Facebook Google+ Twitter

Antidotum na emigrację personelu medycznego?

Dzięki uznawalności dyplomów i kwalifikacji zawodowych, znacznie więcej pracowników służby zdrowia może zdecydować się na legalny wyjazd do pracy za granicę.

fot. MEDIREN / Fot. MEDIRENW tej grupie są nie tylko pielęgniarki, lecz również lekarze, fizjoterapeuci czy opiekunowie medyczni. Zagadnienie emigracji zawodowej wśród białego personelu stało się istotnym tematem zarówno o wymiarze społecznym, jak i politycznym.

Problem migracji personelu medycznego jest bardzo często poruszany z uwagi na strategiczne znaczenie tej grupy zawodowej w społeczeństwie. I chociaż wyjazdy nie nabrały jeszcze charakteru masowego, to jednak przyczyniają się do znaczących strat w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Jak zatem ograniczyć skutki emigracji pracowników medycznych, a jednocześnie umożliwić podejmowanie czasowej pracy za granicą m.in. w celu zdobywania doświadczenia czy osiągania lepszych zarobków?

Sposobem na ograniczenie emigracji (szczególnie tzw. na stałe) polskiego personelu medycznego może okazać się delegowanie. W ramach delegowania pracownik ma szansę wyjechać do pracy za granicę z ramienia swojej placówki, nie tracąc przy tym zatrudnienia. Cały czas posiada umowę o pracę w Polsce, chociaż realnie przebywa przez określony czas poza granicami kraju. Jednocześnie przysługuje mu wynagrodzenie wypłacane na dokładnie takich samych zasadach jak pracownikowi w państwie, do którego został oddelegowany. Wyjeżdżając np. do pracy w Niemczech jako opiekun medyczny, pracownik ma prawnie zagwarantowane minimalne wynagrodzenie, jakie przysługuje rodowitym Niemcom pracującym w danej placówce medycznej na tym stanowisku.

Jest to rozwiązanie korzystne nie tylko dla personelu, lecz również dla placówek medycznych. Pracownik ma szansę wyjechać na czasowy kontrakt za granicę (np. na 3 lub 6 miesięcy), a po przyjeździe do kraju wraca do swojego pierwotnego miejsca pracy, zachowując ciągłość zatrudnienia. Zazwyczaj wyjazdy odbywają się w systemie cyklicznym. W tym czasie placówka może zatrudnić dodatkowy personel, tworząc miejsca zatrudnienia dla osób bezrobotnych bądź też przyjmując młodych pracowników na staż.

Przykładowo, 4 pielęgniarki decydują się na cykliczne wyjazdy w ramach delegowania na okres po 3 miesiące każda z nich. Wówczas, kiedy jedna pielęgniarka po trzech miesiącach pracy za granicą wraca do kraju, następna z nich wyjeżdża do zagranicznej placówki na jej miejsce itd.

Chociaż nie grozi nam na razie masowy odpływ białego personelu za granicę, to jednak problem migracji z roku na rok się poszerza. Przeciwdziałać tej tendencji można m.in. zwiększając wynagrodzenie oraz stosując odpowiednią politykę płacową w systemie ochrony zdrowia. Kolejnym dogodnym rozwiązaniem może okazać się właśnie delegowanie, które – jak się okazuje – znajduje coraz więcej zwolenników. Już teraz ruszył nawet specjalny program MEDIREN, w ramach którego zarówno placówki medyczne, jak i pracownicy sektora medycznego mają szansę liczyć na wsparcie prawne, administracyjne czy organizacyjne w zakresie delegowania do krajów Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.