Facebook Google+ Twitter

Anna Grodzka gościem specjalnym festiwalu Watch Docs w Toruniu

Posłanka Anna Grodzka była specjalnym gościem festiwalu "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie".

 / Fot. Agnieszka PawłowskaFestiwal objazdowy zawitał do toruńskiej Od Nowy, w której przez trzy dni można oglądać filmy traktujące o prawach człowieka. Organizowany przez Helskińską Fundację Praw Człowieka oraz inne instytucje pozarządowe i akademickie festiwal odwiedza ze swoimi obrazami kilkanaście miast Polski. W ramach festiwalu odbywają się także warsztaty, wykłady oraz spotkania z osobami związanymi z problematyką praw praw człowieka. Toruńskiej edycji imprezy towarzyszyła posłanka Anna Grodzka z Ruchu Palikota, która na spotkaniu w Od Nowie opowiadała o problemach osób transseksualnych i transgresywnych.

"Największym problemem, jeżeli chodzi o Polskę, jest chyba kwestia świadomości
społeczeństwa. Od dziecka przecież robi się nam pranie mózgu i wmawia się każdemu, by zachowywał się tak i tak oraz żeby pewnych rzeczy nie robił, bo to "nie jest zgodne" z ich płcią".

Poseł Grodzka oraz prezeska fundacji Trans-Fuzja, której założycielką i działaczką jest Grodzka, opowiadały o prawnych rozwiązaniach, jakie winno zastosować państwo wobec osób zmieniających płeć:

"Kuriozalne i aburdalne jest to, że chcąc zmienić płeć, musimy pozwać swoich rodziców, bo takie obecnie rozwiązanie daje nam polskie prawo. To może prowadzić do dziwnych i nieprzyjemnych sytuacji w rodzinie" - mówiła Lalka Podobińska.

Posłanka z ramienia partii walczy także o stworzenie tzw. transcard czyli dowodów, które ułatwiałyby życie osobom, które przechodzą proces zmiany płci.

"Taka legitymacja przedstawiałaby dane oraz zdjęcie osoby przed zmianą płci oraz zdjęcie aktualne i dane do których się dąży. To ułatwiałoby bardzo życie osobom, które przechodzą proces zmianypłci i sprawiłoby, że uniknie się w ten sposób wielu nieprzyjemności i kłopotów w instytucjach administracyjnych".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.