Facebook Google+ Twitter

Anna Grodzka chce, by 13-latek mógł wybrać swoją płeć

Anna Grodzka z Ruchu Palikowa przygotowała projekt ustawy o możliwości zadeklarowania własnej płci. Ma on rozwiązać kwestie seksualności osób interseksualnych i transseksualnych.

Sonda

Czy zgadzasz sie z projektem Anny Grodzkiej?

 / Fot. Boston9/CC BY-SA 3.0Interseksualiści to ludzie rodzący się z cechami płci męskiej i żeńskiej. Dziś rozpoznanie płci dokonuje się po porodzie na podstawie badań genetycznych i rozmów z rodzicami. Politycy z Ruchu Palikota uważają ten sposób za dość powierzchowny i sprzeciwiają się mu: "Tożsamość płciowa to utrwalone, intensywnie doświadczane odczuwanie i przeżywanie własnej płciowości, która odpowiada lub nie płci metrykalnej" - czytamy w uzasadnieniu ustawy. (…) Przekonują, że właściwe ustalanie jej w przypadku dziecka odbywa się dopiero wtedy, gdy kształtują się najważniejsze narządy płciowe, a więc w okresie dojrzewania, czyli... między 11. a 16. rokiem życia. To wówczas zdaniem polityków RP kształtuje się "tożsamość" - podaje "Rzeczpospolita".

Czytaj też: Anna Grodzka w oczach Musiała

Płeć określana dopiero po ukończeniu 13. roku życia

Ponadto pomysł Anny Grodzkiej dotyka także kwestii transseksualistów. Będą oni mogli uzgodnić swoją płeć w wieku 16 lat. Po przedstawieniu opinii dwóch lekarzy lub lekarza i psychologa o wszystkim zadecyduje sąd. Konieczna jest także odpowiednia zgoda rodziców bądź opiekunów prawnych. Istotny jest fakt, że osoby chcące zmienić płeć, nie muszą poddawać się żadnym ingerencjom medycznym i zmieniać swojej fizjonomii. Także w kwestii osób interseksualnych zakazane byłyby jakiekolwiek zmiany spowodowane działaniem lekarzy do momentu ukończenia 13. roku życia.

Wielu przeciwników

Zobacz Anna Grodzka o Ruchu Palikota

Projekt jest dość kontrowersyjny. Już przed głosowaniem zyskał wielu przeciwników, zwłaszcza wśród konstytucjonalistów: "Ten projekt jest sprzeczny z konstytucją. Bez żadnej operacji zmiany płci na podstawie dość łatwych do zdobycia opinii lekarskich będzie można uzyskać od sądu korektę aktu stanu cywilnego, z którego wynika, że mężczyzna jest kobietą" - komentuje dla "Rz" dr hab. Aleksander Stępkowski, dyrektor Centrum Prawnego Ordo Iuris, wykładowca UW.

O płci kulturowej i biologicznej od lat prowadzone są debaty wśród naukowców. Badacze społeczni krytykują traktowanie płci biologicznej jako biologicznie zdeterminowanej, a płci kulturowej jako wyuczonej, gdyż "i jedna, i druga są konstruowane społecznie" - czytamy w książce "Płeć kulturowa i tożsamość" Anthony'ego Giddensa. Ponadto pisze on, że: "ludzkie ciało i jego biologia nie są „dane”, gdyż w różnych kontekstach społecznych są przedmiotem zabiegów człowieka i są poddane jego woli(…)bycie mężczyzną albo kobietą nie daje się tak łatwo sklasyfikować. Są na przykład ludzie, którzy przekonani, że urodzili się w niewłaściwym ciele, postanawiają to w jakimś momencie "naprawić".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (34):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 18:16

Pani Magdo, dlaczego pani nie skasowała tamtego komentarza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A, jeżeli dwoje rodziców zdecyduję się na zmianę płci to co z dziećmi ? Matka biologiczna będzie ojcem, a ojciec biologiczny matką ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Rafale kasuje pan nieetyczne komentarze. Zapytam czy taki komentarz nie rani pana etycznych odczuć?- Proponuję rekonstrukcję "lotu smoleńskiego". Mamy jeszcze jedną "TUTKĘ", wsadzić w nią Kaczyńskiego z Macierewiczem i jego ekspertami i rekonstrukcja gotowa.". Nie zauważyłam reakcji Redakcji i pana również, więc jak to się ma do kasowanych tu komentarzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i tym się zajmują? takimi głupotami? banda darmozjadów kierowana przez Brukselę
http://www.youtube.com/watch?v=mvWwMgMQmsY
prosze o tak pięknie pracują ;/
10 tysięcy za miesiąc no ludzie ;//

Komentarz został ukrytyrozwiń

lekarze seksuologowie wiedzą, że nie jest kobietą. To maskarada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I zupełnie przypadkowo redakcja równiez tego nie widziała, chociaż palcem było pokazane. Widać, ze niektórzy są tu uprzywilejowani bo nawet korekty nie było w komentarzach.

Wracając do głównego wątku sejm się nie skompromitował i usunął z porządku obrad I czytanie projektu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 15:32

@B. Bąk

Całkowicie przypadkowe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A swoją drogą... ten świat jest jakiś taki...
Jeden chce być "panią", inna chce być "posłem", a jeszcze inna chce być "ministrą"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Łukasz Brzezicki
Ja za to polecam zapoznanie się z zasadami języka polskiego. Napisał pan "stanowisko posła Pawłowicz" zamiast "stanowisko poseł Pawłowicz". Oczywiście nie jest to przypadkowe użycie, gdyż takiej samej formy użył pan kilka komentarzy wcześniej. To że poseł Pawłowicz nie życzy sobie by nazywano ją posłanką to jeszcze nie przyzwolenie na to żeby określać ją rodzajem męskim.
@Rafał Gdak
W związku z brakiem reakcji na powyższą sytuację domagam się odblokowania mojego komentarza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.07.2013 15:15

@B. Bąk
Naprawdę polecam czytanie wiadomości, oglądanie programów publicystycznych. Wtedy wiedziałby pan, że poseł Pawłowicz nie życzy sobie, by nazywać ją "posłanką". Twierdzi, że w Konstytucji RP nie ma mowy o posłankach, a Konstytucja RP jest dla niej wykładnią życia w każdej dziedzinie. Dlatego ona jest posłem i chce, żeby tak się do niej zwracać - http://www.wprost.pl/ar/400796/Pawlowicz-nie-jestem-poslanka-Jestem-poslem/

Podkreśla to w programach tv na wstępie, kiedy dziennikarz o tym nie wie lub udaje, że nie wie, bo zdaje sobie sprawę, że poseł Pawłowicz zaraz go poprawi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.