Facebook Google+ Twitter

Annette Messager w Zachęcie. Wernisaż wystawy już dziś!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-10 16:06

Droga twórcza Annette Messager rozpoczęła się pod koniec lat 60., kiedy świat sztuki zdominowany był przez mężczyzn, a Messager zmagała się z etykietką kobiety-artystki. Obecnie jest jedną z najważniejszych artystek francuskich. Monograficzna wystawa w Zachęcie jest pierwszą retrospektywą artystki w Polsce.

Annette Messager Historia sukienek / Histoire des robes 1990 Szara sukienka, rysunki, sznurki, w witrynie 28 x 93 x 9 cm Kolekcja Annette Messager / Fot. mat. prasowe ZachętyW 2005 roku jako pierwsza kobieta w historii francuskiej sztuki pokazała swoją instalację w narodowym pawilonie na 51. Biennale Sztuki w Wenecji (jej praca "Kasyno" została wyróżniona Złotym Lwem).

Monograficzna wystawa w Zachęcie jest pierwszą retrospektywą artystki w Polsce. Ważnym elementem ekspozycji będzie praca, której kolejna wersja powstaje specjalnie na wystawę w Zachęcie – Wietrzyk / Sous-vent, instalacja-spektakl gromadząca różne formy bliskie artystce od początku jej kariery do dzisiaj.

Zaproponowany przez artystkę francuski tytuł wystawy – Faire parade – trudno przełożyć na język polski. Przez wzgląd na bogactwo znaczeń i odniesień kulturowych, nie można pozostać jedynie przy jego dosłownym odpowiedniku „parada” bądź „paradowanie”. To cała gama znaczeń: rodzaj puszenia się, chwalenia możliwościami i dokonaniami, popisywanie się, jak
podczas godów.

Wystawa w Zachęcie to korowód dzieł z ponad czterdziestu lat pracy Messager. Artystka
podkreśla jednak, że to nie ona urządza pochód i to nie ona jest jego uczestnikiem. To jej prace, same w sobie tworzą kawalkadę, uchylają rąbka tajemnicy jej twórczości. Za każdym razem odsłaniają inny element. W ostatniej sali widz materialnie doświadczy obecności owej odsłony. Na instalację Wietrzyk, a właściwie jej wersję zaadaptowaną specjalnie na potrzeby niniejszej wystawy, składa się ogromnej wielkości płachta materiału, półprzeźroczystego
czarnego jedwabiu, skrywającego w swych czeluściach formy znane widzowi z innych sal galerii.

Na wystawie w Zachęcie artystka ujawni różne oblicza, znane z różnych etapów jej twórczości: Annette-kobiety praktycznej, Annette-oszustki, Annette-kolporterki czy Annette–kolekcjonerki. Instalacje powstałe w pierwszej połowie lat 70. składają się z przedmiotów użytku codziennego, wycinków prasowych oraz fotografii gromadzonych przez Messager w jej niewielkim paryskim mieszkaniu.

Annette Messager Historia sukienek / Histoire des robes 1990 różowa sukienka, akwarela, sznurki, w witrynie 28 x 93 x 9 cm Kolekcja Annette Messager / Fot. mat. prasowe ZachętyW twórczości Messager ważny wątek stanowi ciało. Artystka bada cielesność, odkrywa symbolikę ciała i fizyczność determinującą sposób postrzegania świata przez człowieka. Traktuje je niczym trofeum, nadaje mu nowe znaczenia, korzystając z powierzchni ciała niczym
z płótna, aby w kolejnych instalacjach sięgnąć do jego wnętrza.

Messager podejmuje także grę ze słowem. Wykorzystuje zarówno jego dwuznaczności, sens, jakiego nabiera słowo napisane kredką na ścianie lub wyhaftowane na skrawku materiału, a także magiczną moc, którą zyskuje obsesyjnie powtarzane.

Honorowy patronat nad wystawą objęli: François Barry Delongchamps, Ambasador Republiki Francji w Polsce oraz
Pan Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawa zorganizowana przy wsparciu CULTURESFRANCE — Ministère des Affaires étrangères et européennes.

Ekspozycja prezentowana w dniach 11.09 – 14.11.2010

Kurator Anna Tomczak
Koncepcja wystawy: Zofia Machnicka, Anna Tomczak
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.