Facebook Google+ Twitter

Anonimowe komentarze naruszają dobre imię!

Czy osoba publiczna może zaprotestować przeciwko umieszczaniu o niej artykułu (nawet pochlebnego) na podstawie dotychczasowej praktyki, która potwierdza, że omawiane na portalu osoby są nagminnie znieważane?

Internet to genialny wynalazek. I jak każdy wynalazek służyć może także wyrządzaniu krzywdy. I nie chodzi o jakieś wielkie haniebne czyny, ale o zwykłe plotki, pomówienia i obrazę.

Każdy z nas niejednokrotnie obserwował na publicznych forach rozmaite wydarzenia, a to wypadek samochodowy świetnej pływaczki, a to wzloty i upadki naszego najlepszego narciarskiego skoczka, a to wybory prezydenta RP.

Sporo (a kto wie, czy nie większość) wpisów i opinii, to mało wybredne bohomazy, które są najoględniej pisząc - obraźliwe w stosunku do postaci przedstawionej w artykule.

Wypowiedzi są pobieżnie przeglądane i - w nielicznych przypadkach - usuwane, jednak te, które pozostają, także można uznać za obrzydliwe. Z pewnością osoby przedstawiane w portalowych artykułach nie powinny czytywać takich nieprzyjaznych tekstów. Inwektywy zwykle pisują osoby niedowartościowane, które w życiu niewiele albo niczego nie osiągnęły, choć zdarzają się zapewne osoby z sukcesem, którymi kieruje zawiść.

Ideą powstawania portali jest zapoznawanie czytelników ze zjawiskami i ze znanymi osobami oraz możliwość powszechnego uczestnictwa wszystkich chętnych internautów w wymianie poglądów. Prawda, że to szczytne idee?

Jednak bodaj nikogo nie obchodzą osoby, które padają ofiarami obmowy i wstrętnych wyzwisk. Te osoby w artykule to już nie podmioty, to przedmioty. Jak manekiny, które można opluć i obić kijem. I niczego nie mogą uczynić. Są na łasce internautów, od których kultury i zacietrzewienia zależy, czy ich nazwą tylko cwaniakami czy aż złodziejami; czy tylko przygłupami, czy aż kretynami. A szeroki zakres możliwości językowych w dziedzinie określeń wulgarnych można znaleźć jedynie w opasłych słownikach nieprzeznaczonych dla szkół podstawowych.

A prawo mówi wyraźnie - należy chronić wizerunek każdego człowieka, także przedstawionego w internecie, przy czym wizerunek, to nie tylko fotka tej osoby, ale także jej poglądy i dokonania. Zatem ochronie podlega osoba, jej nazwisko, dorobek, poglądy i inne dobra, które można byłoby możliwie szeroko interpretować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Mirnal, bardzo dobrze, że redakcja przypomniała Twoje "abecadło kindersztuby" dla piszących.
Niektóre komentarze są obrzydliwe i hadko je czytać.
Ten tekst powinien wisieć po lewej stronie wskazówek dla DO, tam gdzie są zamieszczane instrukcje dla początkujących!
Regulamin natomiast, powinien zobowiązywać do rejestrowania się pod prawdziwymi danymi.
Wiem, jest to trudne do weryfikacji; ale wszystkie podejrzane profile bezwzględnie eliminować.
Jest to uciążliwe, ale może wpisy poddawać moderacji? - tak niektóre serwisy robią.
W każdym razie jest pewne, że wpisy są świadectwem kultury osobistej piszącego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale są też głosy pełne troski (tamże) -

Co za dziwny świat..............
Czytam wasze komentarze i jestem zszokowana....Wszyscy obwiniają Giertycha, nowy rząd, polityków, MEN. Czy wy naprawdę nie widzicie problemu ??? Przecież ta dzisiejsza młodzież jest okropna. I nie uwazam aby to była wina Giertycha. To wina przede wszystkim rodziców i sposobu ich wychowania. Mam okazję zauważyć to, ponieważ udzielam korepetycji z angola dwóm 15 letnim dziewczynom. Kolory włosów mają jak tęcza, obie kolczyk w nosie i pępku, paznokcie i makijaże takie jakich sama nie miałam nigdy. A co na to rodzice ? - NIC, pozwalają. I nauczyciel w szkole nie ma prawa nic powiedzieć na temat wyglądu 15 - latki, bo rodzice nie mają nic przeciwko...! Na przystanku widujemy nastolatki palące paierosy, ich słownictwo pozostawia dużo do życzenia...Szok, Szok, Szok....Mam 28 lat i rodzice wychowali mnie bardzo dobrze. Skonczylam studia, na imprezy chodziłam mając 18 lat i nigdy na nic mi nie zabraniali. W szkole nigdy nie miałąm problemów z nauką, ale też nigdy nie przyszło mi do głowy abym ja lub moi koledzy zrobili przykrość nauczycielowi. Czuliśmy respekt do nich, bo tak wychowano nas w domu. W szkole nie miałam przedmiotów typu wychowanie seksualne, nie stały maszyny z prezerwatywami, ale w domu mama rozmawiała ze mną dużo i z moją siostrą. Współżyję od 20 roku życia i jak dotąd w ciążę nie zaszłam...A te laski z zawodówki...to wystarczy na nie popatrzeć - rewia mody i tylko bzykanie w głowie. Tleniona blondyna z mega odrostami, odkrytym brzuchem stojąca na przystanku w styczniu i fajka w gębie. To wina szkoły ?????????????? Współczuję nauczycielom, że z takim barachłem muszą pracować !!!
Autor: magda 2007-01-17 08:08

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto wybrane wypowiedzi, które skopiowałem rano z www.trojmiasto.pl.
Wszystkie zgłosiłem do skasowania -
pierwszy raz o 9:06-9:14
drugi raz po 15.
trzeci raz teraz.
Dwie wypowiedzi zostałyskasowane, ale nie wiem, czyz mojego powodu - może ktoś inny żądał.
Takczy owak - większość ordynarnych odzywek pozostaje i taki portal powinien mieć zawieszoną działalność i zapłacić karę.
Zaraz sprawdzę następne wpisy.


GLUPEK DEBIL GIERTTCH
on jest naprawde pierdol.. skurwi...
amnestia maturalna mu nie wyszla to wzial sie za mlode matki. Co za benka.. ten giertch
Autor: antyromek 2007-01-17 03:01

Ja wiem
Gier tych nie lubię
Te gry kocha wierzejski i posuwa Romana od tyłu...
haha
Autor: Bolo 2007-01-17 07:52

gierdych to stara k.... gierdych j..... jest i tak dalej
waleni katolicy w rzadzie a co to da ciagnac ich po sadach jak dzieciaki chca to niech rodza skoro ich rodzice nie umieli wychowac a palant prokuratura straszy
Autor: j 2007-01-17 07:55

Giertych to palant!
trzeba go wyrzucić z Polski
Autor: aza 2007-01-17 08:42

Giertych ty Faszysto (Lepper "Dziad'' = sadysta Ku...iarz)
ten zapowietzajacy sie deb.l wprowadza 'amnestie' matur,
a teraz bedzie upokarzac przed prokuratoren ciezarne.
Co nastepne? Moze bedzie sprawdzac dlugosc peni.ow...ha.ha
Autor: omen 2007-01-17 09:04

Oto kolejne wpisy przeczytane teraz przeze mnie (23:00) -

ehe bedą je teraz wsadzać do więzienia! bedzie przesłuchanko, z kim, gdzie, w jakiej pozycji i czy o zgrozo nie miała orgazmu!
Giertych ty jełopie... jesteś wstrętną, obleśną, pokrętną żmiją... że cie litosciwa ziemia jeszcze nosi!
Autor: kizia( mozecie mnie zamknać za obrazę majestatu) 2007-01-17 10:06

No Romka to chyba już całkiem po******ło
2007-01-17 14:18

I także zgłosiłem do kasacji. Niestety, w Polsce nikt nie dba o dobre imię Polaków obrażanych na forach. Skandal!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oto umiarkowany komentarz w ramach wolności słowa całkiem zjadliwy i do zaakceptowania... -
http://www.trojmiasto.pl/zdrowie_uroda/news.phtml?id_news=21760
Psycholog - wspolczesny szaman

psycholoiga to pseudonauka, jedynym celem psycholi to wyciaganie forsy za szamanskie sztuczki
NIE DAJCIE SIE OMAMIC, TO ZAWODOWI MANIPULATORZY, SPECJALIZUJACY SIE W KLAMSTWIE I OSZUSTWIE

Autor: anty-psycho 2007-01-15 10:49

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przyznasz, że anonimowość sprzyja tej sytuacji. Sam pisuję to tu, to tam - bez haseł i czasami daję się ponieść emocjom. To jak na wojnie - porządni ludzie sam na sam z ludnościa cywilną albo z jeńcami, robią takie rzeczy, których by nigdy w pokojowej sytuacji nie czynili.
Ale to tylko argument za jawnością danych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czasmi kiedy brakuje dobrego wychowania zostają tylko nakazy albo sąd. Internet daje możliwość wypowiadania się każdemu posiadaczowi dostępu do sieci. Kiedy możliwość wypowiadania się i komentowania miała wąska grupa ludzi (dziennikarze prasowi, radiowi i telewizyjni) obowiązywał ich swoisty kodeks zachowań, obiektywnośći bezstronność. Nie zawsze normy dobrego dziennikarstwa były przez nich przestrzegane, ale przynajmniej nie używali inwektyw i języka ulicy. Dzisiaj komentarze sa takie jak społeczeństwo, płytkie intelektualnie i pełne przekłamań oraz chamstwa. Ale taka jest równierz część prasy, zwłaszcza tabloidy. Również język i zachowania polityków mają wpływ na kształtowanie ogólnie rozumianej kultury słowa. Jeżeli tekst Ci się nie spodobał to ... ,,spieprzaj dziadu" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli na forum przedstawisz się, swój światopogląd, swoje pomysły, swoją rodzinę, to każdy może Ciebie i rodzinę skrytykować w ramach prawa do kr., jednak nie powinieneś pisać - dlaczego Twoja żona to taka lampucera z krzywymi nogami?; dlaczego jesteś złodziejem? (chyba, że wyrok zapadł albo - ryzykując sprawę - właśnie propagujesz informację, że ktoś jest złodziejem). Nie jestem pewien, czy można napisać, że "kolego, widziałem, że się znowu porzygałeś", bo możesz to napisać w ciemno (przecież każdy co najmniej raz w życiu to zrobił). Najkrócej - nie powinno być tekstu, którego sam byś nie chciał oglądać na swój temat lub córki, syna, matki, ojca...
Zatem - wszelkie obelgi powinny być zdejmowane, a jeśli nie są, to taki potral powinien mieć zakaz pisania o Iksińskim albo w oógle o kimkolwiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 15.01.2007 17:07

A jak się ma ochrona dobrego imienia do prawa do krytyki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Morał Twojego tekstu, Mirku, znajduje się w Post Scriptum. Przypadek osiemnastolatka z Bunzlau dowodzi, że anonimowość w Sieci jest w pełni iluzoryczna.
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.