Facebook Google+ Twitter

Anna Komorowska przewodniczącą Komitetu Honorowego Roku Korczaka

W środę podczas zorganizowanej w Belwederze konferencji inaugurującej obchody Roku Janusza Korczaka ogłoszono, że Pierwsza Dama RP, Anna Komorowska została przewodniczącą Komitetu Honorowego.

Anna Komorowska / Fot. Kancelaria Prezydenta RP, GNU 1.2Jak informuje Polska Agencja Prasowa w składzie Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka, któremu przewodniczyć będzie Anna Komorowska znaleźli się:
działacz polityczny i pisarz Władysław Bartoszewski, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Marszałek Sejmu Ewa Kopacz, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka, posłanka Iwona Śledzińska-Katarasińska, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, aktorka i założycielka fundacji "Akogo" Ewa Błaszczyk, działaczka opozycji w okresie PRL i sygnatariuszka porozumień sierpniowych Henryka Krzywonos, reżyser Andrzej Wajda oraz aktor Wojciech Pszoniak.

We wrześniu ubiegłego roku Sejm podjął uchwałę, w myśl której rok 2012 ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. W 2012 przypadają dwie istotne rocznice związane z osobą pisarza. W tym roku mija 70 lat od jego śmierci. W październiku przypada także setna rocznica założenia przez Korczaka Domu Sierot przy ul. Krochmalnej 92 w Warszawie.

Janusz Korczak właściwie nazywał się Henryk Goldszmit. Do dziś nie wiadomo, czy urodził się 22 lipca 1878 czy 1879 roku. Był lekarzem, pedagogiem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Był prekursorem działań na rzecz praw dziecka i inicjatorem pierwszego pisma publikowanego przez dzieci. Zmarł w 1942 w obozie zagłady w Treblince.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Dobranoc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrej nocy.:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapisuję się do dyskusji na jutro! :)))))) no może bez tej wojennej ścieżki, przynajmniej na razie. Ale Janusz Korczak to przede wszystkim PEDAGOG! To tak ku pamięci..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent Warszawy ktokolwiek nim jest patronuje akcji czczącej Wielkiego Warszawiaka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W życiu!!!
Chyba, że zaatakuje Pani tych "niektórych, którzy Pani tu nie pasują"...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę mi powiedzieć dlaczego znalazła się tam pani prezydent Wawy? Tego nie mogę zrozumieć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja czytałam Króla Maciusia swoim dzieciom, zresztą wielokrotnie. To cudowna książka tak jak jej autor. Ale dla mnie będzie Korczak zawsze wspaniałym, cudownym pedagogiem. I teraz co? Wchodzimy na wojenną ścieżkę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A dla mnie Janusz Korczak jest najpierw pisarzem.
Pierwszą samodzielnie przeczytaną ksiązką w moim życiu był "Król Maciuś Pierwszy".
"Wybrańcy" nie partycypują w życiorysie.
Ten "trop" jest dyskusyjny...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie Janusz Korczak to przede wszystkim pedagog. Ten obszar jego życia był najważniejszy. Proszę pod tym kątem przyjrzeć się tym "wybrańcom".

Komentarz został ukrytyrozwiń

No pewnie...:)
A coś więcej?
Już ostrzę "brzytwę".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.