Facebook Google+ Twitter

Anonimowi to ideologia. Anonimowi to wszyscy i nikt

W ostatnich dniach zainteresowaniem cieszy się temat tajemniczych bojowników Anonymous, walczących w imię światowej wolności. Wbrew temu co donoszą media głównego nurtu, również te podające się za fachowe, Anonimowi nie tworzą zorganizowanej grupy.

De facto flag for the Anonymous group. This is the de-facto flag of the organization known as Anonymous. There are several variants, some with different designs, some with the bars in different arrangements, etc. This appears to be the most prevalent one. / Fot. nieznany (Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów)

Kim są Anonimowi?


Anonimowi nie są zorganizowaną grupą, a w szczególności nie posiadają struktury hierarchicznej. W pewnym sensie można uznać Anonimowych za grupę zdecentralizowaną. Ten ulotny sens najlepiej ujął Chris Landers: Anonymous to pierwsza internetowa super świadomość. Anonymous jest grupą w tym sensie, w jakim jest nią stado ptaków. Skąd wiemy, że stado jest grupą? Ponieważ całe stado podąża w tym samym kierunku. W każdym momencie może do niego dołączyć więcej ptaków, część z nich może stado opuścić i podążyć w inną stronę.

Anonimowi nie mają lidera, więc jak działają?


Projekty realizowane są w oparciu o świadomość zbiorową. Każdy obywatel świata może dać propozycje. Jeśli okaże się, że pomysł zyska poparcie wystarczające do przeprowadzenia go z sukcesem, to jest on wdrażany w życie. Ty też możesz być Anonimowym jeśli tylko potrafisz być anonimowy w sieci. (o tym jak być niewidzialnym w internecie, napiszę w jednym z następnych artykułów).

Jaka ideologia kryje się za hasłem "Anonymous"?


Przede wszystkim Anonimowi to ludzie wyznający wspólną, szeroko pojętą ideę dobrze rozumianej wolności. Dziś dostrzegamy wolność na wielu polach jak: wolność mediów, wolność wyborów, wolność osobista (w tym prawo do prywatności) i inne. Już dziś prowadzimy dużą część życia osobistego w internecie. Za kilka lat prasa, radio, telewizja i internet to będzie jedność. W wielu krajach do internetu trafią również wybory powszechne. To właśnie dlatego wolny internet jest krytycznie ważny dla naszej przyszłości. Jako prawo do wolnego internetu należy również rozumieć prawo do prywatności w sieci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.