórczego zapału!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 19.09.2011 14:24

Widocznie są ludzie wciąż na poezję wrażliwi. Potrzeba transcendencji oraz piękna gdzieś tkwi w człowieku. Dlatego zawsze będą przychodzić do salonu aby coś uduchowionego przeżyć. Anna Dymna,tworząc takie poetyckie miejsca zrobiła dla ludzi coś bardzo dobrego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otwórz swoje serce dla radości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niespożyty zapał twórczy Pani Anny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo! poezja uwrażliwia i czyni cuda :) Kraków rządzi :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anna Dymna to piękny i mądry Ktoś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby było więcej takich zdarzeń na pewno byli byśmy lepsi. !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anna Dymna jest jedną z moich ulubionych aktorek. Milo przeczytać o kolejnym sukcesie. Inicjatywa i ciekawa, i.. odważna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, dzięki za relację i informację o tej ciekawej inicjatywie. Pani Anna Dymna to nie tylko wspaniała autorka, ale też dobry cżłowiek. Dobrze, że patronuje temu wspaniałemu poetyckiemu przedsięwzięciu.
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.