Facebook Google+ Twitter

Antidotum dla młodzieży samotnej w sieci

Początek roku szkolnego to czas poszukiwań dodatkowych zajęć dla dzieci i młodzieży, to także czas naborów do różnego rodzaju organizacji i klubów. A propozycji jest wiele. Niestety, większość kosztuje krocie...

 / Fot. Darek SzczecinaCo roku, we wrześniu, organizacje harcerskie prowadzą w szkołach werbunek do swoich gromad i drużyn. A konkurencja na zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne jest duża. Przy notowanym niżu demograficznym każde dziecko jest na wagę złota.

Zatroskani rodzice, z wybujałymi ambicjami, zapisują swoje pociechy na rożnego rodzaju kółka, dodatkowe zajęcia z plastyki, nauki gry na instrumencie, zajęcia sportowe i dodatkowe lekcje angielskiego. Niespełnione marzenia chcą zrealizować poprzez swoje potomstwo. A dziecko nie zawsze jest w stanie zaspokoić rodzicielskie oczekiwania.

Minęły czasy, gdy mama wyganiała syna z domu słowami "walaj na podwórek", by nie przeszkadzał w gotowaniu, prasowaniu itp. czynnościach domowych. Co najwyżej posadzi dzieciaka przed telewizorem lub komputerem, aby siedziało cicho i nie przeszkadzało. A przecież dzieciństwo powinno być okresem radosnej zabawy i nauki... interakcji personalnych. Znajomość w sieci nie daje tego co bezpośredni kontakt z żywym rówieśnikiem. Niestety, większość współczesnych zatroskanych rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy.

 / Fot. Darek SzczecinaHarcerstwo będzie odgrywać znowu coraz większą rolę właśnie dlatego, że ma miejsce narastająca alienacja w życiu społecznym w wyniku niejako “przeniesienia się” czy usytuowania młodzieży w świecie wirtualnym - taki pogląd wyraził profesor i harcmistrz Bogusław Śliwerski w wywiadzie dla edukacja.net - Otóż harcerstwo jest środowiskiem, które cechuje bezpośredniość i zaangażowanie, czujność i służba, a zatem ten rodzaj ludzkiej aktywności, który wpisuje się w budowanie więzi w naturalnych, a nie sztucznych sytuacjach. Im więcej i częściej jesteśmy w świecie on-line, tym bardziej przecież pragniemy ludzkiej obecności, dotyku, doznań prawdy, weryfikacji tego, co może być przecież odpowiednio kreowane, a więc i zmanipulowane w wirtualnej przestrzeni.

Harcerze, w końcu społeczna awangarda, sięgają do najnowszych zdobyczy techniki, by przeprowadzić akcję naborową. By trafić także do tych, co znaleźli swój drugi dom w sieci, a mogliby w harcerstwie. Bo wśród harcerzy jest fajnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.